Mam dopiero 40 lat, a młode dziewczyny już ustępują mi miejsca. To upokarzające!

Maria docenia gest, ale nie chce czuć się jak staruszka.
Mam dopiero 40 lat, a młode dziewczyny już ustępują mi miejsca. To upokarzające!
fot. Unsplash
24.11.2018

Wiele razy słyszałam narzekania na młode pokolenie. Podobno nikogo nie szanują i patrzą tylko na czubek własnego nosa. Dowodem na to ma być np. ich zachowanie w komunikacji miejskiej. Siedzą rozkraczeni, nie ustępują miejsca starszym i jeszcze bezczelnie się z nich śmieją.

Zobacz również: Matka z wózkiem i starszy pan-rowerzysta pokłócili się o miejsce w autobusie. Kto ma rację?

Babcią jeszcze nie jestem, ale wcale tego nie zauważyłam. Ile razy jadę autobusem czy tramwajem i do środka wsiada siwa głowa - młodzież od razu reaguje. Niektórzy są do tego stopnia wyczuleni, że mnie też ustępują. Akurat o mi się nie podoba i mam pewien żal.

Zostawmy ten przywilej staruszkom. Ja nie chcę się tak czuć.

Zawsze wydawało mi się, że wyglądam dość młodo jak na swój wiek. Zmarszczki nie są jakieś głębokie, włosy farbuję i ubieram się w sieciówkach. Z nastolatką trudno mnie pomylić, ale bez przesady. Na niedołężną raczej nie wyglądam, więc bardzo mnie to krępuje.

Zobacz również: Matka domaga się, by pasażerowie komunikacji publicznej USTĘPOWALI miejsca dzieciom

Nie chodzi o jeden raz. Regularnie ktoś próbuje mnie uszczęśliwić na siłę. Czuję się wtedy strasznie i nie wiem, jak mam zareagować. Czasami dla świętego spokoju dziękuję i siadam. Innym razem uśmiecham się i mówię dla żartu, że taka stara jeszcze nie jestem. Wtedy młodzież jest zakłopotana.

Z jednej strony cieszy mnie ich kultura i pomoc, ale chyba jeszcze za wcześnie, bym musiała z tego korzystać.

To niby miłe, ale zdecydowanie bardziej upokarzające. Od razu czuję, jak wyrasta mi garb na plecach, włosy pokrywają się siwizną, a nogi odmawiają posłuszeństwa. +30 lat, jak nic. Dlatego chciałabym Was uczulić. Warto dostrzegać potrzeby innych, ale naprawdę - czterdziestka na karku to jeszcze nie kalectwo.

Maria

Zobacz również: „W autobusie nie chciałam ustąpić miejsca staruszce, bo jestem w 4. miesiącu ciąży. Zostałam zlinczowana!”

Znaki zodiaku, które łatwo się wściekają. Tak wyprowadzisz je z równowagi
Znaki zodiaku, które łatwo się wściekają. Tak wyprowadzisz je z równowagi - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (13)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.11.2018 11:51
A weź jak mnie irytuje czasem to ustępowanie. Jeden dziadek skorzysta a drugi da mi wykład na temat tego że jeszcze siły ma i kobieta mu nie będzie ustępować miejsca. Innym razem nie ustąpię miejsca dość młodemu dziadkowi bo widzę że się trzyma i zaraz pewnie będzie ujma na honorze że ktoś mu chce ustąpić no i dodatkowo sama byłam po zabiegu wyrwania zęba trzonowego, dalej mając zapalenie i będąc osłabiona antybiotykami. Łzy w oczach, krew z dziąsła się leje, ja blada, trzęse się, znieczulenie puszcza i czuje każde szarpnięcie tramwaju i nagle bo MŁODZIEŻ NIEWYCHOWANA! i pieprzenie i pieprzenie, odwróciłam się zaryczana to niech już pani siedzi...ale zrezygnowałam bo zaraz przyjdą kolejni i będzie to samo. Z babami to samo. Czasami mimo paru wolnych miejsc nie siadam bo nie daj boże zbyt wolno zareaguje. Albo wstanę ustępuje, zaczepiam osobe np. 70 letnią by usiadła a w tym czasie młodsza np.55 letnia klępa usiądzie która wygląda na dobrze trzymająca się... Wolę stać... A młodzież zachowuje się tak samo jaki przykład dają starsi. Z znikąd to się nie bierze.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.11.2018 16:11
a na zdjęciu Grażyna +55. Polskie kobiety z dużych miast około 40 raczej wyglądają całkiem młodo .
zobacz odpowiedzi (1)
Stara baba (Ocena: 5) 24.11.2018 15:52
Cieszmy się, że mamy taką kulturalną młodzież. ?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.11.2018 08:48
Mamy tyle samo lat i miejsca ustępowano mi tylko w zaawansowanej ciąży. Teraz codziennie jeżdżę i zatłoczonymi pociągami (stojąc), i komunikacją miejską (stojąc). Może jednak wyglądasz na osobę, która aż prosi się, żeby zwolnić jej miejsce? Może tylko wydaje Ci się, że wyglądasz młodo?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.11.2018 08:45
Być może jednak wyglądasz na więcej niż 40 lat? Miałam klientkę, która w wieku 62 lat wyglądała max na 40 - i nie, to nie żart. Szczupła sylwetka, blond włosy tuż za ramiona (nie wiem, dlaczego kobiety dojrzałe mimo dobrej kondycji włosów ścinają je na krótko i robią trwałą!), zero makijażu prócz błyszczyku, kreski na powiece i tuszu na rzęsach, jak sama mówiła, używała całe życie tłustego kremu, bo jest alergiczką. Ubrana zawsze elegancko, ale nie przesadnie - obcasy jak najbardziej, modne botki czy kozaki, latem sandałki lub klapki, niemal zawsze sukienki, delikatna biżuteria. I przysięgam, na buzi ZERO zmarszczek prócz delikatnych wokół oczu (ale to chyba bardziej mimiczne), szyja piękna, dekolt również, tak samo dłonie. Nie mogłam uwierzyć, że ona ma 62 lata, naprawdę myślałam, że ma koło czterdziestki, ale ona śmiała się, że jej syn ma 44, więc...wiadomo ;) I jej nigdy nikt miejsca nie ustąpił na zasadzie, że jest stara i powinna siedzieć.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie