Dlaczego ulegamy stereotypom?

27 Grudnia 2009

Ludzie od zawsze oceniają po pozorach. Nasza psychika osądza innych na podstawie tego, co widzimy. Czy jesteśmy więc więźniami nawyku szufladkowania?

Dlaczego ulegamy stereotypom?

Ludzie od zawsze oceniają po pozorach. Nasza psychika osądza innych na postawie tego, co widzimy. Najbardziej liczy się wiek i wygląd. Czy jesteśmy więc więźniami nawyku szufladkowania?

Okazuje się, że osądzanie na podstawie pierwszego wrażenia, to umiejętność odziedziczona po człowieku pierwotnym. Zdolność instynktownej oceny, na temat wrogich, bądź przyjaznych intencji napotkanego obcego, stanowiła element obrony przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. Współcześnie o wiele częściej zdarza nam się szufladkować innych według kategorii różnego typu…

To, czy jesteśmy zadbani, sprawiamy wrażenie pewnych siebie czy nie, świadczy o przystosowaniu społecznym. Jeśli twoja aparycja nie wskazuje, że nie jesteś osobą atrakcyjną, trudniej będzie ci przekonać do siebie innych. Podobnie jest z wiekiem – Ludzie starsi często sprawiają wrażenie jednostek bezbronnych lub niepotrafiących radzić sobie z życiem w społeczeństwie. Czy na cechach negatywnie wpływających na wywieranie pierwszego wrażenia można zyskać?

Wielu medioznawców jest zdania, że to właśnie osądzanie po pozorach zapewniło sukces, emitowanemu w tak wielu krajach programowi Mam Talent. Dowodem są osoby, które dzięki niemu zyskały największą popularność. Jedną z nich jest 39-letni Paul Potts – zwycięzca pierwszej edycji brytyjskiej wersji programu. Zanim widzowie mieli okazję przekonać się o talencie Paula, zobaczyli skromnego, nieśmiałego mężczyznę, którego aparycja wskazywała na nieatrakcyjny status społeczny i ekonomiczny.

Powierzchowność widzów sprawiła, że osoba Pottsa została poddana nie tylko negatywnej, ale i lekceważącej, bądź nawet wrogiej ocenie. Co ostatecznie przekonało widownię? Oczywiście jego niesamowity głos, zaprezentowany już po wydaniu osądu na temat jego osoby. Śpiew Pottsa stanowił niewątpliwy kontrast w stosunku do źle postrzeganego wyglądu i usposobienia. Różnica była na tyle wyrazista, że stosunek do cichego sprzedawcy telefonów komórkowych całkowicie się zmienił.

Inaczej bywa w życiu codziennym –  w większości wypadków po prostu ignorujemy sygnały, które mogą  nie pasować do oceny, wydanej wcześniej przez nasz mózg. Co gorsze, badania naukowe dowodzą, że widząc osobę o niskim statusie społecznym, np. bezdomnego, nasz mózg przejawia reakcje odmienne od tych, które zachodzą w przypadku obserwacji ludzi nam równych. Profesor psychologii i neurobiologii w Princeton – Susan Fiske nazywa to zjawisko „neurologiczną  dehumanizacją”.

Co ciekawe, stereotypy nie są  na stałe zakorzenione w naszych mózgach. Okazuje się, że za ich istnienie odpowiadają te umiejętności, które umożliwiają  nam planowanie i przechowywanie w naszej pamięci kolejnych informacji, a obecność uprzedzeń pomaga funkcjonować w świecie naszych celów i ambicji. Ocenianie pozwala również nadać sens rzeczywistości. To nic innego jak rozumienie faktu o kruchości szklanki albo odróżnianiu ras zwierząt. Czy moglibyśmy więc obyć się bez stereotypów?

Według profesor antropologii Helen Fisher, za ogrom sympatii, jaką wzbudziła w odbiorcach inna gwiazda programu Britain’s Got Talent – Susan Boyle, odpowiedzialny jest przypływ dopaminy, którą wywołała równie miła niespodzianka, co w przypadku Pottsa. Mimo obu przykładów, przypominających tak bardzo lubianą  przez nas wszystkie bajkę o Kopciuszku, zarówno antropolodzy, neurolodzy oraz psychologowie zgodni są co do jednego – upodobania ludzkości do stereotypów nie da się oduczyć i jeśli kolejne stereotypy są łamane, a może nawet niszczone… na ich miejscu na pewno pojawią się nowe.

Alicja Milewska

Zobacz także:

Najbardziej wzruszające dziecięce występy w "Mam Talent!" ZOBACZ!

Nie słyszałaś jeszcze o Connie Talbot, Andrew Johnsonie lub Zarze Larson?!  Przed tobą 10 najbardziej wzruszających dziecięcych występów w zagranicznych edycjach programu "Britain’s Got Talent!".

Wielka prowokacja w programie MAM TALENT?

Czy zamieszanie wokół Kasi Popowskiej i Kasi Sawczuk jest tylko wielką prowokacją TVN-u? 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (56)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 09:59:54

ja mam psychozy...zawsze jak ktos okazuje mi zainteresowanie to wmawiam sobie ze to frajer...powie pare milych slow i zaraz liczy na sex...zreszta taka prawda.kazdy facet to frajer

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-30 16:43:37

nie prawda ze kazdy facet jest frajerem osobiscie znam duzo fajnych facetow, a szczegolnie jeden...:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-04 14:56:40

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-06 23:33:09

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-29 22:57:50

ja tam wole z brzydszymi od siebie zadawac bo wtedy chlopacy na mnie zwracaja uwage xDeee

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-29 01:25:30

po co się cytujecie? wypowiadajcie się na temat artykułu. ludzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-29 00:50:04

Weźcie to "niesprawa" (niesprawiedliwie) że ludzi sie ocenia się po wygądzie przecież każdy ma uczucia D;

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 21:46:45

przykre ale prawdziwe...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 19:56:31

Mówiecie ,że ludzi nie trzeba oceniać po wyglądzie , ja też tak nie kiedy mówię :P Ale zastanówmy się czy gdybyśmy mieli wybrać ładnego chłopaka (dziewczynę ) , a brzydkiego źle ubranego(ną) chłopaka (dziewczynę) .Gdyby mieli taki sam charakter , byliby tak samo czuli i mili ,to kogo byśmy wybrali??? Ja pewnie wybrałabym tego ładniejszego :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 19:53:00

Mówicie ,że nie trzeba oceniać ludzi po wyglądzie ja sama tak czasami mówie :P Ale gdy mamy do wybrania ładnego chłopaka (dziewczynę) ,a brzydkiego ?? O tym samym charakterze np. miły ,dobry . Brzydki jest okropnie ubrany ,a ładny ubrany bardzo modnie co wtedy wybieracie ?? Ja wybrałabym pewnie ładnego :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 01:11:20

nie ma nic bardziej wkurzającego niż ocenianie innych po pozorach. Czasami przez takie głupie myślenie można kogoś bardzo skrzywdzić oceniając go tylko przez pryzmat pozorów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 01:01:46

najważniejsze jest pierwsze kilkadziesiąt sekund, wtedy kreujemy opinię o nowo poznanym człowieku. ta opinia oczywiście jest reformowalna i niemal zawsze się zmienia, ale każdy w pierwszych chwilach ocenia po wyglądzie, po znanych stereotypach. niemożliwe jest żeby tak nie było - wygląd, gesty i postawa tej osoby zawsze mają jakieś skojarzenie w naszej pamięci, i na podstawie tego skojarzenia oceniamy. potem może się okazać, że skojarzenie było mylne i okazuje się, że ta osoba jest zupełnie inna niż nam się wydawało. ale nie ma co zaprzeczać, że się nie ocenia po wyglądzie i stereotypach, bo każdy to robi i nie ma w tym nic złego, o ile nie jest to opinia niereformowalna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-27 19:43:14

zawsze oceniamy ludzi po wyglądzie. Niby czemu podkreśla się istotność tzw. pierwszego wrażenia. Zresztą widać to już w szkole... niby czemu wszystkim tak zależy na ubraniach, fryzurze itp. A stereotypy same w sobie są potrzebne, gdyż to one biorą udział w kształtowaniu naszej tożsamości, tak jednostkowej jak i grupowej czy narodowej. Oparte na dychotomii swój-obcy, pozwalają łatwiej przystosować się do życia społecznego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 00:08:57

cóż ulegam stereotypom i tego się nie wstydzę , bo mam do tego prawo- nie unikam kolorowych , czy innowierców ,ale ludzi którzy przy pierwszym spotkaniu mi się nie spodobali- tych którzy gadają głupoty na lewo i prawo - jak ich nie polubiłam od razu ,to fakt poddaję się pierwszemu wrażeniu i nie rozmawiam z tymi ludźmi

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-12-28 00:12:27

stereotypy dotycza ludzi, ktorzych osobiscie nie znasz. nie chodzi o to, ze ktos gada glupoty to nie bedziesz z nim gadac.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz