RAPORT: Depresja wśród nastolatków

14 Października 2017

Statystki szokują. Szacuje się, że nawet co trzeci polski nastolatek ma objawy depresji!

depresja u nastolatków

Jeszcze ćwierć wieku temu uważano, że depresja jest schorzeniem dotykającym tylko dorosłych, ponieważ u dziecka mechanizmy poznawcze są zbyt słabo rozwinięte, by nękało go przewlekłe przygnębienie. Dziś nikt nie ma wątpliwości, iż zaburzenie depresyjne dotyczą również bardzo młodych ludzi. Jak wynika z opublikowanego kilka lat temu raportu WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest głównym powodem występowania chorób i niepełnosprawności u dzieci i nastolatków, a samobójstwo to jedna z trzech najczęstszych przyczyn śmierci osób w wieku 10-19 lat.

Szacuje się, że objawy depresji występują nawet u co trzeciego młodego Polaka. „Cierpienie jest nie do opisania. Zbudowane na bazie mieszanki lęku i agresji szarpie człowieka na różne strony. Rozsadza głowę, otępia, dusi w gardle. Nie pozwala spać, odbiera zmysły. Wciąga w czeluść wypełnioną przerażającą samotnością. Odbiera nadzieję i sens życia. Gdy cierpienie przekracza siły, jakimi człowiek dysponuje, dochodzi do próby samobójczej. Najmłodszy samobójca, z jakim miałam do czynienia, miał sześć lat. Było to przed wielu laty. Dziś jestem przekonana, że ten chłopiec miał depresję” – mówi w rozmowie z „Wysokimi Obcasami” prof. dr hab. med. Hanna Jaklewicz, specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży i psychoterapeutka.

Każdego roku życie odbiera sobie ponad 700 polskich nastolatków, a ta liczba z każdym rokiem rośnie. Specjaliści nie mają wątpliwości, że w wielu przypadkach do podjęcia takiej dramatycznej decyzji pcha młodego człowieka rozwijająca się przez dłuższy czas depresja. Cierpiał na nią m.in. 14-letni Kacper z Gorczyna, którego samobójstwo wstrząsnęło we wrześniu całą Polską. Chłopiec był prześladowany przez rówieśników, słyszał od nich, że „ma inną orientację, inaczej się ubiera”. Powiesił się krótko po rozpoczęciu roku szkolnego. Jak się później okazało, kilka miesięcy wcześniej zdiagnozowano u niego stany depresyjne.

Dlaczego zmaga się z nimi tak wieku młodych ludzi? Przyczyn jest wiele, niektóre wynikają z uwarunkowań biologicznych i genetycznych, lub zaburzeń czynności neuroprzekaźników, jednak coraz większą rolę odgrywają też czynniki środowiskowe. Nastolatki wchodzą w etap dojrzewania z mało stabilną psychiką, często pozbawione poczucia bliskości oraz wsparcia, które powinno zapewniać najbliższe otoczenie. Tymczasem zajęci pracą i pogonią za pieniędzmi rodzice nie poświęcają córce czy synowi należytej uwagi. Nic dziwnego, że wielu nastolatków deklaruje, że w przypadku poważnego problemu nie ma do kogo się zwrócić.

A problemów im nie brakuje. Dorastanie to bowiem bardzo trudny okres w życiu każdego człowieka, czas podejmowania ważnych decyzji, weryfikacji sądów na temat świata i samego siebie, budowania pierwszych związków i walki o pozycję w grupie rówieśniczej.

Zobacz również: Depresja: Jak żyć z mężczyzną, który utracił radość życia i skutecznie mu pomóc?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-10-14 11:10:57

Takie mamy czasy ..lepiej nie bedzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1