Praktyczne podstawy NLP: Jak psychologię wykorzystać w życiu? LEKCJA 2

27 Maja 2011

Kontrola stanów emocjonalnych i sztuka wpływania na cudze myśli od zawsze pociągała psychologów. Dowiedz się więcej o PRZERAMOWANIU!

NLP

CZĘŚĆ PIERWSZA ARTYKUŁU

Stresująca sytuacja w pracy, brak telefonu od faceta po udanej randce, kłótnia z przyjaciółką – każdą z tych pozornie przykrych sytuacji można spostrzec inaczej, wystarczy chwila zastanowienia. Jak osiągnąć komfort psychiczny pomimo nieprzyjemnych wydarzeń? Z pomocą przychodzi neurolingwistyczne programowanie.

Jedną z technik NLP (wprowadzenie do zagadnienia) jest przeramowanie, które potocznie moglibyśmy nazwać „uwalniaczem od złych emocji”. Używając bardziej fachowego języka to zdolność do nadawania z pozoru negatywnemu lub obojętnemu zdarzeniu pozytywnego znaczenia. Efektem umiejętności stosowania przeramowania jest osiąganie pożądanych stanów emocjonalnych, a w efekcie… spokój psychiczny.

Zanim zaczniesz zmieniać ramy rzeczywistości, zrozum, że to twój umysł nadaje znaczenie – pozytywne lub negatywne – wydarzeniom. O przykład ilustrujący wpływ umysłu na ocenę danej sytuacji nietrudno. Wyobraź sobie, że zaczyna padać śnieg... Jeśli akurat miałaś wyjeżdżać w trasę, a nie zmieniłaś opon na zimowe, możesz być bardzo niezadowolona. Ale jeśli masz dziecko, które od wielu tygodni marzy o nadejściu zimy i ulepieniu pierwszego w tym sezonie bałwana, z pewnością się ucieszysz. Okazuje się, że opady śniegu nie są z definicji wydarzeniem ani pozytywnym, ani negatywnym – to kontekst sytuacji nadaje mu znaczenie.

Mając na uwadze wyżej opisany, zimowy przykład, należy sobie uświadomić, że zmieniając punkt widzenia związany z określoną sytuacją lub wydarzeniem, można całkowicie zmienić towarzyszące nam emocje – z nieprzyjemnych na neutralne lub nawet na pozytywne.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (23)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 12:49:50

Drogie papilotki!!! NLP jest na prawde fascynującą dziedziną, ale ten artykuł kompletnie tego nie ukazuje a wręcz zniechęca! Napisali tutaj kompletne bzdurne przykłady, a programowanie neurolingwistyczne to o wiele wiele wiele więcej niż zmiana postrzegania danej sprawy!! Warto poczytac o tym w necie, ale liczą się konkrety a nie takie bzdurne artykuły jak powyżej!!! Zachęcam do zagłębienia się w ten temat dla samej siebie, może z ciekawości, może w związku z irytacją przez ten artykuł, WARTO!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 11:23:54

NLP to nie jest psychologia! Po prostu jakiś typ pewnego dnia sobie to tak od bani wymyślił

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 23:02:44

popieprzyło ich? A skoro zrobiłam coś faktycznie źle, dopieor po fakcie zdaję sobie z tego sprawę i szef faktycznie ma podstawy zeby być na mnie wściekłym to co? Mam się pocieszac , ze to on jest beznadziejny anie ja? Mam sobie powiedzieć, że może wstałam lewą noga albo zła energia na mnie spłynęła z nieba a jutro będzie lepiej? Przeciez to kompletne kretyństwo. Juz wole patrzeć realnie na świat, skupic się na poprawianiu błędów a nie myślec o dupach marynach, kosmosie i innych duperelach.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 22:17:49

Mhm... Ok jak zaczęłam czytać wasz artykuł pomyślałam- wkońcu coś fajnego!!! Interesuje się praktykami NLP od jakiegoś czasu i to co tu piszecie (chodzi mi o wasze przykłady) są beznadziejne i nie mają nic wspólnego z NLP. CZYTELNIKU jak chcesz poczytać i posłuchać prawdziwych porad praktyk NLP wejdz na strone Mateusza Grzesiaka :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-28 19:12:20

Przeciez ten koles jest beznadziejny. Weszlam na strone i niczego sie nie dowiedzialam,filmiki sa platne a facet tak nudzi ze ciezko przetrwac nawet przez material probny..Chyba jakas kryptoreklama.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 20:42:14

nlp nie jest uznawana przez psychologów jako oficjalna technika i można jej wiele zarzucić więc, hm ... czasem warto zanim napisze się artykuł i powoła na psychologię zorientować się co tak naprawdę jest słuszne, a co wymyślone dla zaślepienia mas.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 12:17:58

Kurcze, jak dobrze, że jest papilot. Na studiach z psychologii takich rzeczy nie uczą. ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 09:36:17

facet unika z tobą kontaktu, oszukuj się dalej :/ (spóźniłeś się na tramwaj? następnym razem wyjdź wcześniej)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 09:04:32

wiele facetów podobno nie dzwoni i nie odpisuje żeby sprawdzić reakcje dziewczyny....;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 10:10:22

dokładnie;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 07:53:17

chłopak nie odpisuje po udanej randce, bo podejrzewasz, że leży w szpitalu, od razu poczujesz się lepiej.. tyle xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-27 07:50:09

Super, fajnie poczytać w końcu coś ciekawego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz