Naucz się mówić NIE!

14 Maja 2012

Nie musisz godzić się na wszystko i masz prawo odmawiać. Jeśli czujesz, że dajesz się wykorzystywać, ten artykuł jest dla ciebie.

Nie

Odmawianie i umiejętność wyrażania własnej opinii oraz krytyki sprowadzają się do sztuki bycia asertywnym. „To sposób komunikowania się z ludźmi. To stanowczość bez przemocy, łagodność wobec innych, a zarazem siła i zdecydowanie. Często służy do psychologicznej obrony. Asertywność jest również sposobem wywierania wpływu. Jest tarczą, a jednocześnie siłą przebicia, w której jednak nie ma agresji ani manipulacji” – tłumaczą Maria Król-Fijewska i Piotr Fijewski w poradniku „Asertywność menedżera”. Ideałem jest asertywne odmawianie, które przydaje się zarówno w sytuacjach codziennych, jak i oficjalnych. Musisz nauczyć się mówić NIE w związku, pracy czy wśród bliskich. Jak to osiągnąć?

Ponad psychiczne możliwości

Maria Król-Fijewska i Piotr Fijewski zauważają, że łatwo odmówić, gdy spełnienie czyjejś prośby lub życzenia jest niemożliwe z obiektywnych i niezależnych od nas przyczyn. Znacznie trudniej jest natomiast w sytuacji, kiedy potencjalnie jesteśmy w stanie spełnić oczekiwanie naszego rozmówcy, ale kosztem naszych chęci, dążeń lub interesów. „Nikt, komu odmawiamy, nie cieszy się z tego powodu. Osobie, która prosząc o coś, słyszy NIE, jest na ogół przykro, że nie dostała tego, co jej było potrzebne. Dlatego tak wiele osób nie próbuje odmawiać, gdyż czuje się tak bardzo nie w porządku, że powiedzenie NIE przekracza ich psychiczne możliwości” – tłumaczą autorzy poradnika.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-11 00:14:27

re: Naucz się mówić NIE!

Popadałam w marazm. Nie chciało mi się nic. Problemy z chłopakiem, rodziną, słabo płatna praca – wszystko mnie dobijało. Czułam się na skraju wyczerpania. Zamówiłam rytuał oczyszczenia energetycznego ze strony moc-energii.pl i o dziwo wszystko zaczęło zmieniać się na lepsze. Moja sytuacja poprawiła się pod każdym względem i mam powazne plany życiowe. Mogę powiedzieć że wyszłam z dołka i stanęłam na nogi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-16 21:03:54

deliciousskinnn.blogspot.com

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-15 14:17:46

Hahaha! nie wiecie na czym polega w psychologii naprawdę asertywność- NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK TŁUMACZENIE SIĘ Z PODJĘTEJ DECYZJI!-MOŻNA "ZMIĘKCZYĆ ODMOWĘ ALE NIE TŁUMACZYSZ SIĘ-BO SPYCHASZ SIEBIE DO ROLI PODRZĘDNEJ A TEGO NIE MA W ASERTYWNOŚCI!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-14 18:50:30

czasami to nie jest takie łatwe.. ale warto choć znać te zasady

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-14 06:04:42

Zgadzam sie z przedmowczynia.Ja po odmowie nowego obowiazku zostalam tak traktowana , ze w koncu sama z niej zrezygnowalam.Bardzo lubilam swoja prace i do tej pory snia mi sie koszmary. W innych przypadkach nauczylam sie mowic nie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-14 05:38:01

Już to widzę, jak odmawiam szefowi albo jego zadufanej narzeczonej, która nie ma swojej pracy więc przyłazi do niego prawie codziennie i wyżywa się na jego pracownikach. Raz odmówiłam przyjścia następnego dnia godzinę wcześniej do pracy, popatrzyli się na mnie oboje bardzo zdziwieni (chyba nie spodziewali się odmowy ze strony jakiegokolwiek pracownika), a że nie mogłam spełnić tej prośby z powodów niezależnych ode mnie, to zrobiłam to dość stanowczym tonem, który dodatkowo jeszcze bardziej podrażnił szefa. Zapadła chwila ciszy po czym Karolinka (wierna sunia szefcia - bo tak o niej mówimy ;)) przytuliła się do niego i powiedziała drwiącym ale bezbronnym głosikiem: "Oj, chyba mamy mały buncik. Co teraz zrobisz Kochanie?" Następnego dnia oczywiście nie przyszłam w wymyślonej przez szefa porze i w zamian za moje "karygodne i bezczelne zachowanie" dostawałam do zrobienia najgorsze i najbardziej wyczerpujące prace przez najbliższy tydzień.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1