Dlaczego odchodzimy od Kościoła?

16 Lipca 2010

Coraz więcej Polaków przestaje chodzić do kościoła. Jeszcze nigdy chrześcijaństwo nie przeżywało takiego kryzysu wiary.

Dlaczego odchodzimy od Kościoła?

Kościół zawsze był miejscem świętym. Jeszcze dwie dekady temu chodziliśmy do niego, aby wyciszyć się, uspokoić, pomodlić, nawiązać kontakt z Bogiem. Niemal każda kościelna uroczystość – komunia, bierzmowanie czy ślub – była magiczna i wyjątkowa. Jednak kościelne wartości się zdewaluowały. Dziś coraz więcej jest osób „wierzących, niepraktykujących” czy wręcz zdeklarowanych ateistów, którzy mimo że zostali wychowani w wierze chrześcijańskiej, od własnej religii się odcinają. Co więcej, mnożą się wolne związki, nieślubne dzieci, a kościół coraz częściej okrywa się skandalami, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Nic zatem dziwnego, że wiernych stale ubywa...

Poparcie kościoła spada z każdym rokiem. Według badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, co piąty Polak nie darzy kościoła zaufaniem. Niepochlebne zdanie mamy również na temat udziału kościoła katolickiego w życiu politycznym naszego kraju. Blisko połowa (aż 48%) respondentów uważa, że jest on za duży, a prawie co piąta osoba twierdzi, że zdecydowanie za duży. Badania pokazały także, że brak zaufania do kościoła cechuje przede wszystkim młodych ludzi w przedziale wiekowym 20-29 lat.Okazuje się, że od kościoła odchodzimy nie dlatego, że przeżywamy kryzys wiary, na który nie mają wpływu czynniki zewnętrzne. Coraz więcej osób nie akceptuje zachowania duchownych, którzy przestali skupiać się wyłącznie na szerzeniu słowa bożego.

Szereg argumentów, przemawiających za tym, że kościół stał się instytucją, wymienia jeden z internautów na popularnym forum dotyczącym wiary. Jak pisze, proboszcz z jego parafii ma nieślubne dziecko, chwali się z ambony swoimi zarobkami, odmówił odprawienia mszy za duszę zmarłego, bo dostał za mało pieniędzy. Uważa jednocześnie, że „księża budują za dużo kościołów i za dużo zarabiają, tyle biedy w Polsce, szpitale w opłakanym stanie, a oni się rozbijają samochodami. Ksiądz powinien mieć tylko w co się ubrać skromnie i co zjeść”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (228)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-08 20:09:58

Co wy ludzie piszecie ze to ksiezy wina a ksiadz to kto swiety? Nie ksiadz to czlowiek jak my . A my powinnismy ich szanowac i wspierac modlitwami. Czemu to widzisz dzazge w oku swojego brata a nie potrafirź ujrzec belki we wlasnym oku. Mam lat 17 i przez jakis czas trwalem z przekonaniem ze to jechostwo jest prawdziwe a potem mialem watpliwosci. I dzieki modlitwom w pelni nawrócilem sie na katolicyzm bo Bóg kocha nas wszystkich otwóżcie swoje serca !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-23 17:19:49

"Jeszcze nigdy chrześcijaństwo nie przeżywało takiego kryzysu wiary." - jak to się ma to Twoje stwierdzenie do faktu, że na świecie co roku przybywa chrześcijan?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-02 11:14:56

Dlaczego kościół wtrąca się w sprawy dotyczące polityki bo tego nie rozumiem? I dlaczego niby seks przedmałżeński z ukochaną osobą jest zły? Życie jest takie krótkie i trzeba się nauczyć jak najlepiej z niego korzystać, bo większość widocznie nie umie i ciągle patrzy na sprawy religijne. Kiedy będę już miała dzieci dam im wybór, jeżeli będą w przyszłości chciały przyjąć chrzest i chodzić do kościoła to proszę bardzo, nie będę ich powstrzymywała. Najważniejsze to pamiętać, że kościół tworzą tylko ludzie!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-02 11:14:19

Dlaczego kościół wtrąca się w sprawy dotyczące polityki bo tego nie rozumiem? I dlaczego niby seks przedmałżeński z ukochaną osobą jest zły? Życie jest takie krótkie i trzeba się nauczyć jak najlepiej z niego korzystać, bo większość widocznie nie umie i ciągle patrzy na sprawy religijne. Kiedy będę już miała dzieci dam im wybór, jeżeli będą w przyszłości chciały przyjąć chrzest i chodzić do kościoła to proszę bardzo, nie będę ich powstrzymywała. Najważniejsze to pamiętać, że kościół tworzą tylko ludzie.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-02 11:13:42

Dlaczego kościół wtrąca się w sprawy dotyczące polityki bo tego nie rozumiem? I dlaczego niby seks przedmałżeński z ukochaną osobą jest zły? Życie jest takie krótkie i trzeba się nauczyć jak najlepiej z niego korzystać, bo większość widocznie nie umie i ciągle patrzy na sprawy religijne. Kiedy będę już miała dzieci dam im wybór, jeżeli będą w przyszłości chciały przyjąć chrzest i chodzić do kościoła to proszę bardzo, nie będę ich powstrzymywała. Najważniejsze to pamiętać, że kościół tworzą tylko ludzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-01 18:28:54

każdy, kto chce powiedzieć coś na ten temat, proszę, by przesłuchał chociaż jedną piosenkę z płyty 'efekt motyla' (wykonawca: eks) www.eks.kdm.pl Ania. modlę się za niewierzących.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-25 11:27:23

tiaa do tego sa nieopodatkowani, to MY podatnicy skladamy sie na ich emetytury!! a 1500zl za 1 slub idzie do kieszeni bez najmiejszego podzielenia sie z panstwem.. super.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-24 17:55:54

tajemnica wiary- nie wszystko możecie zrozumieć ! albo wierzycie, albo nie. albo poświęcacie swoje zycie Bogu, którego tak naprawdę może nie być, albo nie. To jest tylko i wyłącznie wasz wybór. Jeśli wierzycie naprawdę, to jacyś księża was do tego nie zniechęcą. Ja jestem osobą wierzącą, kocham Boga i nie wstydze się tego. Rzadko chodzę do Kościoła, kiedyś to było dla mnie przeżycie, bo na mszy czułam coś w środku, wiedziałam, że jest to coś wyjątkowego, a po spowiedzi czułam się jak Anioł. Teraz tak nie jest bo Księża nie potrafią zrozumieć zwykłych ludzi, oczywiście nie wszyscy. Według mnie, każdy może mieć swój Kościół gdzie zechce, czy w Świątyni, czy na polu, czy gdziekolwiek indziej. Jeśli chcecie się spotkać z Bogiem, wystarczy wasza wiara i miłość.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-21 11:17:09

dlaczego odchodzimy od kościoła ? bzdura, tak samo kiedy ktoś pyta mnie czy jestem katoliczką i mówię, że nie, wtedy pyta : dlaczego? jakby domyślnie każdy był katolikiem. jest na świecie wiele innych wyznań, kiedy katolicyzm upadnie wtedy dopiero jego wyznawcy dotrą do sedna chrystusowych nauk, teraz czują się potęgą, a przecież nie o to chdozi w religii.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-05 00:00:58

nareście b.dobra odpowiedź

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-20 23:45:47

katolicyzm nie polega na wiare w duchownych tyllko w Boga, kosciol zawsze byl i bedzie grzeszny, poniewaz tam gdzie sa ludzie jest tez grzech. uwazam ze ludzie odchodza od kosciola z lenictwa, a to wszystko to tylko usprawiedliwianie sie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz