Od kilku lat przyjaźnię się z toksyczną osobą

Natasza ma dobre serce, ale ta znajomość bardzo ją wyczerpuje.
Od kilku lat przyjaźnię się z toksyczną osobą
Fot. Unsplash (Briana Tozour)
20.02.2021

Nigdy nie przekreślam ludzi i zawsze staram się w nich widzieć dobro. Wyniosłam takie podejście z domu, tego nauczyli mnie moi rodzice. Uważam, że jest to bardzo dobra cecha, choć ludzie często to wykorzystują przeciwko mnie. Na pewno wykorzystuje to moja wieloletnia przyjaciółka. Nie mogę określić jej innym mianem niż toksyczna, a mimo to nadal się przyjaźnimy.

Zobacz także: Psychotest: 11 prostych pytań, które zmierzą Twoją inteligencję emocjonalną

Trudno mi wyjaśnić dokładnie jej zachowanie. To jest po prostu takie delikatne wbijanie szpileczek w moje czułe punkty. Mówienie do mnie określonym tonem. Czasem wyśmiewanie, gdy czegoś nie wiem, choć zawsze na zasadzie, że traktuje mnie dobrotliwie lub pobłażliwie. Często robi mi się w takich momentach przykro. Próbowałam jej na to zwracać uwagę, ale zawsze obracała to przeciwko mnie.

Wiem, że ona ma problemy sama ze sobą. Nie miała w życiu łatwo, dlatego staram się ją zrozumieć i od niej nie odwracać. Coraz bardziej męczy mnie jednak jej toksyczność. Chciałabym mieć na nią jakiś dobry wpływ, ale skoro nie zmieniła swojego zachowania od lat to raczej już nie ma na co liczyć.

Czy ktoś z was miał może w swoim otoczeniu taką osobę? Jak z nią rozmawiać? Jak ją traktować?

Natasza

Polecane wideo

Właśnie zaczął się Chiński Nowy Rok. Co czeka Cię w roku Bawołu?
Właśnie zaczął się Chiński Nowy Rok. Co czeka Cię w roku Bawołu? - zdjęcie 1
Komentarze (24)
Ocena: 5 / 5
Tajna (Ocena: 5) 05.03.2021 08:17
Teraz morze zmadrzeja wiedzmy wszystkie .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.03.2021 08:16
Aqurius masz zal do innych wiedzm one sa bardzo bezczelne moze przez ten czas caly rok w pandemni i pol roku zmadrzeja to przez nie tyle ludzi nie zyje gdyby poszly w sadzie na ugode bylaby inna sytuscja .nie chcialy pojsc wiedzmy to maja za swoje to te 100tys rok w pandemni i pol roku w pandemni i ladacznice Bog ukaral maja za swoje
odpowiedz
Renne (Ocena: 5) 24.02.2021 13:23
Też byłam kiedyś w takiej relacji. Niestety najczęściej doradza się zerwanie kontaktu z takimi osobami, żeby człowiek nie dawał z siebie wysysać energii. To troszkę przykre, bo ja potrafiłam czerpać radość z czasu spędzanego z tą osobą - są w końcu chwile, że jest miło i fajnie i takie, kiedy czujemy się okropnie przez to, co toksyczna osoba robi i mówi. W tym artykule podano kilka dodatkowych technik, które można wykorzystać, jeżeli nie chcemy od razu zrywać kontaktu - https://www.psychologgia-plus.pl/blog/jak-toksyczni-ludzie-manipuluja-swoimi-ofiarami/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.02.2021 13:56
Odciąć się. Miałam kontakt z jedną taką osobą i gdy się pokłóciłyśmy, zniszczyła mój ukochany sweter. Sama się później przyznała, że to ona. Unikać i nie cackać się. Takie osoby są chore i niebezpieczne.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.02.2021 10:24
Przestan sie rozczulac i po prodtu urwij kontakt. Empatia to swietna cecha ale wpierw nalezy myslec o sobie
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie