Jak zaakceptować siebie?

29 Czerwca 2014

Nie będziesz szczęśliwa, dopóki nie pogodzisz się z tym, kim i jaka jesteś. A droga do tego wcale nie jest wyboista.

Małgorzata Bela

Wiele z nas ma świadomość, że samoakceptacja jest receptą na szczęśliwe życie, a niedawno potwierdzono to naukowo. Wiemy to dzięki brytyjskim naukowcom z Uniwersytetu w Hertfordshire. Zdaniem badaczy zaakceptowanie siebie jest najistotniejszym czynnikiem na drodze do osiągnięcie osobistego szczęścia i jak najczęściej należy robić rzeczy, które nas do tego przybliżają.

„Nasze codzienne nawyki mają dużo większy wpływ na nasze poczucie szczęścia niż możemy to sobie wyobrazić” – stwierdził współautor badań dr Mark Williamson. Tyle że istnieje spora grupa osób, która siebie nie akceptuje. Nie odpowiada nam własna uroda, sytuacja materialna, miejsce, w którym obecnie jesteśmy, charakter. Zjadają nas kompleksy, nie umiemy pozbyć się ciężaru własnych niepowodzeń, które rzucają cień na całe nasze życie. Dobra wiadomość jest taka, że wszystko siedzi w twojej głowie. Małymi, systematycznie powtarzanymi krokami uda ci się zaakceptować siebie i odkryć, że możesz czuć się ze sobą naprawdę dobrze.

„Jeżeli nie kochamy siebie, to, co wydaje nam się miłością, bardzo często może być zawieszeniem się na kimś. Być może damy radę, ale może ten ktoś nie da rady. Może my też w pewnym momencie same wybuchniemy, pękniemy. Dlatego najpierw trzeba pokochać siebie, najpierw trzeba zaakceptować siebie, bo nie jesteśmy w stanie kochać, jeżeli nie kochamy siebie. Tak samo jak nie jesteśmy w stanie dać komuś szczęścia, jeżeli same nie jesteśmy szczęśliwe” – powiedziała w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle modelka, celebrytka i autorka książek Ilona Felicjańska.

Oto twoja ścieżka do samoakceptacji:

Nigdy nie porównuj się do innych

Gdy porównujesz dwie rzeczy, automatycznie jednej i drugiej nadajesz ocenę. Ma to zastosowanie w każdym przypadku – również takim, kiedy zestawiasz samą siebie z kimś innym. I zazwyczaj wypadasz w tym porównaniu blado. Bo koleżanka ma lepszą pracę, jest zgrabniejsza, ma lepszego partnera, mieszka w większym domu, nie żyje na kredyt, osiągnęła sukces… Nie rób tego, bo to psychiczny masochizm! Pamiętaj, że twoja ocena czyjegoś życia jest tylko pobieżna – nigdy nie wiesz, jakim kosztem ktoś coś osiągnął, co dzieje się w jego domu, z jakimi problemami się zmaga. Kiedy porównujesz się do innych, zawsze znajdziesz powód, by się zdołować.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (19)
ocena
4.3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Tina
(Ocena: 5)
2017-04-11 15:34:02

Na mój brak samoakceptacji wpłynęli ambitni rodzice. Latami nie potrafiłam polubić siebie. Cały czas obwiniałam się o każde niepowodzenie. Pomogła mi pani Różycka z Psychologgii. Spotkania ze specjalistą sprawiły, że zmieniło się moje postrzeganie siebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anka
(Ocena: 1)
2016-12-02 15:45:46

Mi osobiście w odzyskaniu własnej wartości pomógł coaching indywidualny. Wcześniej korzystałam ze szkoleń rozwojowych i czytałam wiele książek, ale nie pomogły mi wystarczająco. Dzięki coachingowi BE-MASTER udało mi się uwierzyć we własne możliwości i na docenić się jako wartościową osobę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-06 21:35:05

re: Jak zaakceptować siebie?

Cały czas chodziłam przygnębiona, wszystko mnie denerwowało. Nie potrafiłam się kompletnie odnaleźć na świecie. Moje życie było zwykłą egzystencją, czasem nie chciało mi się nawet wstawać z łóżka. Szukałam dla siebie pomocy, ale nie chciałam faszerowac się lekami. Zamówiłam oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl - i naprawdę mi to pomogło. Teraz przez większość dnia mam całkiem dobry humor, umiem docenić to co mam, a obowiązki przestały mnie przerastać. Czuję się jakbym wstała z kolan.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
inferno
(Ocena: 5)
2014-06-29 15:32:57

re: Jak zaakceptować siebie?

Hahah pierdu pierdu. Ja siebie od zawsze lubię, jestem całkiem inteligentna i bardzo śliczna, ale od razu jak tak mówię, ktoś ma ból dupy. Trolololo trudno

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-29 14:30:32

re: Jak zaakceptować siebie?

hmmm ja jestem tak zakompleksiona i nieśmiała że nawet w pociągu boję się iść do toalety bo jak wstanę to oczy ludzi się na mnie zwrócą. męczy mnie to niesamowicie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-29 13:58:32

re: Jak zaakceptować siebie?

Zaakceptuj siebie. Punkt 3. Zmień to czego nie możesz zaakceptować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-29 03:23:17

re: Jak zaakceptować siebie?

no, no, no! bardzo fajny artykuł! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz