Niebieskie oblubienice: Kim są dziewice konsekrowane?

18 Lipca 2016

W Polsce żyje blisko 200 kobiet, które przed ołtarzem zobowiązały się do życia w czystości, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim.

dziewica konsekrowana

Śluby czystości mają bardzo długą tradycję. Jak wyjaśnia „Katechizm Kościoła Katolickiego”: „Począwszy od czasów apostolskich dziewice chrześcijańskie, powołane przez Pana, by poświęcić się Mu w sposób niepodzielny w większej wolności serca, ciała i ducha, podejmowały za aprobatą Kościoła decyzję życia w stanie dziewictwa dla Królestwa niebieskiego”.

Dziewice odegrały ważną rolę w historii Kościoła. Jedną z nich była Marcelina, siostra świętego Ambrożego, konsekrowana w 353 roku przez papieża Liberiusza, który nałożył welon na jej głowę. Do zachowania czystości zobowiązała się również święta Genowefa, nigdy nie rozstająca się z krzyżem ofiarowanym jej przez św. Germana i gromadząca wokół siebie mnóstwo młodych mieszkanek Paryża.

Za najsłynniejszą dziewicę uchodzi patronka naszego kontynentu, czyli żyjąca w XIV wieku Katarzyna ze Sieny. Miała siedem lat, gdy ślubowała Bogu czystość. Mimo, że była analfabetką, charyzmatyczna kobieta wpływała na działalność papieża i życie polityczne ówczesnej Europy, a dyktowane przez nią listy z uwagą czytali monarchowie i najwyżsi dostojnicy kościelni. Przypisuje się jej liczne nawrócenia osób pochodzących z różnych warstw społecznych.

Katarzyna potrafiła ponoć wypędzać demony z osób opętanych. Otrzymała także stygmaty pod postacią krwawych promieni. Zmarła w Rzymie w wieku 33 lat, prawdopodobnie w wyniku zagłodzenia, ponieważ bez przerwy stosowała ścisły post i inne formy umartwienia.

Obrazkowy PSYCHOTEST: Czy jesteś introwertykiem?

Oficjalnej konsekracji dziewic zaniechano po Soborze Laterańskim II w1139 r. Kościół uznał wówczas, że kobiety czujące powołanie do służenia Bogu mogą po prostu wstąpić do zakonu. Obrzęd odnowiono dopiero 800 lat później, podczas Soboru Watykańskiego II w 1971 r. Zaangażował się w to przede wszystkim papież Paweł VI, który dostrzegł w idei dziewictwa konsekrowanego szansę dla Kościoła –  według niego kobiety funkcjonujące wśród ludzi mogą zrobić więcej dobrego niż zakonnice skrywające się za klasztornym murem.

W Polsce takie powołanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2015 r. w naszym kraju mieszkało 198 dziewic konsekrowanych, najwięcej w Krakowie (26) oraz w Warszawie i Gdańsku (po 14).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
3.3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-07-18 22:53:08

Debilki!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-07-18 15:52:50

Współczuje im.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
5
(Ocena: )
2016-07-18 17:15:20

Nie ma czego :) One robią to z własnej woli, ktoś chce żyć z facetem niech żyje, a one wybierają inną drogę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1