Irytuje mnie, kiedy ktoś każe mi ściągać buty w swoim domu. Nie róbcie tego! Ewelina

Czy goście naprawdę muszą chodzić boso albo w starych kapciach?
Irytuje mnie, kiedy ktoś każe mi ściągać buty w swoim domu. Nie róbcie tego! Ewelina
fot. Unsplash
23.12.2017

Nie wiem czy to miejsce na to, ale jeśli dzięki mnie jedna osoba zmieni zdanie, to będę bardzo szczęśliwa. Jest coś, co niesamowicie mnie denerwuje w polskich domach. Mogę powiedzieć, że lubię odwiedzać innych. Polak się zawsze ładnie ubierze, przygotuje coś do jedzenia, poda coś do picia, zabawi rozmową. Lubię towarzyskich ludzi. Ale cały czar pryska już w przedpokoju, kiedy nie wiadomo co zrobić. Wejść dalej w butach? Ściągnąć je na samym progu? Poczekać na wytyczne gospodarzy?

Zawsze mam z tym ogromny problem, bo wychowałam się w trochę innym środowisku. U mnie się przyjęło, że jak ktoś przychodzi w gości, to trudno od niego wymagać, żeby przyniósł ze sobą kapcie. A tym bardziej łaził po całym domu w samych skarpetkach albo rajstopach. Dla mnie to upokarzające, kiedy zmusza się mnie do chodzenia boso, bo ktoś bardziej dba o czyste podłogi, niż komfort innych ludzi.

fot. Unsplash

W moim domu sprawa jest jasna i wszyscy o tym wiedzą. Jak zapraszam np. na imieniny, to wiem, że buty są częścią stroju. Trudno z nich zrezygnować. To tak, jakbym na wejściu prosiła o ściągnięcie spodni. Każdy mój gość grzecznie wyciera obuwie przed drzwiami i jakoś nie zauważyłam, żeby roznosili brud. Ja robię to samo, ale na mnie patrzy się z wyrzutami, a czasami wręcz wprost słyszę: buty możesz postawić tam.

Co ja wtedy mam zrobić? Ściągam, jak mnie proszą. Ale czuję się bardzo niekomfortowo. Przecież nie wiem, co się dzieje w moich butach. Może akurat w skarpetce zrobiła się dziura, rajstopy się zadarły albo coś się odbarwiło. Mam się kompromitować, bo gospodarz ma obsesję na punkcie czystości…

fot. Unsplash

Nie wiem skąd to się u nas wzięło. W żadnym innym kraju nie spotkałam się z takim traktowaniem. W cywilizowanych miejscach buty są elementem stroju. Nikt nie ma prawa w niego ingerować. Jak się tak boicie brudu, to może trzeba pokryć wszystkie podłogi płytkami, zwinąć dywany albo rozciągnąć folię ochronną?

Przysięgam, że jak jeszcze raz mnie coś takiego spotkam, to odmówię. A jak gospodarz będzie dalej naciskał, to pomimo nawet największej sympatii - wyjdę. Wam też proponuję się tak buntować, to może wreszcie wywalczymy godne traktowanie.

Boso mogę chodzić po swoim domu. Nie po cudzym!

Ewelina

Komentarze (45)

Ocena: 4.58 / 5
gość (Ocena: 5) 27.12.2017 17:31
dla mnie niewyobrazalnym chamstwem jest chodzenie u kogos w domu w butach czy w szpilkach, podloga zniszczona dywan uwalony gównem bo jansnie pan butu nie zdejmie. Drugi raz takiej osoby bym nie zaprosiła
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 27.12.2017 17:28
chamem jest ten kto wchodzi brudnymi buciorami komus do domu. Sztuczny jest ten sovoir vivre
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.12.2017 14:51
Jeżeli ktoś ma chec pochodzić sobie w butach, to niech to robi u siebie w domu, może nawet w nich spac. Nie będę zycia marnować na szorowaniu desek po każdym gościu, a tez nie sa tanie, dywany tez mam biale. Buty, to buty zawsze sa brudne.Jak pojde w gości do stodoly, to ich nie sciagne.
odpowiedz
Daria (Ocena: 5) 27.12.2017 13:34
Ja mam fioła na punkcie czystosci. Nie mige sobie wyobrazic jak chodze po płytkach i czuje piasek. Najpierw cale dnie spędzam na czyszczeniu mieszkania a potem ktos ma mi wejść w butach i od.nowa ? Wystarczy kupic sobie tanie laczki i dac na wejsciu. Wczoraj wujek, wparowal mi na bialy dywan w łazience z brudnymi butami, efekt? Nie da sie wyczyścić. Także dla mnie to brak kultury jak ktos olewa nasza prace i robi co chce, bedac u kogos
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.12.2017 22:16
Ostatnio miałam takiego gościa, który chodzil w butach i dywan, za 500 stowek poszedł na smietnik, ponieważ musial wdepnąć w kupe, tylko zapytal, się czy to on zrobil, ponieważ zobaczyl brud i smród. Dodam tylko, ze nie kaze gościom sciagac butow, każdy robi jak uważa, ale chyba teraz będę zwracać im uwagę, aby po moim domu nie chodzili w butach.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo