Coraz częściej piję do lustra

21 Kwietnia 2016

Sięga po alkohol, bo jest wkurzona. Bo chce wprowadzić się w dobry nastrój. Bo jest za gruba. Bo nie może znaleźć faceta. W końcu traci kontrolę nad piciem i popada w alkoholizm…

alkoholizm

Wyliczanka, którą zamieściliśmy na wstępie jest inspirowana opowieścią o Bridget Jones. Słynna bohaterka książek Helen Fielding odreagowuje bowiem większość problemów życiowych, racząc się alkoholem w samotności. Taką samą drogą podąża wciąż rosnące grono Polek, ponieważ – zdaniem specjalistów – picie do lustra zaczyna być znakiem naszych czasów. W przeciwieństwie do mężczyzn, którzy preferują biesiady w większym gronie, kobiety chętniej zamykają się w swoim małym świecie, obawiając się, że ujawnienie skłonności do alkoholu zszarga im reputację. Potrafią świetnie ukrywać picie, nawet przed najbliższymi osobami.

Tak jak Magda z Radomia, 30-letnia kierowniczka hurtowni. „Piję niemal codziennie, zazwyczaj wieczorami, siedząc przy komputerze. Nie znam lepszego sposobu na zrzucenie z siebie stresów i problemów. Do perfekcji opanowałam jednak sztukę maskowania się przed otoczeniem. Mąż jest przedstawicielem handlowym, więc w domu bywa gościem. Gdy przyjeżdża, jestem zawsze wypachniona i odświeżona, żuję gumę o intensywnym zapachu i jak do tej pory ani razu nie spytał, dlaczego tak dużo piję” – opowiada kobieta. „Wydaje mi się, że mogłabym w każdej chwili rzucić alkohol, ale po co? Na razie nie wymyśliłam lepszego sposobu na odreagowanie codziennych kłopotów” – dodaje.

35 rzeczy, które każda kobieta powinna zrobić choć raz w swoim życiu!

Dlaczego coraz więcej Polek pije w samotności?

Zazwyczaj chcą w ten sposób złagodzić stres, nerwice, depresyjne myśli czy problemy z partnerem (z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Göteborgu wynika, że kryzys w związku sześciokrotnie zwiększa ryzyko alkoholizmu u kobiet). Trunkami próbują też zrzucić z siebie presję związaną z karierą zawodową albo przeciążenie obowiązkami domowymi.

Do kieliszka często zaglądają Polki zmagające się z samotnością, które nie mogą pogodzić się z brakiem niemożnością znalezienia „drugiej połówki”. U kobiet po 50. roku życia dochodzą kolejne preteksty do sięgnięcia po napoje wyskokowe – trudności z zaakceptowaniem nadchodzącej starości czy syndrom pustego gniazda, spowodowany odejściem z domu dorosłych dzieci.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
4.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-25 22:38:49

re: Coraz częściej piję do lustra

tez lubie pic w samotnosci, narazie to kontroluje ale nigdy nic nie wiadomo... jak nie bede milała meza i dzieci to napewno bede alkoholiczka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-21 22:55:01

re: Coraz częściej piję do lustra

Wszystko z umiarem bo alkohol dostępny jest więc zabronić nie można .poza tym znam alkoholików więc dopóki nie wstajesz rano z chęcią picia dalej to jest jeszcze ok. Picie w ciąży lampka wina ok ale wypić dwie czy jedna butelkę to przegięcie więc umiar i rozsądek;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-22 15:13:19

nie! lampka wina w ciązy to nie ok!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-21 16:55:18

re: Coraz częściej piję do lustra

Miałam 22 lata, piłam dużo. Tęskniłam za byłym, za przyjaciółmi, którzy wyjechali... Miałam beznadziejną pracę i zero perspektyw. Teraz wszystko się zmieniło, mam 24 lata, kończę studia, mam niezłą pracę i ukochanego. Nie czuję już w ogóle potrzeby picia. Odzwyczaiłam się od alkoholu i mam nadzieję, że tak zostanie. Moja siostra piła nawet w ciąży, mając prawie 30 lat (i teoretycznie będąc mądrą kobietą). Straciłam do niej szacunek przez to.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
k
(Ocena: 2)
2016-04-21 13:56:24

re: Coraz częściej piję do lustra

a piwo bezalkoholowe myślicie, że można pić będąc w ciąży?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-21 21:00:30

0,0% typu radler, karmi jak najbardziej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-21 12:57:10

re: Coraz częściej piję do lustra

Nieeee, picia )tak samo jak palenia) w ciąży nie rozumiem. Czy warto truć to młode stworzenie, które przychodzi na świat?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1