Praktyczne podstawy NLP: Jak psychologię wykorzystać w życiu? LEKCJA 4

08 Czerwca 2011

Kontrola stanów emocjonalnych i sztuka wpływania na cudze myśli od zawsze pociągała psychologów. Dowiedz się jak pokonać fobię społeczną!

NLP

Publiczne wystąpienia przed sporą audiencją wiążą się dla większości z nas ze sporym stresem. Drżenie dłoni, pocenie się, czerwienienie i serce walące jak oszalałe to tylko kilka z następstw skoków adrenaliny. Jeśli należysz do osób, które konieczność przemawiania nawet do niewielkiej grupy osób przypłacają bezsennością i odchorowują uczuciem wstydu, koniecznie zapoznaj się z kilkoma prostymi, bazującymi na NLP ćwiczeniami. Dzięki nim nie tylko przestaniesz się bać swojej widowni, ale być może wręcz zaczniesz czerpać przyjemność z możliwości przemawiania do niej.

Zanim przystąpisz do lektury naszych porad, koniecznie poznaj podstawy NLP opisane w części pierwszej cyklu oraz techniki przeramowania i swish pattern objaśnione w częściach drugiej i trzeciej. 

Przemówienie w szkole? Prezentacja na biznesowym spotkaniu? A może zwykła rozmowa przy stole pełnym ludzi, których nie znasz zbyt dobrze? Stres pojawiający się przy okazji publicznych wystąpień to następstwo pielęgnowanej w nas od chwili narodzin fobii społecznej. Przypomnij sobie czasy wczesnego dzieciństwa. Wówczas wykrzyczenie swoich racji w tłumie nie było żadnym nadzwyczajnym wyczynem. Umiałaś kłócić się z mamą na pełnej nieznajomych ulicy i nawet przez myśl ci nie przeszło zastanawiać się, co oni sobie o tobie pomyślą. Sukcesywne karcenie, uwagi i powtarzane przez rodziców hasła „tego nie wypada”, „nie wolno tak robić” wykształciły w nas ten specyficzny lęk, który w dorosłości – skumulowany przez lata – może być wręcz paraliżujący.

NLP śpieszy nam jednak na pomoc i, jak twierdzi wielu, skutecznie pomaga eliminować negatywne skutki tej wyuczonej (nie wrodzonej!) fobii, ułatwiając dzielenie się swoimi poglądami w towarzystwie, opowiadanie, referowanie, recytowanie, przedstawianie i  prezentowanie - zawsze na luzie!  W dzisiejszych czasach, kiedy z publicznymi wystąpieniami wiąże się wiele dobrze płatnych zawodów, umiejętność panowania nad emocjami które wywołuje nasze ciało, jest cechą na wagę złota – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Zatem do dzieła!

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (5)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-09 05:51:36

sposób muzyków- wyobrażamy sobie widownię nago ;) trochę pomaga a od siebie dodam, że pomaga wyobrażanie sobie widowni na sedesach;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-08 01:42:30

super, dzieki za rade, przyda sie. jutro mam mature ustna z polskiego. papilocie kocham Cie :********************

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-08 07:40:49

powodzenia... :))) na mojej ustnej stres mnie zjadł ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1