INGMAR BERGMAN: Świat kobiet w filmach reżysera-skandalisty. CZ. 2

09 Lipca 2011

Bohaterkami wielu filmów szwedzkiego reżysera są kobiety. Jak je przedstawiał?

ingmar bergman

Pierwsza część artykułu dotyczyła biografii jednego z najwybitniejszych szwedzkich reżyserów, Ingmara Bergmana, oraz kilku obsesyjnych motywów, które przeplatają się przez jego twórczość. Artysta otwarcie deklarował bowiem, że jego filmy nawiązują do osobistych i niekiedy bardzo intymnych doświadczeń: zarówno do tych, związanych z dorastaniem w surowym, protestanckim domu, jak i do relacji z kobietami. A było ich w życiu Bergmana wiele – reżyser był w końcu aż pięciokrotnie żonaty.

- Bóg stworzył kobiety bez poczucia humoru. W rezultacie potrafią one tylko kochać mężczyzn, zamiast śmiać się z nich – mawiał nieraz artysta. Jak prezentował świat płci żeńskiej w swoich filmach?

Kobiety czekają…

Większość filmów Bergmana to pesymistyczne dramaty psychologiczne. Jednym z nielicznych wyjątków jest film „Kobiety czekają”, w którym od czasu do czasu pojawiają się momenty komediowe. Osnową całej historii jest oczekiwanie kilku kobiet w domku letniskowym na powrót ich mężów, którzy są braćmi. Przedłużające się czekanie sprzyja szczerym rozmowom. Panie kolejno ujawniają szczegóły swych związków. Nagle okazuje się, że im więcej lat wspólnego pożycia, tym większe rozczarowanie małżonkiem. Najstarsza z kobiet, Annette, wydaje się osiągać szczyty wewnętrznej samotności. W jej związku brakuje bliskości, uczuć i porywów namiętności. Pozostałe kobiety są na najlepszej drodze do podobnych doświadczeń. Każda ma już rany, każda przeżyła rozczarowanie - ale też każda znalazła swój sposób, żeby pogodzić się z tą paranoiczną sytuacją.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-09 21:08:41

nareszcie fajny artykuł . więcej takich!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-09 17:20:26

uwielbiam Bergmana, jego filmy dają do myslenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-09 17:17:50

rewelacyjny artykuł!!! Czekam na kolejne, choćby o Jarmuschu, Aranofsky'm czy Polańskim :) Czekamy Maju!!! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-09 15:56:03

boski,ale pewnie sciagniet y z innych stron jak zazwyczaj...ale jesli autorstwa mai,to gratuluje;d i popieram pomysl cyklu! ; d

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-09 13:36:12

genialny artykuł :) muszę obejrzeć jego najlepsze filmy :) może zrobicie taki cykl o najlepszych reżyserach i ich twórczości?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-09 03:22:25

To jest mój pierwszy komentarz, ale tak dobry artykuł zmusza, żeby to wyrazić. GRATUKUJĘ

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1