Częściej kłamiemy w Internecie

05 Października 2008

Znacznie częściej zdarza się nam skłamać podczas rozmów za pomocą elektronicznych form komunikacji niż w życiu rzeczywistym. Dlaczego tak się dzieje?

Częściej kłamiemy w Internecie

Odpowiedź jest bardzo prosta - kłamstwa w e-mailu łatwiej się dopuścić i jeszcze łatwiej usprawiedliwić. Do takich wniosków doszedł profesor Liuba Belkin z uniwersytetu Lehigh w Pensylwanii. Przeprowadził badania wśród 48 studentów. Eksperyment był prosty - każdy otrzymał do rozdysponowania 98 dolarów, które należało podzielić między swoją grupą a drugą, fikcyjną. Podczas zadania obowiązywały dwa dodatkowe warunki - studenci dowiedzieli się, że osoby z drugiej grupy są przekonane, iż dostaną kwotę między 5 a 100 dolarów i muszą się zgodzić na oferowaną sumę.

Biorący w eksperymencie musieli poinformować w e-mailach bądź listownie o kwocie, jaką posiadają i jaką przekazują. Studenci, którzy przekazywali informację drogą elektroniczną, kłamali w 92% przypadków, średnio dawali 29 dolarów z 56, które „mają". Natomiast w listach kłamało tylko 64% uczestników, dawali 34 z 67 dolarów.

Bierze się to z tradycyjnego przywiązania do słowa pisanego jako bardziej prawomocnego. W większym stopniu obawiamy się konsekwencji skłamania w liście niż w e-mailu. Komunikując się za pomocą maili, często nie znamy osoby, do której wysyłamy wiadomość. Pozwala nam to na fantazjowanie i koloryzowanie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (25)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-16 13:55:00

jesli sie nie ma realnych przyjaciol to sie na necie to zalatwia. a ze niektorzy klamia to inna bajka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-14 20:42:00

zgadzam sie z kolezanka pode mnia;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-14 15:05:00

Ja się nie zgadzam z tym... Otóż, ja właśnie nie kłamię w virtual. W Internecie jest łatwiej powiedzieć prawdę, wygadać się komuś niż w świecie realnym. W necie się niczego nie wstydzimy. Jak kiedyś ktoś powiedział: ''nie pokazując twarzy, tak naprawdę ją pokazujemy w całości''. Może niektórzy kłamią ale dla mnie to tylko tchórze. Ktoś, kto nie potrafi mówić prawdy jest tchórzem. Boi się prawdy...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-09 18:20:00

hehe przez neta zazwyczaj walnie sie jakas scieme choc ja tego unikam bo nie mam zwyczaju poznawac ludzi rpze zneta a jesli tak to tylko swoich muyzykow z ktorymi jestem totalnie szczera! ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-08 08:50:00

[quote="rasmbus190"]wszyscy na czatach są bezkarni, mogą pisać o kim chcą i kim by chcieli być bo przecież nikt nie spotyka się przez czat to czemu rozmowa ma być nudna :D[/quote] hehe no nie wiem czy nikt nie spotyka się przez czataaa. znaam wiele takich przypadków i to osoób, których bym nigdy nie powiedziała ;p .. według mnie mogących znalesc kogooś w realu !! .. nawte moja kuzynka z takim sie pobrała. ..i sa juz sporo po slubie i szczesliwi .. inni znajomi do tej pory sa razem .. .ja tam tego osobiscie nie stosuje ale czasem sie nawet zastanawiam .. bo niby bez problemu mobłabym miec faceta a cooo nic z tego ! . phiii ; ]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-07 16:29:00

[quote="Sonia97"]Szczerość to grunt w życiu !!! Jeśli się kłamie to widocz, musi byc powód ku temu .... jak można kłamać i wyznawać miłośc w internecie ...? Bez sensu[/quote] no właśnie jak można wyznawać miłość w necie ????? czy ta osoba mówi prawdę co do swoich uczuć , czy tylko chce zdobyć moje uznanie ???? wierzyć czy nie ??????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-07 12:12:00

wszyscy na czatach są bezkarni, mogą pisać o kim chcą i kim by chcieli być bo przecież nikt nie spotyka się przez czat to czemu rozmowa ma być nudna :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-07 11:49:00

. hehe. ze ktos nie umie kłamać to nie znaczy że jest idealny ;p ja np kłamać nie umieem i to każdy już wie. nawet jakbym chciała ;p odrazu słysze odpowiedź nie umiesz kłamac .. a moja reakcja usmiech na twarzy. .. nawet w szkole nauczycieli trudno było mi okłamać i odrazy słyszałam że kręcę cos. dlatego odrazu mówie prawde .. niezależnie jakaa sytuacja. coo ma być to będzie. phiii .. alee oczywiście, że przez netaa to jest łatwiejsze. hehehe . dlatego nigdy nie wierze kto co pisze.w zaleeżności od sytuacji ..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-06 21:38:00

Nie wieże w komentarze typu " ja nie umiem kłamać.." Każdy potrafi, i często to robi, choćby w najmniejszym stopniu:) Często to robimy dla własnej wygody, albo chociażby po to, aby było nam łatwiej, czy też wtedy gdy nie chcemy martwić drugiej osoby. W inetrnecie zawsze chcemy sie pokazać z jak najlepszej strony, przecież nas nikt nie zna? Więc dlaczego nie może sobie pomysleć , że jesteśmy idealni? Kreujemy sobie wyimaginowaną tożsamość:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-06 18:15:00

Nie lubię ani też nie umiem kłamać... i niestety to mi w życiu nie pomaga ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz