Skończyłam studia i nie mogę znaleźć pracy. To nie jest kraj dla wykształconych ludzi

Dominika podejrzewa, że kierunek który ukończyła, utrudnia jej zrobienie kariery.
Skończyłam studia i nie mogę znaleźć pracy. To nie jest kraj dla wykształconych ludzi
20.12.2018

W czerwcu obroniłam pracę magisterską. Wcześniej pracowałam sobie dorywczo w różnych branżach. Głównie handel, żeby mieć elastyczne godziny i trochę sobie dorobić. Myślałam, że z dyplomem szybko znajdę coś stałego i dobrze płatnego.

Zobacz również: Lista najgorszych zawodów. Trudno wyobrazić sobie gorszą pracę

Teraz wiem, że Polska to nie jest kraj dla wykształconych ludzi. O wiele bardziej liczy się doświadczenie, na co najlepszym dowodem są moi znajomi. Żadnych uczelni nie skończyli, ale w odpowiednim momencie zaczęli karierę i jakoś samo idzie.

Mam poczucie, że zmarnowałam te lata. A wiadomo, co się mówi o absolwentach socjologii.

Że to niby zbędny kierunek, wylęgarnia bezrobotnych, studiowanie dla samego papierka. A ja naprawdę bardzo się zaangażowałam w te studia i traktowałam poważnie. Uwielbiałam się uczyć, bo tematyka mnie interesowała.

Zobacz również: Twoje imię ma wpływ na to, ile zarabiasz. Sprawdź, czy będziesz bogata

I po co to wszystko? Wydaje mi się, że bez tej magisterki łatwiej byłoby się teraz usamodzielnić. Sam fakt posiadania wyższego wykształcenia nic nie zmienia. A jak pracodawca widzi socjologię, to od razu sobie myśli - pewnie jakiś leń bez ambicji.

Strasznie to jest krzywdzące. Nie każdy trafia na ten kierunek z braku innych pomysłów.

Mija już pół roku od kiedy szukam zatrudnienia i na razie bez efektów. Dalej sobie gdzieś dorabiam, ale to nie jest dla mnie wymarzona praca. Marzę o stabilnym zajęciu, na pełny etat, z perspektywą rozwoju. Czuję się niedoceniona i oszukana przez system.

Dominika

Zobacz również: Absolwenci tych uczelni zarabiają NAJMNIEJ. Po takich studiach kariery nie zrobisz

Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana
Znak zodiaku a życie zawodowe. Taka praca jest Ci pisana - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (34)

Ocena: 4.88 / 5
gość (Ocena: 5) 26.02.2019 19:27
Nie dziwię się-ludzie po socjologii i humanistycznych kierunkach nie mają pracy.Po co pchać się na byle jakie studia i potem narzekać? Są szkoły policealne i w nich można się kształcić na lepszych kierunkach niż na tych akademickich.Nie ma co iść za tłumem bo ktoś poszedł to i ja muszę-ludzie,uczcie się w szkole policealnej nawet do 30 roku życia.Zdobywajcie nie tylko wiedzę ale też praktykę i doświadczenie.
odpowiedz
Milena (Ocena: 5) 31.12.2018 10:52
rzeczywiście, może być trudno ze znalezieniem pracy po studiach. Ja też długo szukałam i zastanwaiałam sie co jest nie tak. Postanowilam zmienic swoje cv i stworzyc nowe w kreatorze szybkiecv. I naprawde niedługo po tym znalazłam fajna pracę!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.12.2018 23:38
Dzisiaj jest pokolenie magistrów, którzy mają wielkie ambicje a nic nie umieją. Wszystko przez to, ze w pewnym momencie obciachem było uczyc się w szkole zawodowej. Uczelni wyższych namnozyło się jak grzybów i wlasciwie prawie wszyscy cos studiowali. Większość zaocznie, olewając zajęcia dotrwalo do zrobienia magistra. I w ten sposób mamy mlodych ludzi bez zadnych umiejętności i nawet bez większej wiedzy wyniesionej ze studiów. Za to z wielkimi oczekiwaniami i poczuciem wyzszosci "bo przecież jestem po studiach". Na szczęście zaczyna sie to zmieniac.
odpowiedz
Ferdek Kiepski (Ocena: 5) 20.12.2018 22:47
W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.12.2018 22:38
Jestem po socjologii, ale biegle znam dwa języki i na brak pracy nigdy nie narzekałam. Obecnie audyt i 4 k netto. Można? Można. W najpopularniejszych korpo wymagają tylko języków i trochę logicznego myślenia, studia to mocno drugorzędna sprawa
odpowiedz

Polecane dla Ciebie