Jestem za stara na macierzyństwo. Mam 28 lat i na dziecko jest już za późno. Edyta

20-24 lata to optymalny wiek. Później ryzyko jest za duże.
Jestem za stara na macierzyństwo. Mam 28 lat i na dziecko jest już za późno. Edyta
fot. Unsplash
11.08.2018

Ostatnio dużo o tym myślałam i doszłam do wniosku, że gdybym dowiedziała się teraz o ciąży, to wpadłabym w panikę. Zawsze bardzo chciałam zostać mamą, ale w odpowiednim momencie. Za taki uważałam wiek 20-24 lata. Wtedy ciało jest jeszcze młode, zdrowe i sobie poradzi.

Zobacz również: EXCLUSIVE: We wrześniu nie wrócę do szkoły, bo... urodzę dziecko

Teraz bliżej mi do trzydziestki i chyba nie chciałabym tak ryzykować. Z każdym rokiem mogą być poważniejsze powikłania, a dziecko może urodzić się chore. Nie wymyśliłam sobie tego. Każdy lekarz tak myśli, ale boi się o tym głośno mówić, żeby nikogo nie zranić.

Bo teraz matka po trzydziestce, a nawet czterdziestce to norma. Uważam, że to nienormalne.

Już przy moich 28 latach na karku czuję się za stara na macierzyństwo. Pewnie bym się strasznie roztyła i nigdy nie wróciła do dawnej formy. Maleństwo może się nieprawidłowo rozwinąć albo nie daj Boże pojawi się jakaś ciężka choroba genetyczna. Strach jest silniejszy, niż miłość do dzieci.

Zobacz również: Zwierzenia bezdzietnej Polki. „Skończyłam 35 lat, nie mam dzieci i... jestem bardzo szczęśliwa”

Chyba już się poddałam i raczej świadomie w ciążę nie zajdę. Jestem zbyt rozsądna, żeby aż tak ryzykować. Tym bardziej dziwię się tym, które zwlekają i rodzą bardzo późno. Potem się dziwią, jak coś pójdzie nie tak.

Ludzkie ciało i płodność ma jakąś datę ważności. Czuję, że moja już minęła.

Dobrze, że ślub już zaplanowany, to może chociaż męża będę miała. Na razie nie dzielę się z nim moimi wątpliwościami, a potem chyba mnie nie zostawi. Miejmy nadzieję, bo dziecka to mu raczej nie dam.

Edyta

Zobacz również: Ta młoda dziewczyna twierdzi, że nie chce pracować. Woli... rodzić dzieci

Polecane wideo

O tym efekcie ubocznym ciąży nie mówi się głośno. A jest BARDZO widoczny...
O tym efekcie ubocznym ciąży nie mówi się głośno. A jest BARDZO widoczny... - zdjęcie 1
Komentarze (23)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 1) 20.10.2019 08:19
Według mnie 27-28 lat to idealny wiek na dziecko.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.04.2019 18:32
Hmm... Moja mama miała 39 lat kiedy mnie urodziła, ja miałam 30, w moim najbliższym otoczeniu: 27, 22, znów 27, 35, 38, 32, 29... Nic złego się nie zadziało. Każda z nas wróciła do formy, dzieci zdrowe, bystre, te które chodzą już do szkoły dobrze się uczą. Najgorzej pod tym względem, jakby na przekór, wypada dziecko 22 latki i młodsze, urodzone kiedy miała 26 czy 27 lat.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.08.2018 19:31
Niestety muszę się zgodzić z autorką listu... Ja właśnie skończyłam 28 lat i uważam, że jest już dość późno na urodzenie dziecka. Zawsze bardzo chciałam mieć dziecko i nadal bardzo chcę, ale chyba przegapiłam dobry czas. Nie chcę żeby moje dziecko wstydziło się, kiedy ktoś powie że do szkoły odprowadza je babcia, nie mama... :(
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.08.2018 12:23
Ale ty p*erdolisz kocopoły w tym liście kobieto, ty masz strasznie spaczony pogląd na życie. Prawdziwe życie zaczyna się dopiero właśnie po 25r.ż i wyżej. Wtedy myśli się już poważnie o życiu, stabilizuje się, zakłada rodzinę itp. Teraz w tych czasach, kiedy więcej jest ludzi biednych i średniej klasy, każdy odkłada grosz do grosza, bo niestety mało kogo w wieku studenckim stać na rodzinę/dzieci, własny dom/mieszkanie/samochód itp. W wieku 20-24 lat zaczynasz dopiero wkraczać w ten okres, oprócz tego, nie masz NIC. Mnóstwo ludzi studiuje i skupia się na nauce, a nie zabawach w pieluchy, do tego mieszka z rodzicami pod jednym dachem, NIE RZADKO na ich utrzymaniu, więc nie wiem jak ty sobie to wyobrażasz. Ja też mam tyle lat co ty, ale nie uważam, że jestem za stara na dziecko. Przyjdzie na to czas w odpowiednim momencie, narazie chcę się ustatkować finansowo, bo nikt mi na wychowanie dziecka nie da, a na rodzicach nie chcę żerować. Polecam takie myślenie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.08.2018 21:10
Dziewczyno jeśli naprawdę uważasz, że 28-latka jest za stara na dzieci to chyba rzeczywiście nie powinnaś się rozmnażać.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie