Czemu nikt nie mówi o tym, że najgorsze przychodzi po porodzie?

Alicja ma za sobą dwie ciąże. Oba porody zrujnowały jej zdrowie.
Czemu nikt nie mówi o tym, że najgorsze przychodzi po porodzie?
Fot. Unsplash (Franc Alarcon)
07.09.2021

Moja znajoma jest teraz w pierwszej ciąży. Rozwiązanie za kilka tygodni, a jej coraz mocniej udziela się strach przed porodem. Boi się bólu, nacinania krocza, skurczy. Ja mam za sobą dwa porody naturalne i powiem jedno: najgorsze przychodzi później. Niestety, o tym w ogóle się nie mówi.

W wyniku intensywnego parcia pojawiły się u mnie hemoroidy, które trudno było znieść. Do tego dochodzą odchody połogowe, wybroczyny, popuszczanie moczu przy kichnięciu czy kaszlu. Ciągnące szwy po nacinaniu krocza, zakrwawione podpaski, strach, ze szwy puszczą podczas załatwiania się w toalecie. I do tego wszystkiego dochodzi ogromne zmęczenie, a przecież dzieckiem zajmować się trzeba. Utulić, nakarmić, przewinąć. Miałam to szczęście, że pomagał mi mąż, ale ile kobiet musi mierzyć się z tym samych?

I żeby było jasne. Ja nikogo nie namawiam, żeby nie miał dzieci. Bardzo kocham swoje i uwielbiam być mamą. Chciałabym jednak, żeby częściej mówiło się o tym, jak wiele kobieta musi przejść po porodzie i że nie jest to żaden powód do wstydu.

Alicja

Zobacz także: Chcę dać córce staropolskie imię. Rodzina i przyjaciele je wyśmiali

Polecane wideo

150 cm w biodrach i 86 cm w każdym udzie. Modelka z obrzękiem tłuszczowym robi karierę dzięki swoim kształtom
150 cm w biodrach i 86 cm w każdym udzie. Modelka z obrzękiem tłuszczowym robi karierę dzięki swoim kształtom - zdjęcie 1
Komentarze (131)
Ocena: 5 / 5
Katia (Ocena: 5) 13.09.2021 22:09
u mnie skurczenie pochwy, wszystkiego, masakra. Musiałam rozszerzacze kupować, z tego co pamiętam vagiwell, tam różne rozmiary i ćwiczenia. Podczas stosunku już dawno po połogu dyskomfort, chodziłam i płakałam, ale te ćwiczenia z rozszerzaczami pomogły na szczęście...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.09.2021 19:33
Moja siostra po dwoch naturalnych porodach stracila kregoslup. Jedno dziecko ma 5 lat, drugie 3, chodza do przedszkola, a ona zamiast isc do pracy, to musi jezdzic po lekarzach, bo zdrowie jej siadlo. Przestanmy przedstawiac porody i polog w bajkowym swietle.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.09.2021 17:20
To prawda, ja też byłam zaskoczona skutkami porodu naturalngo. Nie chce nikogo straszyć ale połóg to koszmar. Poród niby szybki a póznij nagle anemia bo nie miałam siły wstać. Dostałam 3 jdnostki krwi a ponoć krwotoku nie było. A teraz każda kolzanka mówi o nietrzymanu moczu a ponoć tylko co trzecią matke to spotyka.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 08.09.2021 11:09
Cóż, mam 29 lat i odwlekam w czasie decyzję o dziecku. Dlaczego? Bo się boję, w rodzinie najbliższej mam smutne przypadki - śmierć dziecka po porodzie ( niedotlenienie, za długi poród, brak cc), drugie przypadek - wydarta ręka ze splotu barkowego - dziewczynka niepełnosprawna bo się cc nie chciało robić. Gdybyśmy nie wypisali siostry na własne żądanie ze szpitala i nie zawieźli jej do innego "załatwionego" i nie zrobili jej cc - to nie byłoby jej ani dziecka. Lekarz w drugim szpitalu za głowę się łapał co oni z nią robili - ruszanie brzuchem do zapisu ktg(!). Przyjaciółka chodziła prywatnie płaciła 250 zł za wizytę a i tak musiała o każde "skierowanie na badanie" walczyć. Masakra !!! Zrobiłam ostatnio pakiet badań przed planowaną ciążą - 500 zł aby wykluczyć choroby które mogą zagrażać płodowi. Dla mnie to bez sens że takie badania są dopiero refundowane po zajściu w ciążę. Boję się, że przez czyjąś głupotę, nieodpowiedzialność, zaniedbanie zostanę z martwym dzieckiem lub poważnie ono zachoruje. Wiem czym jest opieka nad chorym dzieckiem i boje się że mi też może się to przytrafić. Boję się że ktoś mnie zmusi do SN mimo że chcę CC z wszystkim konsekwencjami dla mnie.
zobacz odpowiedzi (11)
gość (Ocena: 5) 08.09.2021 07:55
Po porodzie miałam problem z wypadającymi włosami, do tego hemoroidy, z nimi radziłam sobie za pomocą biobidetu i naturalnych środków. A i połóg też nie był niczym przyjemnym dla mnie.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie