Aborcja dobra dla kobiecej psychiki

21 Października 2008

Naukowcy obalają tezę, że aborcja źle wpływa na zdrowie psychiczne kobiet. Usunięcie dziecka na życzenie nie oddziałuje na problemy psychiczne kobiet. Tak wynika z ustaleń Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA).

Aborcja dobra dla kobiecej psychiki

Przeciwnicy aborcji są zgodni, że kobiety, które przeszły zabieg usunięcia ciąży, częściej cierpią z powodu depresji i stanów lękowych.

W Polsce dyskusja na temat „syndromu poaborcyjnego" ma na celu zastraszenie kobiety. Chodzi o wmówienie, że aborcja jest czymś bardzo złym, a dosadniej - jest morderstwem. Mówi się także, że dokonanie aborcji odbija się nie tylko na kobiecie, ale na całej jej rodzinie. A to już nie przelewki. Zdaniem propagatorów tej koncepcji, negatywnych skutków doświadczają rodzice kobiety (dziadkowie), partner, dzieci narodzone oraz te, które miały się nie urodzić. Aborcja ma powodować wszelkiego typu nerwice i prowadzić do rozbicia rodziny. Syndrom działa nawet wtedy, kiedy kobieta go nie odczuwa (tak zwany „żal patologiczny", który jest, choć go nie ma). Co dziwne, wspomniany syndrom może się odezwać nawet po kilkudziesięciu latach od dokonania zabiegu. I co gorsza, jak głoszą propagatorzy tej koncepcji, nie ma od tego ucieczki. Ale czy mówią prawdę?

Naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) podważają ten pogląd. Przeanalizowali dotychczasowe badania i zgodnie doszli do wniosku, że nie ma wiarygodnych dowodów potwierdzających bezpośredni wpływ usunięcia niechcianej ciąży na zdrowie psychiczne.

Wysuwa się dwie tezy, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Ich zdaniem, dotychczasowe wnioski na temat zdrowia kobiet opierają się na niewiarygodnych badaniach, w których nie wzięto pod uwagę różnic pomiędzy aborcjami przeprowadzonymi na życzenie a zabiegami dokonanymi z konieczności. Drugim, bardzo ważnym uchybieniem w przeprowadzaniu poprzednich badań, jest brak wiedzy o pochodzeniu kobiet. Nie uwzględniono takich czynników jak bieda czy narkotyki, które często są głównym motorem poddania się aborcji. W konsekwencji prowadzą do wystąpienia chorób psychicznych.

Opracowania naukowe na temat usunięcia ciąży dowodzą, że wśród kobiet, które zaszły w nieplanowaną ciążę, ryzyko wystąpienia problemów psychicznych nie wzrasta, niezależnie od tego, czy zdecydują się one na jednorazową aborcję w pierwszym trymestrze ciąży, czy też postanowią urodzić dziecko.

Powyższy wniosek wzbudza jednak wiele kontrowersji, gdyż nie dowiedziono, co się dzieje w przypadku wielokrotnych zabiegów usunięcia ciąży.

Autorzy raportu wskazują jednocześnie, że u kobiet, które poddały się późnej aborcji z powodu wad płodu, często występują niepożądane reakcje psychiczne podobne do tych, jakie są następstwem poronienia czy urodzenia martwego dziecka. Jednak to tyczy się tylko kobiet, które chciały urodzić, a mimo to straciły dziecko. Nie ma zatem powiązania pomiędzy dokonaniem aborcji z premedytacją a piętnem odciśniętym na psychice.

"Testy przeprowadzane na licznej grupie badanych wciąż pokazują, że usunięcie ciąży nie wpływa na pogorszenie się zdrowia psychicznego" - podkreśla Ann Furedi z British Pregnancy Advisory Service - organizacji, która w ubiegłym roku przeprowadziła 55 tys. zabiegów.

Innego zdania jest brytyjska konserwatywna posłanka, Nadine Dorries, która twierdzi, że aborcja prowadzi do depresji i problemów psychicznych w późniejszym życiu.

W gruncie rzeczy, nie chodzi o kobiety i ich dobre samopoczucie, ale o zwykłą presję, o powstrzymanie przed aborcją za wszelką cenę. Orędownicy syndromu nie ograniczają się bowiem do troski o zdrowie psychiczne kobiet, ale rozciągają działanie tego urojonego czynnika na lekarzy i pozostały personel medyczny, biorący udział w przerwaniu ciąży.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (727)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-21 18:09:28

re: Aborcja dobra dla kobiecej psychiki

Napisz komentarz...Sprzedam zestaw wczesnoporonny z Women On Web. Zestaw składa sie z 1 tab Mifepristonu+ 12 tab Misoprostolu. Cena to 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 66314trzy828. Polecam!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-20 15:56:09

re: Aborcja dobra dla kobiecej psychiki

Napisz komentarz...Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-02-16 17:00:35

re: Aborcja dobra dla kobiecej psychiki

Mam do zaoferowania zestaw tabletek wczesnoporonnych z Women On Web, kazdy jesten zestaw zawiera 1 tab Mifepristonu+ 8 tab Misoprostolu. cena za zestaw jeden to 380zł z wysylka w pl zestawy sa orginalne nie otwierane Zapraszam! 607095810

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-01-20 17:34:21

re: Aborcja dobra dla kobiecej psychiki

Witam sprzedam nowy oryginalny zestaw do aborcji medycznej ze strony Women on Web. Zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu+ 8 tab Misoprostolu. Mozna go wykorzystac do 14 tygodnia ciazy. Wszelkich informacji na temat zazycia itp udzielam przy zakupie. Mozliwy odbior osobisty, wysylka za pobraniem ze sprawdzeniem zawartosci jak i wszelkie inne opcje. Polecam! Kontakt 669632890

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis..gosc.
(Ocena: 5)
2015-01-02 15:27:25

re: Aborcja dobra dla kobiecej psychiki

Napisz komentaWITAM, sprzedam zestaw WOW złozonego z Mifepristone i Misoprostol . Miferpistone blokuje wydzielanie hormonu progesteronu, który warunkuje utrzymanie ciąży. Bez tego hormonu przerywa się więź między zarodkiem a ścianą macicy, wystepują skurcze. Misoprostol natomiast wzmacnia skurcze, pomagając wydalić produkty ciąży z macicy. W przypadku zamówienia środków ze strony women on web wpłącasz pieniądze na konto a paczki w 90% przechwytywane są na granicy kraju przez urząąd celny. Wynikiem tego jest znaczne opóźnienie (około 6 tygodni) lub niedostarczenie przesyłki - na co nie można pozwolić gdyż każdy DZIEŃ PRZY TAKIEJ KURACJI JEST ISTOTNY. Środki sprowadzane są z jednej z hurtowni medycznych na terenie Holandii. Wysyłam je z Polski więc paczka dotrze do Ciebie na 100%, nie będzie obaw o przechwycenie jej za granicą. W ciągu dwóch dni roboczych otrzymasz przesyłkę. Z swojej strony udzielam dokłądnych informacji o kuracji po trzymaniu paczki. Zawartość przesyłki: 1x Mifepristone 8x Misoprostol Instrukcja dawkowania Tanio!! KONTAKT: 726dwa98532rz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
agnes
(Ocena: 5)
2013-09-20 19:15:36

re: Aborcja dobra dla kobiecej psychiki

Myślę, że wiele na ten temat przeczytać możemy w książce Leny Nowicz „Bez wyboru”. To książka, która rzeczywiście może zmienić nasze postrzeganie problemu aborcji. Jest to chyba najbardziej kontrowersyjna sprawa, która dzieli miliony ludzi na całym świecie. Ważne, aby mieć świadomość, że aborcja zawsze jest tragedią dla kobiety. Jednak każdy powinien odpowiedzieć, sobie na zasadnicze pytanie: czy większą tragedią jest usunięcie płodu, który nie może się bronić zresztą gdyby miał siłę i wybór na pewno by protestował czy donoszenie go przez 9 miesięcy i oddanie potem do adopcji? Jeśli jesteśmy przekonani, że zarodek nie jest człowiekiem, chociaż ma swoje własne unikalne DNA, to oczywiście opowiemy się za prawem do wyboru. Ale czy rzeczywiście wiecie, że to nie jest człowiek?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-28 10:43:38

Moja matka jest po dwukrotnej aborcji. Syndrom poaborcyjny istnieje ( tylko naiwniacy się że jest inaczej) i najbardziej wpływa na przyszłe dzieci i rodzinę. Żyjąc pod jednym dachem przez dwadzieścia lat z kobietą rozchwianą wewnętrznie i jakby zamrożoną uczuciowo doświadczyłam wiele cierpienia. Brat zerwał z nią zupełnie kontakty nazywając niezrównoważoną, zimną suką,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2015-01-18 14:24:43

a moja po 6 . dopadla ja choroba psychiczna ... to nieodpowiedzialne. ! rozchwiana emocjonalnie to dobre okreslenie ! a poza tym to zaburzylo obraz jej jako matki . do dzis mowi ze nie zaluje a zabieg wydaje mi sie ze traktowala jak usuniecie zeba . ;/ bardzo mnie to zaniepokoilo .... moglam byc jednym z tych dzieci ... nie wiem komu mam dziekowac ze zyje jej czy Bogu ?! ... :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-07 14:37:26

Ten film ukazuje wszystko ! www.youtube.com/watch?v=jfzCurAInjg

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-22 15:00:32

Witam Jestem juz mama od czterech lat, kocham ta swoja mala istote najbardziej na swiecie. Niestety mam podejrzenia ze jestem po raz drugi w ciazy, nieplanowanej. Dzieci juz miec nie chce. Porod wspominam koszmarnie, macierzynstwo tez nie jest tym co chcialabym powtorzyc. Jesli moje przypuszczenia sie potwierdza to dokonam aborcji. Pierwsza ciaza i porod dokonala powaznych zmian w moim organizmie. Sypnal mi sie kregoslup, chociaz w ciazy przytylam jedynie 7,5 kg, wpadlam w depresje, mam powazne problemy z trzymaniem moczu, pojawily sie bolesne miesiaczki a do tego tarczyca mi siadla. Nie czuje sie z tym szczesliwa i nie mam zamiaru unieszczesliwiac sie po raz kolejny. Nie mam rowniez zamiaru wyrzekac sie seksu z wlasnym mezem tylko dlatego ze moge nieopatrznie zajsc w ciaze. Stosuje tabletki antykoncepcyjne co niestety nie daje 100% pewnosci. Rozwazalam bardziej skuteczna metode, trwale ubezplodnienie ale skutki uboczne mnie zniechecily. Nie chce sie narazac na pol zycia z codziennym bolem fizycznym. Mam prawo do takiego wyboru i do takiego zycia abym czula sie ze soba dobrze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 10:49:20

rozumiem, że gdybyś wiedziała o tym, że będziesz przechodzić swoją ciążę tak jak przechodziłaś, to po prostu usunęłabyś swoją córkę, tak? oczywiście nie powiesz jej nigdy tego prosto w twarz, bo rzekomo ją kochasz. miłość nie polega na tym, że kocha się, bo tak mi się podoba i tak jest najwygodniej. i współczuję Twojej córce takiej miłości. pozwól, że zacytuję Ci tu pewną myśl: Pyta mnie Pani co jest najważniejsze. "mówi się, że życie, ale jeśli jest już życie, to pojawia się i miłość. Do Ojczyzny, do dziecka, do rodziców, a nawet ta najbardziej zwykła do innych ludzi. i bywa, że za miłość oddaje się własne życie." sama sobie odpowiedz co jest dla Ciebie ważniejsze. i Ty śmiesz twierdzić, że kochasz własną córkę? nie potrafiłabyś oddać za nią życia! a z tą sterylizacją to różnie bywa. nikt Ci przecież nie da 100 % pewności, że będziesz miała jakieś kłopoty po sterylizacji. a co z ojcem dziecka? on nie może się wysterelizować?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 10:49:56

heh... ten komentarz powinien być poniżej nie wiem dlaczego mi się tutaj wkleił

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 23:36:23

obejrzyj sobie film "To be born" na yt, egoistko!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-20 16:22:11

A gdzie są wymienione te korzyści dla psychiki?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz