Dlaczego tak surowo oceniamy wygląd innych kobiet?

03 Sierpnia 2009

Ania z księgowości ma duży nos, a Kaśka z marketingu kanciastą szczękę. Kobiety lubią oceniać siebie nawzajem. Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że za nasze oceny atrakcyjności innych kobiet odpowiedzialny jest...

Dlaczego tak surowo oceniamy wygląd innych kobiet?

Ania z księgowości ma duży nos, a Kaśka z marketingu kanciastą szczękę. Kobiety lubią oceniać siebie nawzajem. Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że za nasze oceny atrakcyjności innych kobiet odpowiedzialny jest...poziom estrogenu! 

Naukowcy z Uniwersytetu w Aberdeen pod wodzą Benedicta Jonesa przeprowadzili testy na 96 kobietach w przedziale wiekowym 40 – 64 lata. Paniom pokazano zestawy zdjęć przedstawiające te same kobiety w wersji zwykłej i sfeminizowanej. Starsze kobiety nie miały żadnych trudności ze wskazaniem ładniejszej opcji. Wykazywały one preferencje do typowo żeńskich cech fizjonomii. Młodsze panie postępowały raczej odwrotnie, co wynika z przekonania, że kobiety w okresie rozrodczym traktują się wzajemnie jak rywalki. „Młode kobiety uważają inne za mniej pociągające” - mówi Benedict Jones. Dodatkowo psycholodzy pokazali respondentkom 40 zmodyfikowanych fotografii twarzy obojga płci. Mężczyznom nadano bardziej męski wygląd poprzez wzmocnienie żuchwy i poprawienie zarysu brwi. Kobietom unoszono lub opuszczano brwi i powiększano oczy, co pozwoliło uzyskać bardziej męską lub kobiecą urodę. Wszystkie kobiety, niezależnie od wieku, wybierały zdjęcia panów o bardziej męskich cechach. W przypadku fotografii pań, młodsze kobiety oceniały twarze o typowo żeńskich cechach jako mniej atrakcyjne. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że kobiety w okresie rozrodczym są bardziej krytyczne w stosunku do innych kobiet. Traktują je jak rywalki i rzadko doceniają ich atrakcyjność. Zdaniem brytyjskich psychologów, w ten sposób kobiety „eliminują się” w walce o mężczyzn, którym starają się udowodnić, że są najładniejsze. W miarę obiektywnie kobiety oceniają się bezpośrednio przed i po jajeczkowaniu. Najbardziej obiektywne, patrzące „łaskawszym okiem” na inne panie, są kobiety po menopauzie.   

Karolina Jarosz

Zobacz także:  

Menopauza - 8 pytań  i odpowiedzi specjalisty

To jeden z ważniejszych etapów w życiu kobiety, ponieważ wiąże się z rewolucyjnymi zmianami w organizmie. Nasz ginekolog odpowiada na najtrudniejsze pytania związane z przekwitaniem.  

Atrakcyjność kobiety zależy od dnia cyklu

W ciągu miesiąca zmienia się poziom naszego libido, chęć do flirtów i atrakcyjność. Wszystkiemu winne są hormony. Dowiedz się, kiedy jesteś najbardziej pociągająca!       

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (211)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-09-09 18:46:35

ja mam mało estrogenu i rzeczywiscie nie zwracam uwagi na inne kobiety, w ogóle patrzenie na jakąś kobietę (chodzio ocenianie) dłuzszy czas to dla mnie zwykłe prostactwo :/ ale za to na mnie się krzywo patrzą :/ czsem nie wytrzymuję i jak im coś powiem to im gęba opada

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-29 01:19:51

Ja np. zauważyłam, ze ofiarą mojej krytyki padają osoby, ktore stanowią dla mnie "zagrozenie"... Ale to glupie heh... Taka natura

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-25 22:23:28

Ja zauważyłam, że krzywo patrzę się na kobiety zbyt wulgarne. Nawet jeśli jest ładne, ale odkrywa za dużo, lub swoją postawą mówi: jestem najlepsza już ją skreślam. Ważne jest by siebie lubić, ale nie wywyższać, jesteśmy równi. Staram się nie oceniać innych za wygląd (no.. przynajmniej pań ;)). Zresztą wszyscy wiemy, że każdy ma inny gut i nawet jeśli myślimy, że w walce o faceta naszych marzeń wygrwa ta druga, boooo np. ma dłuższe nogi to możemy doznać ciekawego szoku, gdy mężczyzna wybierze właśnie nas :P.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-17 23:05:50

tak tak,masz 120 cm wzrostu a twe nogi maja 156 cm? xD haha nieźle...xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-08 01:05:07

Bzdury.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-07 09:55:16

wczoraj, 14:06 link do tego komentarza zgłoś do usunięcia Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz anuluj Proszę u usunięcie tego komentarza, ponieważ ... ja zazdroszcze brunetka..... sa piekne... nie chce byc blondyna to koszmar! brunetki sa takie sexy ZGADZAM SIE, MI SIE CIEMNOWŁOSE TEŻ PODOBAJĄ, SZCZEGÓLNIE OPALONE I TE O CIEMNEJ KARNACJI, JA SAMA MAM ŚLICZNY BRĄZ

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-06 14:06:28

ja zazdroszcze brunetka..... sa piekne... nie chce byc blondyna to koszmar! brunetki sa takie sexy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-05 21:30:46

zrobiliście z kobiet zwierzęta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-05 20:49:41

Też jestem takiego zdania, że zawsze czegoś komuś zazdrościmy :) Jak zobaczyłam nową dziewczyne mojego chłopaka, to myślałam że zwariuje z zazdrości, a potem ryczałam w poduszke że nie jestem taka sliczna jak ona.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-05 15:26:54

bez sensu.... żal dupe ściska

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-05 20:20:25

jak masz taką wielką dupe to faktycznie ma cie co ściskać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz