Nazywają mnie dwulicową. Jestem niewierząca, a posyłam dziecko do komunii

Sandra nie dostrzega w swoim zachowaniu obłudy.
Nazywają mnie dwulicową. Jestem niewierząca, a posyłam dziecko do komunii
fot. PixaBay
21.02.2020

Niektórym trudno zrozumieć, że można mieć swoje zasady, ale się nimi specjalnie nie obnosić. Ja w życiu cenię sobie przede wszystkim praktyczne rozwiązania. Jeśli czasem trzeba udawać, żeby osiągnąć cel, to nie widzę w tym nic złego.

Zobacz również: „Czy robiłem coś bezwstydnego?” Rachunek sumienia dla dzieci pierwszokomunijnych szokuje pytaniami

Dokładnie tak samo jest z moim ateizmem. Przyznaję się do tego, że nie wierzę, ale jakoś muszę się odnaleźć w religijnym społeczeństwie. Tak samo moja córka, która jest jeszcze dzieckiem i nie chce być wytykana palcami.

W maju posyłam ją do komunii, choć niektórzy nazywają to dwulicowością.

Najpierw mówię o swoich wątpliwościach, a później ulegam większości. Ale co w tym złego? Potraktujemy tę uroczystość po swojemu. Będzie przyjęcie, prezenty, a co najważniejsze - żadnego szeptania za plecami.

Zobacz również: LIST: „Dałam chrześniakowi 200 zł na komunię. Teraz jego rodzice się mszczą”

Sama świata nie zmienię, więc muszę się do niego przystosować. I tak dla większości dzieci komunia to tylko okazja, żeby dostać jak najwięcej pieniędzy, a dla gości - żeby się najeść. Z tego samego powodu wzięłam ślub kościelny i ochrzciłam córkę.

Niektórzy zarzucają mi brak konsekwencji i obłudę. To mnie chyba najbardziej drażni, bo sami święci nie są. Niech każdy żyje po swojemu, bez tego ciągłego moralizowania. Tak - niewierzące dzieci niewierzących rodziców też przyjmują sakramenty i po prostu się tym pogódźcie.

Dla nas to po prostu element kultury i sytuacja czysto towarzyska.

Sandra

Zobacz również: Ile Polacy wkładają do koperty na komunię? Znamy obowiązujące stawki

Polecane wideo

Nie uwierzysz, kto to. Polskie gwiazdy pokazały zdjęcia z komunii
Nie uwierzysz, kto to. Polskie gwiazdy pokazały zdjęcia z komunii - zdjęcie 1
Komentarze (28)
Ocena: 3.89 / 5
gość (Ocena: 5) 24.02.2020 10:54
Nie mam chrztu, komunii, bierzmowania, ślub biorę w przyszłym roku, oczywiście cywilny. Nikt mnie nie wytykał palcami, a już na pewno nie ktoś kto ma dla mnie jakiekolwiek znaczenie. Zresztą, jako zdeklarowana osoba niewierząca uważam, że udawanie jest zwyczajnie obraźliwe dla osób, dla których te sakramenty coś oznaczają. Braku sukienki żałowałam może dwa dni - rozsądni rodzice będą w stanie wytłumaczyć dziecku o co chodzi, nie mówimy tutaj o 4-latkach tylko jednak o dzieciach nieco starszych. Może mam szczęście, ale wśród osób, które chciałabym zaprosić na ślub nie ma takich, które uważają, że ślub cywilny się "nie liczy". Albo po prostu nie mam parcia, żeby zapraszać wszystkich krewnych i znajomych królika tylko po to, żeby mieć tłum...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.02.2020 18:08
Tak to właśnie wygląda. Nie masz ślubu kościelnego to powiedzą że taki cywilny się nie liczy, masz - jesteś fałszywy. Nie poślesz dziecka do komunii - narzucasz mu swoje zdanie, swój światopogląd, poślesz - jak śmiesz. Tak to działa niestety. Nie chcecie niewierzących w tym swoim kościele, to przestańcie ich traktować jako ludzi gorszej kategorii i zaakceptujcie że każdy ma prawo żyć jak chce i nie być za to wytykanym palcami.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 21.02.2020 14:13
Najwięcej zawsze krzyczą katolicy, że ktoś jest dwulicowy. A oni co? Seks przed ślubem, mieszkanie przed ślubem, żarcie mięsa w piątek, niechodzenie do kościoła w niedzielę i wiele innych rzeczy. To są dopiero dwulicowi ludzie. Amen.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.02.2020 14:06
Nie mam dziecka ale matka już powiedziała mi że jak to nie wysłała bym dziecka do komuni. Jak wytłumaczyła bym dziecku czemu inne idą a ono nie. Takie wywody jaśnie oświeconej katoliczki która zawsze wie lepiej. Dodam że nawet nie wiem czy chce mieć dzieci.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.02.2020 13:16
Mam takie samo podejscie. Komunia dla sukienki, tak jak slub koscielny dla tej calej otoczki, pieknej sukni itd.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie