Problem dnia

Dopiero po zaręczynach stwierdził, że nie chce ślubu kościelnego! Magda, 27 l.

15 Września 2016

ślub kościelny czy cywilny

Dziewczyny, chciałam Was prosić o radę. Jestem szczęśliwie zakochana od kilku lat. Wszystko jest dobrze i wiem, że to ten jedyny. Tylko, że on nagle zaczyna coś wymyślać i nie jest już tak fajnie. Wcześniej o tym nie rozmawialiśmy, on nie poruszał tematu, więc teraz jestem mocno zaskoczona. Wiedziałam, że jest niewierzący i mi to nie przeszkadza. Nie wiedziałam tylko, że jemu przeszkadza moja religijność. Oświadczył mi się i byłam pewna, że chodzi o ślub kościelny. Innego sobie nie wyobrażałam...

Może też nie jestem jakąś wielką katoliczką, ale u mnie w rodzinie to normalna tradycja. Tak jak prawie u wszystkich Polaków. Ślub ma być w kościele, z białą suknią, przysięgą. Kiedy zaczęliśmy się zastanawiać, gdzie wziąć ślub, gdzie zrobić wesele, kogo zaprosić itd., to on stwierdził, że oczywiście chodzi tylko o ślub cywilny, bo on nie chce całej tej religijnej szopki. Dobrze wiedzieć. Byłam pewna, że nie mówi tego poważnie, bo co mu szkodzi? No, ale nie. On się upiera, że to niepotrzebne i nie będzie się z tym dobrze czuł.

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (22)
ocena
3.3/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

loveislove
(Ocena: 4)
2016-10-15 16:11:10

Zupełnie nie rozumiem Twojego zachowania, Autorko. Dlaczego zmuszasz niewierzącego do brania udziału w czymś, co kłóci się z jego poglądami? Postaw się na jego miejscu - było by ci komfortowo w takiej sytuacji? Nie sądzę. Ślub cywilny jest świetnym rozwiązaniem według mnie i powinnaś na to przystać, bo ani to tobie nie szkodzi (przecież nie odbierze ci Twojej "wiary"!), natomiast jemu sprawiłoby wielką radość. I przestań się tak przejmować opiniami innych. Twój związek, Twoja ceremonia, Twoje wybory. Ci, którzy prawdziwie cię kochają, zrozumieją. Reszta pogada i zapomni. Świat nie kręci się wokół ciebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-18 14:42:08

HAHAHA dobry komentarz po nizej ''zresztą śluby kościelne są dla mnie nieeleganckie i za długie.. nie wiem co robić'' nie za elegancki kościelny slub chyba sama dziewczyno nie wiesz co piszesz, moim zdaniem cywilny jest nie elegancki odwalony z kopyta z ksiego 0 milosci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-16 16:23:44

a co szkodzi Tobie? ślub cywilny jest dla wszystkich, kościelny tylko dla wierzących..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-16 16:20:57

Ja za to chce cywilny, bo nie zgadzam się z naukami kościoła i jego chorymi poglądami, a ukochany chce kościelny... zresztą śluby kościelne są dla mnie nieeleganckie i za długie.. nie wiem co robić

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-15 20:45:35

przeciez w kościele jest tez opcja, że tylko jedna osoba moze składac przysiege przed Bogiem, druga pomija pewne kwestie i też nie ma problemu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
GirlInBlack
(Ocena: 1)
2016-09-15 15:38:15

Powinnaś dać spokój z tym ślubem kościelnym tym bardziej, że tobie na nim nie zależy z pobudek religijnych tylko ze strachu przed tym co ludzie powiedzą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-15 15:08:25

skoro jest niewierzacy to jak ma brac slub koscielny?.my z mezem jestesmy wierzacy a i tak nie chcemy koscielnego-mamy tylko cywilny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-09-15 14:39:46

weźcie ślub jednostronny.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 3)
2016-09-15 14:13:48

Moi rodzice zawsze mi wpajali, że małżeństwo, związek dwóch osób to sztuka kompromisu. Bez tego NIE DA SIĘ stworzyć szczęśliwego związku aż po grób. Ja i mój facet też będziemy musieli dość do jakiegoś porozumienia, bo jestem prawosławna, a mój facet jest katolikiem. Przede wszystkim zastanówcie się co jest dla was ważniejsze: wasze własne szczęście niż zadowolenie mamy/siostry/ciotki/babci? Jeśli jest to dla was ważniejsze od własnych przekonań, zastanówcie się, czy obie wasze rodziny są praktykujące? Czy wy sami czujecie taką prawdziwą potrzebę czy to tylko na pokaz? My prawdopodobnie postawimy na ślub w kościele, bo mój chłopak jak i cała jego rodzina są bardziej związani z kościołem niż ja i moja rodzina z cerkwią. Oni są praktykujący, ja biorę udział w niewielu uroczystościach w cerkwi. Wystarczy wszystko obgadać na spokojnie i można dojść do porozumienia. Skoro w takiej sprawie nie potraficie się dogadać to jak chcecie się dogadać w innych, dużo ważniejszych kwestiach?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 2)
2016-09-15 10:08:42

Nie rozumiem tej nagonki na ślub cywilny, że jest gorszy. Co Ci da ślub w kościele, skoro nie jesteś zbyt religijna, a on W OGÓLE? Jesteś dorosła, a boisz się gadania ludzi, serio? Ślub cywilny znaczy to samo, też jest równie ważny jak ten kościelny, tylko że w świetle prawa, a nie przed Bogiem. Swoją drogą to dziwne, że kilka lat w związku i tym nie gadaliście. Co do dzieci, powinniście ustalić czy chrzcicie i chodzi na religie, żeby nie było sytuacji jak teraz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz