Awiofobia - jak pokonać lęk przed lataniem?

13 Sierpnia 2015

Marzysz o dalekich podróżach, ale za żadne skarby świata nie wsiądziesz do samolotu? Awiofobię można pokonać!

samolot

Mateusz ma 42 lata i nigdy nie leciał samolotem. Nie potrafi racjonalnie wytłumaczyć swojej fobii, ale po prostu wie, że nie będzie czuł się w powietrzu komfortowo. Nie przekonują go tłumaczenia, że więcej wypadków ma miejsce na drogach. Że dla wielu ludzi samolot to podstawowy środek transportu. I że w ten sposób można łatwo przemieścić się na drugi koniec świata. Zdecydował, że nigdy nie wejdzie na pokład samolotu – i jak dotąd nie złamał postanowienia. Na wczasy jeździ samochodem.

Trochę inaczej sytuacja przedstawia się u Marka, równolatka Mateusza. On już kilka razy leciał samolotem. I za każdym razem przeżywał katusze. Nie ma mowy, by wszedł na pokład trzeźwy. – Muszę się najpierw znieczulić – żartuje Marek. Ale nawet alkohol często nie pomaga: w powietrzu czuje się spięty, marzy, by jak najszybciej wylądować. Trzy godziny lotu to dla niego maksimum. I nigdy nie siada przy oknie. – Gdybym zobaczył, że jestem tak wysoko, daleko od ziemi, nie wiem, co bym poczuł. Na lądzie czuję się dużo bezpieczniej – przyznaje Marek.

Awiofobia i aerofobia

Lęk przed lataniem (fachowo zwany awiofobią) odczuwa średnio co trzecia dorosła osoba. Z kolei dla ok. 50 proc. populacji latanie samolotem związane jest z dyskomfortem. Na uwagę zasługuje też aerofobia, w której odczuwa się chorobliwy lęk przed powietrzem – fobia może objawiać się jako lęk przed pionowym poruszaniem się w powietrzu (chodzi np. wznoszenie i opadanie w windzie, kolejce linowej albo samolocie).

– Z obserwacji wynika, że najczęściej strach przed tym typem podróżowania pojawia się u osób powyżej 30. roku życia, czyli u wszystkich, którzy mają pewną pozycję zawodową, rodzinę oraz grono znajomych. Dużo rzadziej problem ten spotyka młodsze pokolenie – tłumaczy psychoterapeutka Agnieszka Markiewicz związana z akcją „Pokochaj Latanie” (cytat za agencją informacyjną Newseria Lifestyle).

Samoloty są bezpieczne

Na początek dobra wiadomość dla strachliwych: statystyki potwierdzają, że podróżowanie samolotem jest bezpieczne. W 2014 roku w katastrofach lotniczych zginęły 692 osoby, natomiast każdego roku w wypadkach samochodowych ginie aż 1 mln 300 tys. podróżnych. Różnica jest więc ogromna. Faktem jest natomiast, że każda katastrofa lotnicza jest nagłaśniana, co może wywołać w nas lęk przed lataniem. W ostatnim czasie dużo mówi się też o atakach terrorystycznych na samoloty – to również pobudza wyobraźnię i nasila awiofobię.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz