Co sądzimy o muzułmanach?

24 Września 2015

Przedstawiamy fragmenty raportu `Postrzeganie muzułmanów w Polsce`.

muzułmanie

Muzułmanie stanowią bardzo niewielki procent polskiego społeczeństwa – jednak oszacowania całkowitej liczby wyznawców islamu w Polsce są dosyć zróżnicowane: od około 5 tysięcy, poprzez 10 do 20 tysięcy, do nawet 65 tysięcy (dane z kwietnia 2007 roku, które portal racjonalista.pl podaje jako opinię prezesa Ligi Muzułmańskiej RP, Samira Ismaila).

Poza Tatarami, którzy jeszcze w latach 80. stanowili większość wśród polskich muzułmanów, pojawiły się bowiem liczne grupy napływowe. Początkowo (lata 70` i 80`) byli to studenci z krajów przyjaznych „blokowi wschodniemu”, z czasem, zwłaszcza po roku 89`, pojawili się imigranci ekonomiczni, będący w drodze „na Zachód” bądź traktujący Polskę już jako kraj docelowy, a także uchodźcy: z Bośni, Iranu, Afganistanu czy Czeczenii.

Mieszkające w Polsce grupy muzułmanów, Tatarzy i imigranci, znacznie się od siebie różnią. Pozycja tych pierwszych jest ugruntowana. Są postrzegani jako mieszkający tu od pokoleń i szanujący polską kulturę. Drudzy zaś są bardziej widoczni (m.in. ze względu dość powszechną praktykę noszenia zasłony przez kobiety, czego polscy Tatarzy na ogół nie przestrzegają czy też na odmienność wyglądu fizycznego) i wyróżniająca się wśród Polaków, przez co często spotykają się z niechętnym czy wręcz wrogim traktowaniem.

Badania opinii publicznej prowadzone przez CBOS pokazują, że stosunek Polaków do muzułmanów jest zdecydowanie negatywny. Polacy konsekwentnie uznają Arabów (czyli grupę prototypową dla całej kategorii ‘muzułmanie`) za jedną z najbardziej niesympatycznych grup (CBOS 2003, 2004, 2005, 2007, 2008, 2010). Ponadto, ostatnie badania stosunku Polaków do wyznawców innych religii i osób niewierzących pokazały, że muzułmanie są najbardziej nielubianą spośród ocenianych ośmiu badanych grup. Czterdzieści cztery procent Polaków deklaruje niechętny stosunek do muzułmanów, a niespełna jedna czwarta pozytywne uczucia wobec nich (CBOS, 2015).

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (68)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

zbulwersowana
(Ocena: 5)
2015-09-26 18:43:49

re: Co sądzimy o muzułmanach?

Europa powinna pomóc uchodźca zatrzymać wojnę w Syrii, a nie sprowadzać ich do naszego kraju gdzie się nie odnajdą. Dlaczego młodzi mężczyźni nie walczą o swoj kraj tak jak kiedys walczyli nasi dziadkowie tylko uciekają.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-26 16:46:20

re: Co sądzimy o muzułmanach?

To może przedstawię parę statystyk ze Szwecji: - 55 stref "no-go" (strefy opanowane przez muzułmanów, policja tam nie wchodzi, bo są atakowani kamieniami), - 80% uchodźców/imigrantów dalej nie ma pracy po 10 latach, utrzymuje ich rząd szwedzki, - szwedzkie kobiety zaczynają się bać wychodzić samotnie na zewnątrz, - każda kobieta-uchodźca, którą ostatnio poznałam miała od 1 do 6 dzieci, - często żenią się ze swoimi kuzynami, więc ilość dzieci z wadami genetycznymi wśród nich jest ogromna (kolejne obciążenie dla budżety państwa), - przybywają z krajów gdzie nie ma żadnej edukacji, albo edukacja dla wybranych (poznałam ludzi w wieku 25 lat, którzy nawet pisać i czytać nie umieją, nie mówiąc o matematyce, o jakiej integracji i posłaniu do pracy wy mówicie? Przecież przy takim braku przystosowania do życia w społeczeństwie nie można ich nawet do sprzątania ulic posłać - bo nawet jak dostaną wypłatę, to wydadzą jednego dnia, bo nie rozumieją, że to ma starczyć na miesiąc), - mężczyźni traktują kobiety jak służące, często też z nimi w ogóle nie rozmawiają, - europejskie kobiety uważają za dziwki - bo nie ubierają się "skromnie" tzn. burka, nikab itd. - 75% to młodzi mężczyźni, którzy nie umieją opanować swojego popędu seksualnego - jak sądzicie, na kim go wyładują? To tylko niewielka ilość informacji - resztę możecie znaleźć w internecie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-26 14:44:35

re: Co sądzimy o muzułmanach?

Inteligentny i rozgarnięty człowiek nie uwierzy w propagandę, która jest w TV. Każdego wzruszy historia osób uciekających przed wojną, to się świetnie sprzedaje, lecz problemem jest to, że NIE WIADOMO kto tam się znajduje. Celowo "gubią" dokumenty i ich identyfikacja graniczy z cudem. Tak, jest się czego obawiać, to jak muzułmanie są "tolerancyjny" do innych widać jak czarno na białym. Tu nie ma miejsca na tolerancję, współczucie i wiarę w społeczeństwo mujlti-kulti. Ten eksperyment w UK czy Francji pokazał, że to nie działa. Przez najbliższe kilka lat pewnie nic nam nie będzie grozić, w końcu to tylko paręnaście tysięcy, lecz za 20, 30 lat? Tu politycy muszą myśleć naprzód, pokolenie do przodu, a tak nie jest. Myślą tylko o najbliższych wyborach. To skandal.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-26 12:21:55

re: Co sądzimy o muzułmanach?

Jedno jest pewne. Ludzie którzy wyznają islam są w dużej mierze złymi ludźmi. Pewnie istnieją i tacy, którzy nie są tak bardzo zahukani i są przeciwni zabijaniu w imię wiary, nie uważają siebie za panów i władców kobiet itp itd. Ale jak ich odróżnić? Nie da się. Jedynym rozwiązaniem jest niewpuszczanie do kraju żadnych uchodźców/imigrantów. Tyle w temacie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-25 08:14:27

re: Co sądzimy o muzułmanach?

22.27 wyjelas mi to z ust. Dokładnie myślę to samo. Przeczytajcie i zastanówcie się ludzie! I prośba do kobiet .. nie zawierajcie bliższych kontaktów .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-25 07:27:12

re: Co sądzimy o muzułmanach?

Myślę, że jak zaczną się jakieś problemy to tych co tam popierają ich, powinniśmy umieścić w jednej dzielnicy i niech sobie radzą ze strachem o siebie dzieci i swoją wiarę. Czemu mają cierpieć niewinni ludzie za głupotę innych/ Te co popierają to przeważnie brzydkie. niechciane baby i będą się cieszyć jak jakiś muzumanin zwróci na nie uwagę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-25 10:50:28

W jednej dzielnicy? To raczej nie jest dobry pomysł, bo im odbija jeszcze bardziej, gdy są w dużej grupie "swoich". Jeżeli na jakimś osiedlu mieszka jedna, góra dwie muzułmańskie rodziny, to zazwyczaj nie szaleją, bo dobrze wiedzą, że są w mniejszości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-25 10:54:39

W ostatnim zdaniu masz 100% racji. Np. Merkel, Kopacz... :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-25 00:37:45

re: Co sądzimy o muzułmanach?

powiem tak mieszkam w Niemczech i teraz pełno jest gwałtów,aż 7 %zwiększyła się liczba chorych na HIV bo bardzo dużo szczególnie czarnych jest zarażonych ,zachowują się jak zwierzęta w sklepie ,gospodarka spadła o 3 % w Niemczech to jest bardzo dużo ,po za tym nie ma tam prawie wykształconych ludzi duży procent to analfabeci któż wcale nie chcą do pracy ... i powiem szczerze że nie potrzebne to wam w polsce

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-24 20:32:30

re: Co sądzimy o muzułmanach?

Wow, jak dużo pozytywnych komentarzy. Widzę, że propaganda działa.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-24 20:49:37

Mózg działa, a nie propaganda. Ja nawet tv nie posiadam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-24 20:50:12

Mózg działa, a nie propaganda.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-25 10:53:12

Chyba wyprany mózg. Do tego brak porządnej wiedzy i instynktu samozachwowaczego. Jednak nie martwię się za bardzo - oni i tak stąd uciekną na Zachód.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-24 17:18:27

re: Co sądzimy o muzułmanach?

Nie wierze i nie uwierzę ze oni zostaną w naszym kraju ,na pewno ktoś zostanie ,ale z tego co się orientuje ,każdy z nich chce dalej na zachod i tam gdzie maja jakas rodzine .Zdaja sobie sprawę ze u nas nie czeka ich nic dobrego nawet pod względem finansowym.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-24 14:35:20

re: Co sądzimy o muzułmanach?

u mnie w miescie-a wlasciwie poza miastem istnieje ferma przpiorek-tam tez sa zabijane kurki-nikt nie chce tam pracowac-co sie nie dziwie-tylko jeden Pakistanczyk bo dla niego nie ma problemu zabijania zwierzat.Znam tez jedna Egipcjanke-bo mieszkam za granica i jej maz wraz z kolega zabijal owce na oczach ich kilkuletnich corek-ona poznej zamiescila to zdjecie na facebooku-najpierw zywa owca z dziecmi-pozniej na innym zdjeciu martwa bez glowy i usmiechniete dzieci z nia a pozniej ugotowane mieso na talerzu.Ja sama jestem wegetarianka i nienawidze jak ktos zabija zwierzta-no ale chociaz jak juz chcieli zabic owce to nie na oczach dzieci na litosc boska!!!!Pozniej one ucza sie ze to normalne i wogole.....Aha slyszalam pelno historii ze kobiety w kraju gdzie mieszkam zostaly zgwalcone przez Muzulmanow najczesciej Pakistanczykow i Irakijczykow a w korytarzach wielu mieszkan pisze-tam zamocowana jest kamera(przypuszczam ze atrapa)z powodu sytuacji okradania mieszkan przez Albanczykow i Pakistanczykow.To samo czeka nas niedlugo w Polsce.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Sunniva
(Ocena: 5)
2015-09-24 18:52:03

A ja słyszałam pełno historii o kobietach gwałconych w Polsce przez białych mężczyzn wyznania katolickiego. A to zabijanie zwierząt to standard- ludzie zabijają zwierzęta od wieków i nie jest to nic wykraczającego ponad normę. Mój sąsiad miał króliki, a którymi jego dzieci się bawiły, a potem je zjadali na obiad. Jest to trochę dziwne i ja bym się czuła nieswojo, ale ludzie jedli, jedzą i będą jedli zwierzęta. Niektóre narody- wychowane w bardziej surowych warunkach muszą uczyć swoje dzieci jak to robić. Np na północy Norwegii dzieci potrafią takie rzeczy i mają z nimi kontakt od małego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz