Czego ludzie się boją?

09 Marca 2012

Samotności, śmierci czy chorób zazwyczaj boimy się najbardziej. Ale czasem grozę budzą z pozoru zupełnie normalne, przyziemne kwestie.

duchy

Przypomnij sobie swoje dzieciństwo. Czy było w nim miejsce na strach? Nawet jeśli lata dorastania upłynęły ci pod znakiem beztroski, z pewnością pewne rzeczy, sytuacje czy miejsca cię niepokoiły. Ciemny pokój, pająki, wyrośnięty sąsiad, złośliwy kolega, samotność, gdy w pobliżu nie było rodziców albo lęk przed odrzuceniem, kiedy na świecie pojawiło się rodzeństwo. Z czasem pewnie wyrosłaś z tych fobii, ale pojawiły się inne. Strach przed samotnością, utratą bliskiej osoby, trudnymi do pokonania problemami, śmiercią… A czego boisz się dzisiaj? Być może wydaje ci się, że niczego. Ale czy na pewno?

Lęk zdaniem Freuda

Zygmunt Freud opisał lęk jako efekt wewnętrznego konfliktu pomiędzy elementami osobowości. „Psychoanaliza określa naturę człowieka jako dążenie do zaspokojenia popędów, czyli osiągania przyjemności. Zderzenie natury człowieka z kulturą, czyli wymaganiami społecznymi otoczenia, prowadzi do konfliktu. Wraz z internalizacją norm i zakazów społecznych konflikt między otoczeniem a sferą popędową jest uwewnętrzniany. Efektem jest wszechobecny lęk nieustannie towarzyszący człowiekowi” – wyjaśniają Agnieszka Samochowiec, Bartosz Wojciechowski i Jerzy Samochowiec w pracy poświęconej „Roli myślenia magicznego w obronie przed lękiem”. Freud wyróżnił trzy rodzaje lęków: obiektywny (reakcja na rzeczywiste zagrożenie), moralny (prowadzi do wstydu i poczucia winy) oraz neurotyczny (fobia, panika). Teoria behawioralna zakłada natomiast, że „lęk jest uwarunkowaną odpowiedzią na specyficzne bodźcie środowiskowe” (za autorami wspomnianej pracy).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (76)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-11 00:13:39

re: Czego ludzie się boją?

Popadałam w marazm. Nie chciało mi się nic. Problemy z chłopakiem, rodziną, słabo płatna praca – wszystko mnie dobijało. Czułam się na skraju wyczerpania. Zamówiłam rytuał oczyszczenia energetycznego ze strony moc-energii.pl i o dziwo wszystko zaczęło zmieniać się na lepsze. Moja sytuacja poprawiła się pod każdym względem i mam powazne plany życiowe. Mogę powiedzieć że wyszłam z dołka i stanęłam na nogi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-11 12:04:42

Dziewczyny, kobiety - wiem, że może to głupio zabrzmi, ale szczerze nie interesuje mnie to. Jestem z wykształcenia, a przede wszystkim z pasji psychologiem i widzę, że dużo z Was ma pewne problemy (patrząc np. na listy do papilota, które pewnie są i tak zmyślone, ale jednak dają do myślenia, zwłaszcza komentarze do nich) z którymi nie ma się do kogo zwrócić, np z powodu wstydu, czy braku zaufanej osoby. Chciałabym pomóc każdej z Was ( o ile oczywiście to będzie możliwe) albo chociaż porozmawiać o problemach, bo z własnego doświadczenia wiem, że czasami wystarczy tylko coś napisać/powiedzieć i znajdzie się rozwiązanie. Jeżeli chcecie porozmawiać i potrzebujecie rady, ja chętnie służe pomocą i anonimowością. Wiele z Was zapyta po co mi to- po prostu, lubię pomagać. Nie mam z tego żadnych zysków, no może oprócz tego, że pomogę któreś z Was. tutaj podaje mojego maila : ps.listy@gmail.com

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-10 16:05:49

Ja boję się wszelkiego rodzaju owadów. Są dla mnie obrzydliwe, uważam, że stanowią dla mnie poważne zagrożenie. Najgorsze są wszelkiego rodzaju osy, pszczoły, trzmiele, żuki - wszystko co potrafi latać i wydaje ten okropny dźwięk oraz pająki. O reszcie nawet nie wspominam. Podczas poprzednich wakacji wplątał mi się we włosy ogromny chrabąszcz - panika nie do opisania. Zaczęłam płakać, wyć, krzyczeć, wyglądałam jak kompletna wariatka. Najgorsze jest to, że sam widok takiego chrabąszcza na zdjęciu doprowadza mnie do podobnego stanu...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-10 20:34:59

aaaaaaaaaaaaa!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-10 11:04:12

manekinów sklepowych się boję! :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-09 23:49:51

Więc tak - zachorowałam, przez to jestem oszpecona ( mało włosów, zanik mięśni, wszędzie rozstępy, blizny, ogólnie beznadzieja- nie chce mi się dalej wymieniać ) Jedyne z czego co wymieniłaś to nie boję się swojej śmierci, wręcz czasem mam wrażenie, że moja egzystencja jest bezcelowa. Bo i cóż to za życie. Moje życie jest bez sensu. Nigdy nie znajdę miłości, nie spełnie marzeń. Pozostanę w szarym kącie, niezauważona umrę... Jednak boję się śmierci kogoś z rodziny i boję się o to, że Tusk nas tak załatwi, że na starość pomrzemy z głodu. Boję się tego co będzie, bo najprawdopodobniej to co będzie nie będzie kolorowe. :( Już jest czarne a co potem - zgniła czerń?Tutaj wpisz treść komentarza do Czego ludzie się boją?...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-09 23:34:58

boje się tylko śmierci najbliższych.....własna śmierć mam gdzieś

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-11 14:29:06

dokładnie. ja tak samo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-09 21:43:41

Odkąd spadła na mnie wielka, stara porcelanowa lalka (wiecie, taka z mrugającymi oczami :O) na strychu u mojej babci, panicznie się takich boję. Dodam, że oglądając laleczkę chucky zwijałam się ze śmiechu, więc to nie o takie lalki mi chodzi. I mam cholerne schizy do dziś po obejrzeniu "Egzorcyzmów Emily Rose" - jedyny horror, po którym rzeczywiście się bałam, pewnie dlatego, że opętania są faktem. Polecam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-09 21:19:13

Boje sie zycia boje soie co sie stanie jutro , pojutrze itp.boje sie o moje marzenia ze nie spelnia sie i tak dalej boje sie ze nigdy nie znajde milosci ze wszystko legnie w gruzach sie tak zastanawiam po co jest zycie zeby przezyc 70 czy tam 85 lat po co to ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-09 19:45:11

Ja boję się panicznie brudnych facetów,w sensie takich,którzy nie dbają o higienę...Niestety mają na to wpływ wydarzenia z przeszłości.Poza tym okropnie boję się myszy i szczurów oraz roztoczy itp. ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-09 18:05:31

kotów. przerażają mnie szmaciarze. ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-10 14:54:04

sama jesteś szmaciarzem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz