Agresja w szkole - gdzie szukać pomocy?

10 Grudnia 2015

Eksperci biją na alarm: przemoc w szkole jest na porządku dziennym. Co zrobić, jeśli jej doświadczyłaś?

agresja w szkole

Agresja w szkole to jeden z najpoważniejszych problemów związanych z edukacją i rozwojem młodych osób. Statystyki są porażające: z badań Ośrodka Rozwoju Edukacji przeprowadzonych wśród 60 tys. młodych Polaków wynika, że prawie 50 proc. uczniów podstawówek jest obrażana, a co czwarty uczeń zostaje wykluczony z grupy. Nękany jest co dziesiąty.

Jeszcze bardziej alarmujące są wyniki analiz przedstawione przez Najwyższą Izbę Kontroli – okazuje się, że z agresją słowną spotkało się 74 proc. uczniów i 43 proc. nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Z kolei na przemoc fizyczną wskazało 58 proc. uczniów i 15 proc. nauczycieli. Najbardziej niepokoić powinny jednak statystyki udostępnione przez Grupę IQS, z których wynika, że z przemocą słowną zetknęło się aż 81 proc. gimnazjalistów. Jedna trzecia uczniów przyznała, że sama była obiektem drwin – pod ich adresem padały wyzwiska i przykre komentarze.

– Nastolatki twierdzą, że częściej spotykają się z przejawami przemocy słownej, ale należy też pamiętać o tym, że pod tym sformułowaniem może kryć się wiele obszarów. To jest również przemoc online, ośmieszanie, szantaż czy oszustwo. Skala tego zjawiska jest ogromna. Niemal każdy nastolatek się z czymś takim zetknął. Przemoc siłowa jest na drugim miejscu, zdarza się nieco rzadziej i ma bardziej jednoznaczny wymiar – tłumaczy Marta Rybicka, business unit manager w IQS (cytat za agencją Newseria Lifestyle).

Bullying to długotrwałe stosowanie przemocy fizycznej albo emocjonalnej przez dziecko albo grupę wobec innego dziecka w wieku szkolnym, które nie umie się samo obronić. Szczególnie przerażające jest stosunkowo nowe zjawisko znane jako happy slapping – polega ono na niespodziewanym zaatakowaniu przypadkowej osoby i sfilmowaniu zajścia telefonem. Coraz częstsza jest także przemoc seksualna w szkole – pod tym pojęciem kryje się każde zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci nieakceptowane przez jego adresata bądź adresatkę. Przemoc seksualna to m.in. komentarze na temat ciała, obraźliwe gesty, gwizdanie, wulgarne dowcipy, prezentowanie pornografii, różne formy naruszania nietykalności cielesnej.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-10 10:12:43

re: Agresja w szkole - gdzie szukać pomocy?

Dawniej bylo tak: tata poszkodowanego szedl do taty napastnika-dresiarza, mniej lub bardziej "dobitnie" wyluszczal, w czym tkwi rzecz i problem znikal...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1