Pogoń za lajkami: Czy jesteś uzależniona od Facebooka?

29 Marca 2017

Proces uzależnienia postępuje prawie niezauważalnie. Przekonaj się, czy ten problem nie dotyczy Ciebie.

uzależnienie od facebooka

Facebook to najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie. Jego działalność została uruchomiona w 2004 r., a dziesięć lat później serwis miał ok. miliard użytkowników. Obecnie na pewno liczba ta wzrosła. Najwięcej osób pochodzi ze Stanów Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii. Facebook cieszy się ogromną popularnością także w Polsce, do tego stopnia, że można już mówić o uzależnieniu od portalu. Podobnie dzieje się oczywiście za granicą.

W dzisiejszych czasach poważnie traktuje się każdy rodzaj uzależnienia, a nie tylko alkoholizm, seksoholizm, uzależnienie od hazardu czy narkotyków. Wiadomo, że tak samo może zadziałać cukier, kawa, jedzenie, komputer czy serwis społecznościowy. W tym ostatnim przypadku nikomu nie powinno być do śmiechu. Znany jest przypadek nastolatka, który stracił kontakt z rzeczywistością przez Facebooka. Chłopak nie potrafił odnaleźć się w realnym świecie, więc zastąpił go wirtualnym. Ludzi borykających się z podobnym problemem jest więcej i coraz częściej trafiają oni do psychoterapeutów. Wraz z rozwojem technologii, a dokładnie możliwością korzystania z Internetu dzięki telefonom, zjawisko to prawdopodobnie będzie wzrastać. Na Facebooka można się zalogować w czasie zajęć, w autobusie czy na kawie ze znajomymi. Pokusa, aby sprawdzić, co nowego na portalu, bywa kusząca. Znajomi wgrywają zdjęcia, piszą wiadomości i zaznaczają uśmiechnięte buźki pod wpisami. Co chwila pojawiają się nowe powiadomienia... Nadmiaru wrażeń na pewno nie brakuje, a po jakimś czasie Facebook staje się bodźcem, który osoba musi zaspokoić. Uzależnienie od portalu działa dokładnie tak samo jak wszystkie inne uzależnienia.

Po czym poznać, że jesteś uzależniona od Facebooka?

Zobacz także: Najbardziej nieznośne typy matek. Jesteś jedną z nich?

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
4.5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Grażka
(Ocena: 5)
2017-04-01 16:32:22

To naprawdę straszne, niektórzy ludzie uzależniają swoją samoocenę od głupiego portalu! W takich sytuacjach to pozostaje usunięcie konta i wizyta u psychologa też może być dobrym pomysłem. Gorąco polecam poradnię http://psycholog-ms.pl/poradnia/, która pomaga w pracy nad poczuciem pewności siebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Joanna
(Ocena: 5)
2017-03-29 06:49:06

Usunięcie fb było najlepszą decyzja w moim życiu. Ten portal zniszczyl mój związek. Byłam chorobliwie podejrzliwa, zazdrosna o lajki innych dziewczyn. To naprawdę zguba. Usunelam to go*wno chociaż miałam to 7lat! Na uratowanie poorzedniego związku było za późno. Ale dzieki temu ze nie mam tam konta od już kilku miesięcy w mojej nowej relacji dobrze się układa. Mam 25 lat i czuje dopiero teraz ze zyje. Mam więcej realnych znajomych. Niby ciągle mam potrzebę "dzielenia się" wszystkim co robie. Ale muszę sobie z tym radzic. To jak alkoholizm. Jednak zdałam sobie sprawę z tego że jestem uzależniona dopiero po skasowaniu. Usuńcie to i zacznijcie normalnie żyć. Naprawdę bez tego sie da.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-03-29 14:29:30

no jak ktos ma problemy z samoocena to faktycznie lepiej niech usunie. Normalni ludzie nie maja z tym probelmu, maja konta i nie sa uzaleznieni od wyimaginowanych lajków.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mr.
(Ocena: 3)
2017-05-11 12:36:20

Jak wytrzymałaś te 2 tygodnie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1