7 rzeczy, które zrozumie tylko nieśmiała osoba

14 Czerwca 2014

Brak pewności to nie choroba!

smutek

Choć nieśmiałość to jedynie stan psychiczny, który wcale nie musi być wynikiem poważnego zaburzenia, współcześnie uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Na każdym kroku próbuje nas się przekonać, że trzeba być jak najbardziej otwartym i przebojowym. W przeciwnym wypadku daleko nie zajdziesz. Jeśli chcesz odnieść sukces towarzyski i zawodowy, powinnaś za wszelką cenę pokazywać światu, jak wiele masz w sobie siły i ile masz do powiedzenia.

Strach przed publicznymi wystąpieniami, pokazywaniem swoich uczuć i byciem w centrum uwagi przekreśla Cię jako jednostkę. Stajesz się częścią szarej i bezimiennej masy, którą nikt nie będzie się przejmował. Przestań słuchać innych i zastanawiać się, co o Tobie myślą – działaj, wyrażaj siebie i pozbądź się strachu – tego dowiadujemy się z większości publikacji psychologicznych. Problem w tym, że łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić.

W rzeczywistości umiarkowana nieśmiałość jest stanem uniwersalnym. Niektórzy rodzą się introwertykami, inni mają potrzebę ciągłego podkreślania swojej obecności. Atmosfera wokół tego zagadnienia nie sprzyja jednak tym cichym i spokojnym. Oto kilka spraw, które zrozumieją tylko oni. I czas to wreszcie zrozumieć, zanim kolejny raz zaczniesz komuś radzić, by na siłę się „otworzył”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (41)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

fobik
(Ocena: 5)
2017-08-25 17:23:56

to jest zaburzenie psychiczne!!!i wcale nie nowe!pierwsze opisy pochodzą sprzed 2400lat!jeszcze przed urodzeniem waszego jezuska!więc co wciskasz kit o jakiejś"chorobie cywilizacyjnej" baranie?!9 idioto!co to kurna,test na inteligencje?!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-08-07 16:20:47

re: 7 rzeczy, które zrozumie tylko nieśmiała osoba

Nie warto się bać. Trzeba zawierać przyjaźń i nie obchodzić się co inni powiedzą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
nieśmiała
(Ocena: 5)
2014-06-29 21:51:15

re: 7 rzeczy, które zrozumie tylko nieśmiała osoba

Dodam jeszcze, że przez nieśmiałość zmarnowałam naprawdę wiele szans. Szansę pracy w korporacji, wyjazdu za granicę i td. ... I z tego powodu mam strasznego doła i poczucie winy. Ale nie mam siły walczyć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
nieśmiała
(Ocena: 5)
2014-06-29 21:41:42

re: 7 rzeczy, które zrozumie tylko nieśmiała osoba

Jakbym czytała o sobie :( mam to samo i strasznie mi z tym źle :/ nieśmiałość powstrzymuje mnie przed wszystkim , nienawidzę tego. Jak jestem gdzieś w miejscu publicznym to wydaje mi się, że wszyscy mnie obgadują, że nikt mnie nie lubi i tp. To jest okropne, nie umiem nawet z tą nieśmiałością walczyć. A jak ktoś mnie pyta "czemu siedzisz tak cicho?" to odpowiadam, że "jestem nie w humorze , mam gorszy dzień". Tylko, że ten "gorszy dzień" trwa od bardzo dawna. Kiedyś (nie wiem jakim cudem) wysłałam CV do firmy. Pomyślałam sobie, że pewnie i tak nie zadzwonią więc co mi szkodzi. A jednak zadzwonili. Ale przez nieśmiałość nie poszłam na rozmowę kwalifikacyjną. Nieśmiałość blokuje mnie przed wszystkim. Mam małe grono przyjaciół wśród których czuję się dobrze, którym mogę powiedzieć wszystko, otworzyć się i w ogóle. Ale gdy w otoczeniu pojawiają się obcy ludzie, np na imprezie, siedzę cicho jak mysz pod miotłą. Nie umiem sobie z tą nieśmiałością poradzić. Co mam z tym zrobić ? :/ Kompletnie w siebie nie wierzę. Wydaje mi się, że prawie nikt mnie nie lubi, że wszyscy mnie obgadują

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-21 21:53:41

re: 7 rzeczy, które zrozumie tylko nieśmiała osoba

Super artykuł - jakbym czytała o sobie. Sama jestem bardzo nieśmiała, a może nawet mam fobię społeczną. Jeśli ma się duży problem w tym temacie to polecam pójść do psychologa. Mój problem może nie znikł, ale w końcu nauczyłam się z nim walczyć

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2014-06-20 03:24:20

re: 7 rzeczy, które zrozumie tylko nieśmiała osoba

artykuł ten przedstawia osoby pewne siebie jako zarozumiałe i wredne a wręcz odpychające, nie wiem, ktoś jest pewny siebie to oznacza że nie rozumie innych? no raczej nie...osobiście wiem o co chodzi bo kiedyś byłam taka cichutka kryjąca się w cieniu innych, ale dostałam kilka kopów od życia i nauczyłam się żyć inaczej, ważne jest aby mówić to co się myśli i czasem fajnie jest porobić coś szalonego bo czujesz że żyjesz po prostu, że korzystasz z każdej chwili swojego życia, nie można marnować czasu na słabości, trzeba unieść głowę do góry spojrzeć w niebo i powiedzieć: tak to ja i jestem zaje**bistym człowiekiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-18 21:41:41

re: 7 rzeczy, które zrozumie tylko nieśmiała osoba

W końcu dobry artykuł! mam nadzieje, że ci wszyscy rozwrzeszczani ludzie, którzy gadają jak katarynki, przekazując zarazem zero treści, zastanowią się następnym razem jak powiedzą "oj, bo ty jestes taka cichutka i niesmiała" - bo to zawsze brzmi jak zarzut. Nie jest łatwo byc taka osoba w dzisiejszym świecie, gdzie wszędzie musisz udowadniac i mówić głośno o tym, jaka jestes wspaniała, bo inaczej nikt cie nie zauważy i weźmie cię za małowartościową.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Piętnastolatka
(Ocena: 5)
2014-06-16 08:42:12

jakbym czytała o sobie

Potrafię wyrecytować wiersz głośno i wyraźnie przed klasą, ale nie potrafię z kimś głośno, spontanicznie pogadać, tylko cicho jak już i niewiele mam do powiedzenia. Bardzo rani mnie, gdy ktoś powtarza mi: ja nie potrafiłabym tak milczeć jak , wyraź swoją opinię , jesteś cicha, mogłabyś się odezewać, nie słyszę cię, itp. W szkole akurat potrzebne jest głośne mówienie. Dlatego nie mam przyjaciół, ale rodzeństwo i rodzinę. Do sklepu pójdę sama, nie z kimś, chyba, że z siostrą. W szkole jest najgorzej, jak na przerwach siedzę sama.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
17latka
(Ocena: 5)
2014-10-04 18:30:21

To ja zupełnie odwrotnie... W towarzystwie czuje się pewnie, nigdy nie miałam problemów z nawiązywaniem rozmowy., ale jak przychodziło już do tego recytowania wiersza, to wolałam nie przychodzić przez tydzień do szkoły i modlić się, żeby zaliczenie mnie ominęło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Natalia
(Ocena: 4)
2017-01-23 16:57:40

Cześć Nazywam się Natalia. Spuczyje ci żę masz szkole Kszywde i piekło . Ja też miała tak samo ale,już Nie mam tego. ☺

