Nowa szkoła - jak poradzić sobie ze stresem?

31 Sierpnia 2015

Od września będziesz uczyć się w nowym miejscu? Nie pozwól, by zjadł cię stres. Poznaj metody na ukojenie nerwów.

szkoła

Dla młodej osoby zmiana szkoły to jedno z najbardziej stresujących doświadczeń. Gdy opuszcza się dobrze znane środowisko i wkracza wśród obcych, powodów do stresu nie brakuje. Pojawiają się obawy: czy sobie poradzę? Z kim będę chodzić do klasy, siedzieć w ławce? Czy zostanę zaakceptowana? Zmiana szkoły to powód do stresu zwłaszcza dla nieśmiałych, zamkniętych w sobie osób, które mają trudności z nawiązywaniem nowych kontaktów. Strach przed pierwszym dniem w nowym miejscu bywa paraliżujący. Jak go spacyfikować?

Choć to pewnie marne pocieszenie, warto wiedzieć, że stres związany ze zmianą szkoły odczuwa prawie każdy, kogo to dotyczy. A zatem nie tylko ty, tylko setki, tysiące osób, które zmieniają szkołę. Pomyśl, że wszyscy znajdujecie się w takiej samej sytuacji – nie znacie się, wkraczacie w nowe środowisko. To zrozumiałe, że czujecie się nieswojo. Warto jednak zachować spokój i pogodę ducha – gdy nerwy opadną, okaże się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. I z każdym dniem będzie coraz łatwiej.

Spokojnie – radzi jedna z internautek. Każdy tak ma, zawsze jest jakiś stres, nie bój się”. „Nie ma się czym stresować. Poradzisz sobie” – dorzuca inna. „Olać, wszystko mija” – pisze wprost kolejna forumowiczka.

Pomyśl, że niektórzy znajdują się w dużo trudniejszym i stresogennym położeniu. „Zmieniałam (szkołę) trzy razy. Miałam trochę gorzej, bo wyjechałam za granicę do Francji… I na dodatek poszłam do polskiej szkoły, ale jakoś się dogadałam, chociaż wiadomo, że na początku będą cię oceniać. Potem obowiązkowa była też szkoła francuska. I tutaj BYŁ STRES! Wszyscy gadają po francusku! Nic a nic nie czaisz. W mojej klasie nie wszyscy byli mili… Ale w POLSCE to nie to samo! Pokaż im, że jesteś fajna” – pisze jedna z internautek.

Zanim zaczniesz rozmawiać ze swoimi nowymi koleżankami i kolegami, damy ci kilka rad, jak opanować stres i pierwszego dnia w nowej szkole czuć się naprawdę dobrze.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
2/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Nikola
(Ocena: 2)
2015-08-31 13:37:39

re: Nowa szkoła - jak poradzić sobie ze stresem?

Po co te strony? Nie można tego wszystkiego streścić na jednej stronie dla wygody czytelników? Coraz bardziej się zniechęcam do czytania tutejszych artykułów :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2015-08-31 16:47:07

Dokładnie. Wkurzające to jest, bardzo wkurzające. Porażka ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1