Przestałam otwierać usta przy innych, bo wstydzę się zębów. A dentysty się boję... Pati

Od czasów podstawówki nie byłam w gabinecie stomatologicznym.
Przestałam otwierać usta przy innych, bo wstydzę się zębów. A dentysty się boję... Pati
fot. Thinkstock
05.01.2017

Bolą mnie wszystkie zęby, widzę na nich czarne plamy, mam śmierdzący oddech i wiem, że muszę coś z tym zrobić. Ale nie umiem! Prawda jest taka, że strasznie zaniedbałam swoją szczękę. Przez wiele lat nie myłam zębów systematycznie. Zdarzało mi się iść spać ich wyszczotkowania, wyjść z domu rano też. Trochę przez nieuwagę, a w dużym stopniu z lenistwa.

Wstyd mi nawet o tym pisać, bo widzę, jak dziewczyny w moim wieku dbają o zęby. Ja nie mam takiego nawyku, bo w moim domu nigdy nie zwracało się na to uwagi. Wymiana szczoteczki raz na kilka lat, najtańsza pasta, o istnieniu płynów do płukania i nitki dentystycznej dowiedziałam się niedawno... Jak chodziłam do podstawówki, to na siłę mnie brali do gabinetu i plombowali. Od tego czasu nie byłam ani razu!

strach przed dentystą

fot. Thinkstock

To coraz bardziej widać. Zęby mam przebarwione i bardzo ciemne. Nie umiem się już swobodnie uśmiechnąć, bo zwyczajnie mi wstyd. Jeszcze gorzej jest w miejscach, których nie widać. Mam przynajmniej kilka dziur, nie mogę jeść niczego bardzo ciepłego i zimnego, bo aż mnie wykręca. Kamień nazębny dosłownie obrasta wszystkie zęby.

Do tego wszystkiego doszedł paskudny zapach, który sama wyczuwam. Jak z kimś rozmawiam, to stoję jak najdalej to możliwe, żeby się nie kompromitować. Ja dobrze wiem, że muszę coś z tym zrobić. Mam całą szczękę do leczenia. To zajmie dużo czasu i będzie sporo kosztowało. Ale jakoś nie mogę się zmusić... Jest mi za bardzo wstyd, żeby pójść do dentysty.

strach przed dentystą

fot. Thinkstock

Jestem młodą dziewczyną i mieć zęby w takim stanie, to naprawdę tragedia. Jak ja mam się pokazać w gabinecie z czymś takim? Lekarz mnie przecież wyśmieje i zacznie się wypytywanie, dlaczego do tego doprowadziłam... Nie umiem tego wyjaśnić. Wiem też, że będzie coraz gorzej, ale dopóki jakoś funkcjonuję, to chyba nie znajdę w sobie odwagi.

Tak, przejmuję się tym, co o mnie powie dentysta. To głupie, bo powinnam się najpierw przejmować tym, co pomyślą sobie o mnie znajomi... A oni na pewno już dostrzegli ten problem. Jak mam się przełamać? Mówiłam o swoim problemie mamie, ale ona to olała.

Pati

Komentarze (9)

Ocena: 3.89 / 5
gość (Ocena: 4) 19.04.2018 21:41
ja poraz pierwszy byłam u dentysty nic nie boli dali znieczulenie i siedzę na fotelu na luze mam lat 27lat i nic naprawde nie boli
odpowiedz
Wiesia (Ocena: 4) 20.04.2017 10:14
ale co zrobić jeżeli nie dbamy o podstawową higienę jamy ustnej :( podobno higienistka prowadzi mini szkolenie dla dzieci z mycia zębów, które trwa ponad 20 minut, no ale cóż. gabinety są pełne. wszystkim ze stolicy polecam Perfekt Med na Placu Dąbrowskiego. Profesjonalizm i nie mają tak drogo.
odpowiedz
Agnieszka (Ocena: 5) 28.02.2017 17:07
Strach strachem, ale z zepsutym zębem nie ma co zwlekać, jak się czeka to jest jeszcze gorzej, ja też się bałam, ale trzeba trafić na dobrego stomatologa, ja odkąd zaczelam chodzic do p. Romanik przyjmującej w Warszawie to już się nie boję, nawet leczenie kanałowe przetrwałam.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 05.01.2017 14:31
Było i to już kilka razy :(
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.01.2017 12:16
Kobieto natychmiast do dentysty. Moja mama jest lekarzem anestezjologiem, ostatnio opowiadała mi o przypadku, niby prosta operacja, a pacjentka umarła poszło zakażenie, wszyscy zdziwieni skąd to zakażenie, no właśnie od zębów, kobieta nie przeżyła.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo