Czym jest słynna kobieca intuicja?

12 Kwietnia 2009

O co chodzi z tą intuicją? Ufać jej czy też nie? Czy intuicję mają tylko kobiety?

Czym jest słynna kobieca intuicja?

Intuicja w życiu każdego człowieka odgrywa bardzo ważną rolę. To wewnętrzny głos, który podpowiada, którą drogą pójść, jaką podjąć decyzję, itd... Okazuje się, że intuicja jako zdolność jest głęboko zakorzeniona w naszej naturze, ale i odsunięta na dalszy plan.

Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim chcemy korzystać ze swojego rozumu, mądrości, wiedzy. To daje nam pewność przy różnego rodzaju wyborach. Nawet kiedy rozum zawodzi i korzystamy z intuicji, robimy to nieświadomie, przez co czasem zapędza nas ona w ślepy zaułek. Zdolności intuicyjne można sobie jednak przypomnieć i rozwinąć tak, by móc dobrze z nich korzystać.

Jako zmysł, który gdzieś tam w nas tkwi, intuicja pozostaje nadal niezbadana. Nie odkryto jeszcze, jaki obszar mózgu odpowiada za to, że na chwilę przed jakimś zdarzeniem czujemy, iż będzie miało ono miejsce.

Ten niewątpliwie szósty zmysł, wewnętrzny głos czy jakkolwiek nazywać intuicję - jest drogowskazem, który, jak się powszechnie uważa, posiadają tylko panie. Od wieków twierdzi się, że tylko kobieca intuicja pozwala przeczuwać pewne zdarzenia, uniknąć nieprzyjemności albo wyjść z opresji bez szwanku. Ale tę tezę możemy włożyć między bajki.

Na okoliczność istnienia tylko i wyłącznie kobiecej intuicji przeprowadzono badania w branżach, w których intuicja jest bardzo pożyteczna. Brytyjscy psychologowie przebadali ponad 15 tys. osób. Ankietowanym pokazano zdjęcia osób naturalnie i sztucznie uśmiechniętych. Na tej podstawie mieli odgadnąć, co sfotografowana osoba myśli. Trafne przeczucia na ten temat miało 76 proc. mężczyzn i 67 proc. kobiet.

Kobiety sądzą, że mają intuicję, a mężczyźni nie mają jej w ogóle. Co do tego, jak jest naprawdę, naukowcy nie są zgodni. Jedni twierdzą, że tylko mężczyźni są wyposażeni w zmysł intuicji, inni zaś, że jedna i druga płeć ma jej po tyle samo.

Skąd przeświadczenie o kobiecej intuicji?

Przekonanie, że intuicję mają tylko panie, jest zakorzenione w naszej kulturze. Kobiety od zawsze odznaczały się większą skłonnością do empatii, mówienia o swoich uczuciach i przeczuciach. Psychologowie dowiedli, że kobiety szybciej rejestrują tzw. mikrogesty, bo są uważniejszymi obserwatorami. Monitorują otoczenie, badają, analizują, przez co stają się czujniejsze, a to w pewien sposób wpływa na przewidywanie następstw.

Niektórzy idą o krok dalej i twierdzą, że „mit kobiecej intuicji jest związany z męską krzywdą. Bierze się z wielowiekowej społecznej presji wywieranej na mężczyzn w naszej kulturze, by nie okazywali emocji i nie posługiwali się nimi przy podejmowaniu decyzji”.

Zobacz także:

O czym plotkują faceci?

Jak żyją Polki na wsi?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (70)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-22 22:35:39

Tutaj wpisz treść komentarza do Czym jest słynna kobieca intuicja?...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-01 22:00:59

Jest to nieświadomy przekaz myślowy od sobowtórów ze światów równoległych, którzy doświadczyli różnych wersji konsekwencji wynikających z podmiotu intuicji. Przekaz ten realizowany za pomocą splątania kwantowego, a w obrębie jednego świata może mieć miejsce w przypadku identycznego kodu genetycznego (u bliźniąt jednojajowych).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-16 13:07:01

moja jest niezawodna ostatnio odkrylam kiedy moj facet chcial mnie zdradzic hahah serioo zapobieglam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-27 15:00:00

[quote="Gosc"]zal mi was ;p dupa a nie intuicja trza byc madrym tak jak ja ;/[/quote] wypowiadajac sie w taki sposob napewno wykazujesz sie niebywala inteligencja...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-27 21:16:00

[quote="Gosc"]DZIAŁA. Od kilku dni nawet mam wrazenie ,że przewiduje przyszłość. To jest może faktycznie glupie..ale zastanowie sie..i np. tak nagle do glowy przyjdzie mi ,że przecieka woda sąsiadowi z dołu..po 10sek. dzwonek do drzwi o.O albo myśle sobie aby mi kupiono czekolade łaciatą..wieczorem matka przychodzi z wymarzoną czekoladą O.o itd. to jest strasznie dziwne x.O"[/quote] to nie jest takie dziwne xD..ja też tak mam..albo bardzo często mam też Deja vu :-) Te "przepowiadanie przyszłości" to poprostu taki zmysł. Możesz np. podświadomie słyszeć, że kapie woda, ale nieświadomie to ignorować, lecz nie zupełnie i dlatego myślisz, że akurat coś takiego się dzieje. Ja zauważyłam, że bardzo często przepowiadam jaki będzie odcinek serialu (nie premiera lecz już odcinek po raz kolejny by leciał), ale myślę, że to poprostu co jakiś czas leci i ja wiem tak mniej więcej i nieświadomie liczyć dni czy odcinki i wiem poprostu co ile dni leci ten sam odcinek. Lecz to wszystko dokonuje się gdzieś głęboko w naszej świadomości i my czasami nawet nie mamy na to wpływu. Jednak ostatnio wydarzyła mi się dziwna rzecz..."przewidziałam" kilka pytań na klasówkę. Myślę, że możliwe je gdzieś widziałam, albo poprostu znam bardzo dobrze panią i jesteśmy do siebie z charakteru podobne i mogłam sama je wymyśleć wcześniej, ale jak mówiłam podświadomie (intuicyjnie) :-)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-22 15:37:41

a ja juz myslałam, że jestem nie normalna... Mam identycznie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-20 23:09:00

A mi kobieta non stop powtarza, że kobieca intuicja dokonuje zawsze trafnych wyborow ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-17 21:40:00

DZIAŁA. Od kilku dni nawet mam wrazenie ,że przewiduje przyszłość. To jest może faktycznie glupie..ale zastanowie sie..i np. tak nagle do glowy przyjdzie mi ,że przecieka woda sąsiadowi z dołu..po 10sek. dzwonek do drzwi o.O albo myśle sobie aby mi kupiono czekolade łaciatą..wieczorem matka przychodzi z wymarzoną czekoladą O.o itd. to jest strasznie dziwne x.O"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-14 10:34:00

intuicja to nie bajka.... na mnie zawsze dizła

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-14 08:22:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] taa ja mam taka intuicję że wiem że się zaraz coś stanie ale mam jakiś opóźniony zapłon i nie zdążam temu zapobiec xd[/quote] jakby pani ze zdjęcia zmieniła kolor włosów to by tak źle (kwestia gustu - przynajmniej nie rzucająca się aż tak w oczy.) nie wyglądała. ja mam jasną cerę i praktycznie nie da się mnie opalić (no chyba że na czerwono)..chciałabym to zmienić albo w jedną albo w druga stronę żeby jakiś konkret był. ale samoopalacze są fuj :)[/quote] w aptece mają caroten w tabletkach. Idź jak najszybciej do apteki, bo je łykać to trzeba z dwa miesiące przed wakacjami, potem się opalasz na brązowo. Sama używałam, bo jestem jasnoskórym rudzielcem :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-14 00:40:00

zal mi was ;p dupa a nie intuicja trza byc madrym tak jak ja ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz