Praktyczne podstawy NLP: Jak psychologię wykorzystać w życiu? LEKCJA 3

04 Czerwca 2011

Kontrola stanów emocjonalnych i sztuka wpływania na cudze myśli od zawsze pociągała psychologów. Dowiedz się więcej o swish pattern!

nlp

CZĘŚĆ PIERWSZA ARTYKUŁU

CZĘŚĆ DRUGA ARTYKUŁU

Jeśli ludzką psychikę mielibyśmy przyrównać do wielkiego pałacu pełnego rozmaitych komnat – dostępnych dla gości i ukrytych na drugim piętrze, to NLP można byłoby określić jako drzwi wejściowe. Na nic nam one jednak, jeśli nie dysponujemy kluczem. W neurolingwistycznym programowaniu kluczami są poszczególne techniki – niektóre otwierają główną bramę, inne pasują do zamków dawno opuszczonych pokoi.

Swish pattern to strategia pomagająca zmienić nieużyteczne zachowania (takie jak obgryzanie paznokci czy nieuzasadnione wpadanie w furię pod wpływem pewnego rodzaju bodźców) i zastąpić je mniej krzywdzącymi nas samych (oraz bardziej użytecznymi społecznie) reakcjami. Warto zastanowić się, co w nas samych mogłoby ulec zmianie. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach reagujesz inaczej niż być chciała, a tym samym zrażasz do siebie ludzi czy budujesz niewłaściwy obraz własnej osoby, najwyższa pora poznać kolejną technikę NLP i dzierżąc to narzędzie w dłoni, wypowiedzieć wojnę własnym nawykom!

Zacznij od zastanowienia się i wyraźnego zwizualizowania w umyśle sytuacji, w której niewłaściwie reagujesz. Jesteśmy w okresie sesji egzaminacyjnej, załóżmy więc że każdy wieczór spędzasz na nauce. Jest już pawie północ, jesteś zmęczona, masz wrażenie że nic nie umiesz, a do Twojego pokoju wchodzi ukochany z kubkiem gorącej herbaty. Zamiast docenić jego miły gest, uśmiechając się i dziękując, ty krzyczysz, że ci przeszkadza, wyładowując na nim przedegzaminacyjne stresy. On zasmucony odchodzi, a ty już po chwili masz wyrzuty sumienia. Efekt? Każdy jest stratny na poziomie emocjonalnym – on, bo go zraniłaś i ty, bo czujesz dyskomfort psychiczny.

Jesteś już w stanie znaleźć reakcję, którą chciałabyś zmienić? Przeanalizuj dokładnie co bezpośrednio ją poprzedza i co jest bodźcem wywołującym takie a nie inne zachowanie. W momencie, kiedy zdiagnozujesz, co jest czynnikiem sprawiającym że reagujesz w określony sposób, będziesz mogła zacząć walkę z danym sposobem zachowania, używając wspomnianej wyżej techniki swish pattern, która eliminuje nieużyteczne reakcje, zastępując je bardziej pożądanymi i życiowo przydatnymi.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-31 00:14:50

Mało wiesz o NLP skoro takie rzeczy piszesz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-05 18:26:20

Nabijanie ludziom głowy banialukami. NLP nie jest techniką uznawaną przez dyplomowanych psychologów, więc nie jest także psychologiczną techniką, a jedynie parapsychologią dla glupich.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-31 22:08:11

sranie w banie ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-31 21:28:31

Tutaj wpisz treść komentarza...Huba Buba śmierć za jutra - Jeżeli to przeczytałeś twoja matka jutro zginie chyba że wkleisz to do 5 innyc

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-31 15:34:52

nawet nie wiedziałam, że mam 33 książki na półce. ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-31 14:23:52

fajny artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1