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
na
(Ocena: 5)
2014-06-15 23:24:29

re: 7 rzeczy, które zrozumie tylko nieśmiała osoba

Jakbym czytala o sobie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-15 20:53:44

re: 7 rzeczy, które zrozumie tylko nieśmiała osoba

Ja mam natomiast inny problem. W gronie przyjaciół, których dobrze znam zachowuje się swobodnie, natomiast gdy jeden z moich znajomych zabiera mnie w towarzystwo ludzi pośród których nie znam ani jednej osoby poza nim lub nią zaczynają się schody. Mogę przesiedzieć w ciszy przez 3, 4 godziny. Nie jestem w stanie się otworzyć, mam blokadę. Ludzie myślą, że mam zły humor, jestem zblazowana i nie mam ochoty z nimi rozmawiać, a tak absolutnie nie jest. Po prostu boje się cokolwiek powiedzieć, żeby nie palnąć gafy, mam wrażenie że te osoby są bardziej wartościowe ode mnie i nie są zainteresowane moją osobą. Po prostu moja wypowiedź nie wniesie nic do dyskusji więc nie ma sensu się odzywać, boję się negatywnej opinii innych. Czy ktoś inny ma taki problem? Nie wiem jak z tym walczyć, od lat nie potrafię znaleźć rozwiązania. Wierzę w to, że jestem wartościową osobą z którą da się pogadać na każdy temat, ale po prostu grupy nowych osób mnie przerażają.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
k0ksiara
(Ocena: 5)
2014-06-15 22:18:04

mam podobnie ..... pozostawię to bez komentarza ,ale pierwsze zderzenie z moją osobą raczej nie należy do najmilszych ....Za to wiele zyskują przy bliższym poznaniu :). Jako osoba nie śmiała raczej wolę słuchać, a zauważyłam ,że dużo ludzi potrzebuję się wygadać .Mam coś w sobie co ich przyciąga i słucham wielu naprawdę przykrych historii ,ale cieszę się że mogłam komuś ulżyć :) nie przejmuj się rób swoje tak jak ja jeżeli ktoś jest wart bliższej znajomości z Tobą to chętnie będą chcieli przebywać z Tobą mimo że na początku siedziałaś jak przyczajona trusia w krzakach :)Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-06-18 21:25:28

Jakbym czytała o sobie! Dokładnie, mam to samo i już nie wiem, co robić. Szukam okazji, żeby spotykać się z nowymi ludźmi i próbuje pokonać tę chora nieśmiałość, ale dalej nic i zawsze jest tak samo - potrafię tak jak Ty siedzieć nawet kilka godzin na imprezie i nie odezwać się ani słowem, z tych samych powodów, co Ty. I u mnie tez tak jest, że ludzie myślą, że ich nie lubię, ale mi się nie podoba na tej imprezie. Wszyscy moi znajomi zawierają nowe znajomości, gdziekolwiek idą, a ze mną nikt nowo poznany nie chce się drugi raz spotkać, albo jak już mnie gdzieś spotkają, to nawet mnie nie pamiętają. I ja tez dopiero po jakimś czasie czuje się swobodnie wśród "nowych" znajomych.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
E.
(Ocena: 5)
2014-06-29 21:39:18

mam to samo i strasznie mi z tym źle :/ nieśmiałość powstrzymuje mnie przed wszystkim , nienawidzę tego. Jak jestem gdzieś w miejscu publicznym to wydaje mi się, że wszyscy mnie obgadują, że nikt mnie nie lubi i tp. To jest okropne, nie umiem nawet z tą nieśmiałością walczyć. A jak ktoś mnie pyta "czemu siedzisz tak cicho?" to odpowiadam, że "jestem nie w humorze , mam gorszy dzień". Tylko, że ten "gorszy dzień" trwa od bardzo dawna. Kiedyś (nie wiem jakim cudem) wysłałam CV do firmy. Pomyślałam sobie, że pewnie i tak nie zadzwonią więc co mi szkodzi. A jednak zadzwonili. Ale przez nieśmiałość nie poszłam na rozmowę kwalifikacyjną. Nieśmiałość blokuje mnie przed wszystkim. Mam małe grono przyjaciół wśród których czuję się dobrze, którym mogę powiedzieć wszystko, otworzyć się i w ogóle. Ale gdy w otoczeniu pojawiają się obcy ludzie, np na imprezie, siedzę cicho jak mysz pod miotłą. Nie umiem sobie z tą nieśmiałością poradzić. Co mam z tym zrobić ? :/ Kompletnie w siebie nie wierzę. Wydaje mi się, że prawie nikt mnie nie lubi, że wszyscy mnie obgadują

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz