Od 8 lat nie byłam w związku. Cierpię na nullofobię

Gdy strach przed odrzuceniem rujnuje życie osobiste...
Od 8 lat nie byłam w związku. Cierpię na nullofobię
Fot. Instagram.com https://www.instagram.com/camilleyolaine/)
01.12.2022

Z lękiem przez odrzuceniem zmaga się ogromna liczba osób. Owa przypadłość jest nazywana nullofobią. Widmo dostania przysłowiowego kosza sprawia, że dotknięci nią ludzie, postanawiają nie angażować się w żadne relacje. To, że mogłoby się im nie udać zaskarbić czyjejś sympatii, zupełnie ich paraliżuje. W konsekwencji wybierają samotniczy tryb życia. 

Zobacz także: Syndrom Atlasa: Gdy ciągle chcesz być niezastąpiona...

Nullofobia. Gdy strach ma za duże oczy

Wszyscy zmagający się z nullofobią, wolą żyć w pojedynkę aniżeli zaryzykować zbliżeniem się do kogoś, kto mógłby ich porzucić. Obawiają się, że zaangażowanie emocjonalne stanie się dla nich w końcu udręką. Nie wierzą w to, że mogą żyć z kimś długo i szczęśliwie. Nawet, jeśli zaczynają się z wzajemnością zakochiwać i wszystko zmierza w dobrym kierunku, wolą zakończyć relację. Nie mogą pozbyć się natrętnych irracjonalnych myśli - nieustannie wizualizują to, że zostają porzuceni

Podobne odczucia ma Katarzyna:

„Mam dwadzieścia dziewięć lat. Jestem atrakcyjna i nie narzekam na brak powodzenia. Mimo że wielu mężczyzn zabiega o moje względy, od ośmiu lat jestem singielką. Wcale nie jest mi z tym dobrze. Jestem nieszczęśliwa. 

Marzę o tym, aby żyć z kimś, z kim mogłabym stworzyć bliską więź. Na snuciu marzeń się jednak kończy. Gdy tylko zaczynam kogoś bardziej lubić, w głowie od razu zaczyna zapalać mi się czerwona lampka. To mój wewnętrzny alarm, który doradza, żeby jak najszybciej zerwała ten kontakt... 

Przeraża mnie myśl o tym, że mogłabym zostać zostawiona na lodzie. Wiem, że to chore, ale nie mam pojęcia, jak z tym walczyć. Otaczają mnie same szczęśliwe pary. Przyjaciele stawiają mi siebie za przykład. Mimo to, strach nie mija. Chciałabym zacząć żyć pełnią życia, a nie skazywać się na samotność. Zastanawiam się, czy nie wybrać się w końcu na terapię...”.

Zobacz także: Królowe kłótni i dram. Najpopularniejsze błędy komunikacyjne, przez które zniechęcamy do siebie innych

Polecane wideo

Zapachy, którym mężczyźni nie są w stanie się oprzeć
Zapachy, którym mężczyźni nie są w stanie się oprzeć - zdjęcie 1
Komentarze (6)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 1) 02.12.2022 11:30
Po prostu brak ci bolca...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2022 23:33
Ostatnio dużo tutaj pojawia się artykułów o różnych zaburzeniach psychicznych. Ciężkie mamy czasy, dużo ludzi ma problemy, ale po co tym zarzucać czytelników.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.12.2022 04:01
To brzmi jak odmiana paranoi. A tak abstrahując od zaburzenia, ja jak widzę związki gdzie ludzie się oszukują, albo paskudnie do siebie odnoszą. Albo jak 'idealna' para po x latach kończy związek, to serio traci się wiarę w miłość na całe życie.
zobacz odpowiedzi (1)
Arletta Bolesta (Ocena: 5) 01.12.2022 03:20
Niektóre z zaburzeń można rozpatrywać w świetle kościelnego procesu o nieważność małżeństwa dr Arletta Bolesta adwokat kościelny mail: [email protected]
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie