Pogrzeb płodu? Dla mnie to nie jest do końca normalne... Małgorzata

Rozumiem żałobę i rozpacz, ale nie wiem czy warto to potem rozpamiętywać.
Pogrzeb płodu? Dla mnie to nie jest do końca normalne... Małgorzata
fot. Unsplash
22.12.2017

W mojej rodzinie wydarzyła się ogromna tragedia. Siostra jeszcze niedawno chodziła szczęśliwa, że urodzi wymarzone dziecko i nagle po wszystkim. W 3. miesiącu poroniła praktycznie bez powodu. Wszystkie wyniki badań w normie, żadnych niepokojących sygnałów, bardzo o siebie dbała. Koszmar dla wszystkich, ale dla niej oczywiście największy. Tym bardziej, że chce wyprawić pogrzeb, czego raczej się nie praktykuje. Przynajmniej ja o tym nie słyszałam.

Rozumiem jej żałobę i rozpacz, ale nie wiem czy warto to potem rozpamiętywać. Organizacja wielkiej uroczystości, zapraszanie rodziny, nagrobek… Nie mówię, że 3-miesięczny płód to nie człowiek, ale jakoś inaczej to się powinno załatwić. Ona ma w planie odebrać ciało i zrobić to wszystko nawet wbrew naszej woli. Jej mąż też chciałby zamknąć ten rozdział. Spróbować znowu, zamiast dalej opłakiwać poronione maleństwo.

Pogrzeb płodu

fot. Unsplash

Czy ja jestem jakaś bezduszna, że tak myślę? Z kim nie rozmawiam, to słyszę podobne argumenty. Lepiej zamknąć ten etap, zamiast później przez lata rozdrapywać rany. Jeśli naprawdę dojdzie do pogrzebu i postawią nagrobek, to ona już nigdy nie dojdzie do siebie. W tym przypadku chyba prawdą jest, że co z oczu, to z serca. Nie zabraniam jej pamiętać i nosić żałobę, ale na tym moim zdaniem powinna poprzestać. Próbujemy jej to uświadomić, ale na razie bez skutku.

Mąż nie może słowa powiedzieć, żeby jej nie zranić. Rodzice też się obawiają. Tylko w rozmowie ze mną pozwalają sobie na szczerość. Mają dokładnie takie samo zdanie, jak ja. Zamknąć temat bez żadnych pogrzebów i pochówków. Sprawy idą jednak coraz dalej i myślę, że ona wreszcie dopnie swego. Będziemy żegnać płód, tak jak człowieka, który się urodził i żył na świecie kilkadziesiąt lat. Coś mi w tym nie gra.

Pogrzeb płodu

fot. Unsplash

Nie bez powodu takie rzeczy nie zdarzają się często. To jest zbędne i szkodliwe. Już sobie wyobrażam, jak ona chodzi codziennie na ten cmentarz i coraz bardziej się pogrąża w rozpaczy. To wcale nie leczy ran i nie pozwala wrócić do normalnego życia. Chciałabym, żeby ona to zrozumiała, ale natychmiast słyszę w odpowiedzi, że jestem potworem i zachowuję się nieludzko.

No to co? Pozwolić jej dalej się w tym babrać i spokojnie patrzeć, jak doprowadza się do coraz gorszego stanu?

Małgorzata

Polecane wideo

Komentarze (10)

Ocena: 3.8 / 5
gość (Ocena: 5) 22.12.2017 23:43
W takim wypadku organizuje się tak zwany Pokropek a nie pogrzeb. I wielu kobieta pomaga to uporać się że strata nienarodzonego dziecka. Skoro siostra tego potrzebuje to w czym ty widzisz problem?!
zobacz odpowiedzi (2)
Paula (Ocena: 5) 22.12.2017 18:35
Chce, niech grzebie ciałko. Ni mnie to ziębi, ni parzy. Ale skąd takie wielkie zdziwienie poronieniem przed końcem 3 miesiąca? Wielka tragedia, bla bla bla. Wszystkim opowiedziała o ciąży. Było nie paplać przed końcem I trymestru, bo to jeszcze żadna pewna wiadomość. Ogrom płodów roni się do końca 3 miesiąca.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 22.12.2017 16:04
A skąd wiesz co jest dla niej lepsze? Każdy ma prawo przeżywać żałobę po swojemu, a nie robić tak jak zażyczy sobie większość
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 22.12.2017 16:00
"Ona ma w planie odebrać ciało i zrobić to wszystko nawet wbrew naszej woli" a niby dlaczego rościsz sobie prawo do wygłaszania swojej woli? Twoją ciąża? Twoje dziecko? Nie. To i nie Twoja decyzja, proste.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.12.2017 02:03
Skoro wg Ciebie, 3 miesieczny plod to nie czlowiek, to dlaczego piszesz o tragedii? Przeciez wg Ciebie, Twoja siostra wydalila z siebie zbitek komorek, prawda? Skoro plod to nie czlowiek, to nie bylo to rowniez jej dziecko, tak? Czy to jednak bylo jej dziecko i plod to jednak czlowiek? Tylko ze rozwijajacy sie, ale czlowiek? Wszyscy wiedza, ze plod to czlowiek, tylko nazywamy to plodem, zeby nie miec wyrzutow sumienia przy aborcji.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie