Co zobaczysz po śmierci?

16 Września 2011

Co widzi człowiek, będący na pograniczu życia i śmierci? Czy światło w tunelu to wyłącznie wytwór fantazji, czy może brama do nieba?

śmierć

Pewnie nieraz zastanawiałaś się, co będziesz czuć i widzieć w chwili śmierci. Umieranie jest w końcu jednym z najbardziej tajemniczych zjawisk, z jakim przyjdzie się zmierzyć każdemu z nas.

Jak donosi polskieradio.pl, neurolodzy z Uniwersytetu w Cambridge postanowili raz na zawsze rozwikłać zagadkę obrazów, widzianych przez ludzi w chwili śmierci. W tym celu przeanalizowali zeznania 58 pacjentów, którzy doświadczyli uczucia opuszczenia ciała przez duszę. - Podróż w kierunku światła i przejście do rzeczywistości, gdzie panuje miłość i zrozumienie to stałe przeżycia, które pojawiają się w relacjach osób, które "stamtąd" powróciły. Co ciekawe, powtarzają się niezależnie od kultury i miejsca urodzenia danej osoby, a podobne relacje znajdujemy w tekstach pisanych, pochodzących nawet ze starożytnej Grecji – informuje serwis.

Osoby znajdujące się na pograniczu życia i śmierci, poza światełkiem widzą również tunel i duchy. Zdaniem naukowców ten pierwszy pojawia się wówczas, gdy krew i tlen przestają dopływać do gałki ocznej. Z kolei zjawy pojawiają się najczęściej w wizjach osób cierpiących na Parkinsona, ze względu na złe funkcjonowanie dopaminy, kluczowego neuroprzekaźnika.

- Zrozumienie procesu umierania pomoże nam oswoić się z tym naturalnym skutkiem życia – podsumowuje neurolog Dean Mobbs. - Nawet jeśli doświadczenie śmierci jest zjawiskiem czysto naturalnym, nie oznacza to przecież, że po drugiej stronie nic na nas nie czeka.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Co mówi o Tobie ulubiony kolor?

PSYCHOLOGIA BARW: Zobacz, co oznaczają kolory, którymi się otaczasz!

Tajemniczy TEST DRZEWA

Psychologowie twierdzą, że to jak rysujemy rośliny (a zwłaszcza drzewa) jest doskonałym odzwierciedleniem naszego charakteru.

 

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (37)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 3)
2015-05-13 20:39:45

Nic nie widzę! GameOver... Ale mimo to GoodGame :/

Ech.. Ta sprawa pozostanie zagadką, ale ja widzę to tak: Życie to kolejna głupia gra, w którą i tak każdy przegra... Chyba wiecie o co chodzi, co nie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-20 19:52:51

Z powodu traumy spowodowanej umieraniem szyszynka zalewa mózg narkotykiem ,który nazywa się dimetylotryptymina (DMT). To właśnie on powoduje halucynacje agonalne stosowne do naszej wiary, oczekiwań i potrzeb. Ot i cała filozofia. Mamy wizje na haju;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-18 12:53:59

A JA MAM POLICYSTYCZNE JAJNIKI , CHCĘ MIEC DZIECKO I NIC NIE WYCHODZI :((((((((((

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-17 13:57:48

hehe , tu artykuł o śmierci a wy o okresie piszecie xd a co do Miesiączki to ja mam ok co 2 miesiące , bezbolesne i tylko od 2 do 3 dni ;] POZAZDROŚCIĆ JA DOSTAŁAM 7 DNI WCZEŚNIEJ I 5 DZIEŃ JUŻ MAM.A CO DO ŚMIERCI TO WŁAŚNIE UMIERAM ....Z BÓLU! TRAGEDIA:) MY BABY TO MAMY PRZEJ....E.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-17 13:41:15

A ja gdzieś czytałam ,że w chwili śmierci nasz mózg sam ,,maluje obraz'' tak zwanego jasnego tunelu - ma to niby nas pocieszyć ,że tak naprawdę nie umieramy do końca (tylko ciało) a dusza nadal pozostanie tyle ,że w innym lepszym świecie - wydaje mi się ,że to prawda...Bo przecież nikt nie chce z nas umierać i może faktycznie strach doprowadza nas przed śmiercią właśnie do tego by uroić sobie tunel i światło do lepszego świat.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-17 11:27:18

gówno zobaczę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-17 00:53:57

moja mama opowiadała, że jak przeżyła 'smierc kliniczną', to widziała siebie samą wędrującą po zakamarkach jej umysłu, 'jak gdyby wchodziła do wielkiej komody z szufladami" . i opowiadała, że widziała tam różne niestworzone rzeczy. Po bardzo trudnym, ale jednak udanym wybudzeniu i wyjsciu z narkozy (bo miałą powazną operacje) , lekarze mowili ze wyłaczyło jej sie serce na iles tam sekund czy minut, niepamiętam, i że była nieprzytomna etc, co logiczne, a moja mama mowila im, ze wszystko slyszala co mowili, że slyszała jak mowili, ze nie wybudzi sie, że nie ma szansy, że serce staneło i coś. i po tym wybudzeniu nagle okazało sie że ma wielki talent do rymowania i nagle z osoby ktora nigdy nie umiała matematyki rozumiała całki i inne zadania, mature z matematyki tegoroczną wyliczyła na 88%, a ma ponad 50 lat i dawno matematyki sie nie uczyła. więc mysle ze to sciema z tymi tunelami i swiatlami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-16 20:33:40

JA ZOBACZE MOJĄ CÓRECZKĘ AMELKĘ ,KTÓRA UMARŁA 18 MIESIĘCY TEMU.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-19 09:17:08

biedna:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-16 19:15:30

Polecam książkę "Poza czas i nieśmiertelność" Brian. L. Weiss

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-16 18:20:22

niczego nowego się nie dowiedziałam...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz