Jak zapanować nad złością? Przeczytaj, zanim znów wybuchniesz!

09 Października 2014

Musisz wiedzieć, jak panować nad niekontrolowanymi wybuchami złości.

angry girl

Nerwy mogą puścić każdemu od czasu do czasu. Gorzej, gdy nie jesteś w stanie zapanować nad złością – każda błahostka jest w stanie wyprowadzić cię z równowagi, a do wielkiej awantury z twoim udziałem wystarczy iskra. Może być to złość skierowana na osoby z twojego otoczenia – bliskie albo kompletnie ci obce. Wielu osobom zdarza się również złość na siebie. Jak nad nią panować?

Weź kilka głębokich wdechów

To bardzo prosta i stara jak świat metoda, która sprawdza się w kryzysowych sytuacjach. Jeśli czujesz, że za chwilę wybuchniesz, głęboko odetchnij – tyle razy, ile to konieczne. Pomoże ci to odzyskać panowanie nad sobą i powstrzyma cię przed pochopnym wypowiedzeniem przykrych słów.

Wyjdź, zanim wybuchniesz

Być może znasz to uczucie, gdy wzbiera w tobie gniew i czujesz, że jeszcze chwila, dosłownie sekunda, a wybuchniesz. Już zaciskasz dłonie w pięści, już otwierasz usta, by mógł wypłynąć z nich strumień gorzkich słów… Stop! Zanim wpadniesz w furię, po prostu wyjdź. Z biura, pokoju, urzędu, sklepu – nieważne, gdzie jesteś. Nie pozwól, aby złość przejęła nad tobą kontrolę. O skuteczności tej metody opowiada Monika (imiona zmieniłam): „Kiedyś miałam problem z wybuchami złości. Teraz, gdy coś naprawdę wytrąci mnie z równowagi, potrafię odwrócić się bez słowa i wyjść. A gdy wracam, czuję, że odzyskałam nad sobą kontrolę”.

Zatrzymaj się

Dosłownie i w przenośni. Nie możesz pozwolić, by złość wygrała z twoją silną wolą, by wzięła nad tobą górę. Musisz zdusić ją w zarodku. Wzięcie kilku głębokich wdechów i wyjście z pokoju, w którym powietrze się zagęściło, to jedne z metod. A oto inne:

- Zjedź na pobocze i zatrzymaj samochód. To bardzo ważne, jeśli np. do kłótni dochodzi w czasie jazdy. Kierowanie pojazdem w takim stanie emocjonalnym jest bardzo niebezpieczne zarówno dla ciebie, jak i dla innych podróżnych!

- Już wiesz, że na chwilę przed wielkim wybuchem dobrze jest po prostu wyjść. Jeśli sytuacja ma miejsce w domu, wystarczy, że znajdziesz się w drugim pokoju albo łazience – pomóc może chociażby przemycie twarzy wodą. Możesz też wyjść na spacer (np. z psem). Świeże powietrze i odrobina samotności pozwolą ci odzyskać nad sobą panowanie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Zbyszek
(Ocena: 5)
2014-10-15 18:50:12

re: Jak zapanować nad złością? Przeczytaj, zanim znów wybuchniesz!

Złość jest emocją, a te powstają w nas w wyniku tego co myślimy --> pierwsza rzecz jaką powinniśmy zrobić, to zacząć ciężko pracować nad sobą żeby zmienić myślenie które powoduje nas złość. (niektórzy złoszczą się nawet na pogode, choć tak naprawdę nie mają na nią żadnego wpływu --> ale mają wpływ na to co myślą o pogodzie). To jak reagujemy na złość jest wynikiem siły naszych nawyków --> nauczyliśmy się jakieś reakcji i zakorzeniła się tak mocno, że wykonywana jest ona przez nas automatycznie ( w myśl zasady, że nawyk jest drugą naturą człowieka). Są rużne metody zmiany nieużytecznych nawyków jak np. częśte zmuszanie się do bardziej użytecznej reakcji, tak długo aż nie wyprze nie porządanego nawyku, albo metody z NLP (jednak to są jedynie zmiany zachowania i mogą okazać się powierzchowne, jeśli nie idą w parze ze zmianą myślenia), Pozdro :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-10-09 20:48:50

re: Jak zapanować nad złością? Przeczytaj, zanim znów wybuchniesz!

Bzdury! Tłumienie złości jest źle i prowadzi do nerwicy. Trzeba nad nią zapanować, powiedzieć, co się ma do powiedzenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1