Wybrałam dla córki najlepsze liceum, ale ona chce iść do zwykłego technikum

Dominika jest zdruzgotana jej decyzją.
Wybrałam dla córki najlepsze liceum, ale ona chce iść do zwykłego technikum
fot. Unsplash
20.06.2020

Wyznaję zasadę, że dzieciom nie można niczego nakazywać, ale warto je naprowadzić na odpowiednie tory. Działaniem, drobnymi sugestiami, rozmową. Niech myślą, że same podejmują wszystkie decyzje, ale zgodnie z moimi radami.

Zobacz również: Dziecko zapytało mnie, co studiowałam. A ja nawet nie mam matury

Nie dlatego, że jestem wszystkowiedząca i chcę je kontrolować. Po prostu dłużej żyję na tym świecie. Wiem, jak uniknąć kłopotów, bo uczyłam się na własnych błędach. Nie mogę spokojnie patrzeć na to, jak je powtarzają.

Edukacja jest dla mnie najważniejsza i myślałam, że dla nich też. Córka bardzo negatywnie mnie zaskoczyła.

Od początku było oczywiste, że musi jak najlepiej zdać egzamin ósmoklasisty, żeby dostać się do dobrego LO. Obstawiałam dwie najlepsze szkoły w mieście, gdzie spokojnie mogłaby startować. Z dużą szansą na sukces.

Zobacz również: „Mam 35 lat i puste CV”. Alicja zaczyna późno, ale chce zrobić karierę

Egzamin napisała, ale nagle pojawił się inny pomysł. Ona jednak nie chce mieć wykształcenia ogólnego, bo po takiej szkole musiałaby na pewno pójść na studia. Za namową koleżanki chce składać papiery do technikum.

Jakieś hotelarskie czy tam turystyczne. W dzisiejszych czasach to naprawdę niepewna branża. Nie wspominając o tym, że po czymś takim raczej nie dostanie się na porządną uczelnię. Myślałam, że największy stres mam już za sobą, a tu coś takiego.

Nie wiem, jak mam jej przemówić do rozsądku. Moim zdaniem liceum to jest jednak poziom wyżej, a córka magistrów powinna zdawać sobie z tego sprawę. Jestem bezsilna.

Dominika

Zobacz również: „Wylęgarnie milionerów”. 15 polskich uczelni, po których zarobisz najwięcej

Polecane wideo

Gwiazdy, które nie ukończyły szkoły, a mimo to odniosły ogromny sukces
Gwiazdy, które nie ukończyły szkoły, a mimo to odniosły ogromny sukces - zdjęcie 1
Komentarze (75)
Ocena: 4.35 / 5
gość (Ocena: 3) 13.07.2020 18:49
Nie krzywdź i nie unieszczęśliwiaj córki. Niestety znam to z własnego doświadczenia. Decyzja powinna należeć tylko i wyłącznie do córki. A w Twoim podejściu wyczywam Twoje niespełnione ambicje... Jeśli chcesz mieć z córką dobre relacje, powinnaś dać jej wolną wolę. Ja nie powielam błędów mojej mamy i daję moim dzieciom wybór. Bo wiem, że narzucając im co mają/powinni zrobić nasze relacje ulegną pogorszeniu i przestaną czuć oparcie z mojej strony. Nie przeżyjesz życia za córkę, to ona musi wziąć odpowiedzialność za siebie i swoje decyzję, Ty możesz zasugerować, pokierować, ale nie narzucać. Nawet jak jest nie po Twojej myśli, wspierać ją w podjętej decyzji, a nie podcinać jej skrzydła.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.06.2020 11:47
Po technikum tak samo można się dostać na dobre studia jak i po liceum. Technikum jest nawet lepszą opcją, bo na koniec pisze się nie tylko maturę, ale i egzaminy zawodowe. Warto jednak się wcześniej zapoznać z poziomem nauczania w szkole.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.06.2020 08:23
Wszystko zależy jakie technikum i jakie liceum. Ja chodziłem do takiego technikum, gdzie zdawało 11 osób na miejsce. Były też takie , które miały niedobór kandydatów. Jak komuś nie szło w technikum to go przenosili do zawodówki , albo częściej do liceum-oczywiście nie do tego najlepszego.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.06.2020 17:46
Mi tez szkole wybrali rodzice. Efekt jest taki, że płakałam całe wakacje po 1 klasie, nienawidziłam tej szkoły. Byliśmy biedni, a tam chodziły bananowe dzieci, na tle których wyglądałam jak Kopciuszek. Do tego nie dało się z nikim rozmawiać. Z liceum nie zostały mi żadne znajomosci, sezon osiemnastek był koszmarny, kiedy wszyscy wręczali sobie zaproszenia ostentacyjnie mnie pomijając. Poszłam na studia, na które iść nie chciałam, nic nie osiągnęłam. Córka nie będzie szczęśliwa, nie będzie miała w tobie oparcia, a to się odbije na jej dalszym życiu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.06.2020 15:49
przeciez technikum jest o klase wyzej niz zwykle liceum. Po tym masz juz zawod. Na studia mozna sie dostac bez problemu. Licea sa dla leniwych
odpowiedz

Polecane dla Ciebie