W Polsce nie ma pracy? Jest, ale młodzi za dużo oczekują! A.

Chciałabym odpowiedzieć na list Anny, która ukończyła porządne studia, ale nie może, albo nie chce znaleźć pracy. Zgodzę się z Tobą, że nasz kraj nie ma młodym ludziom wiele do zaoferowania. W ostatnich latach zaczęto wmawiać nam - młodym, iż bez matury i studiów niczego nie osiągniemy i w najlepszym wypadku będziemy zamiatać ulice. Dziś, po paru latach, kiedy większość młodych pokończyło studia okazuje się, że nas, wykształconych, jest za dużo. Brakuje za to fachowców, ludzi po niegdyś popularnych zawodówkach. To zrozumiałe, że kończąc studia, po latach nauki i wyrzeczeń liczymy na dobrą i godziwie płatną posadę. Jednak realia są zupełnie inne: rozpoczynając swoją pierwszą pracę najczęściej zaczynasz od najniższej pensji, ale to nie znaczy, że całe życie będziesz pracować za 1500 zł. Ja swoją pierwsza pracę zaczęłam ponad 5 lat temu. Byłam wówczas na pierwszym roku studiów (niestacjonarnych) i podjęłam pracę w pewnej instytucji finansowej. Przez pierwsze dwa lata pracowałam na najniższym stanowisku na umowę zlecenie.   
12.06.2014

Chciałabym odpowiedzieć na list Anny, która ukończyła porządne studia, ale nie może, albo nie chce znaleźć pracy.

Zgodzę się z Tobą, że nasz kraj nie ma młodym ludziom wiele do zaoferowania. W ostatnich latach zaczęto wmawiać nam - młodym, iż bez matury i studiów niczego nie osiągniemy i w najlepszym wypadku będziemy zamiatać ulice. Dziś, po paru latach, kiedy większość młodych pokończyło studia okazuje się, że nas, wykształconych, jest za dużo. Brakuje za to fachowców, ludzi po niegdyś popularnych zawodówkach. To zrozumiałe, że kończąc studia, po latach nauki i wyrzeczeń liczymy na dobrą i godziwie płatną posadę.

Jednak realia są zupełnie inne: rozpoczynając swoją pierwszą pracę najczęściej zaczynasz od najniższej pensji, ale to nie znaczy, że całe życie będziesz pracować za 1500 zł. Ja swoją pierwsza pracę zaczęłam ponad 5 lat temu. Byłam wówczas na pierwszym roku studiów (niestacjonarnych) i podjęłam pracę w pewnej instytucji finansowej. Przez pierwsze dwa lata pracowałam na najniższym stanowisku na umowę zlecenie. 

 

Po tym czasie awansowałam na nieco wyższe stanowisko i umowę o pracę, ale z pensją 1500 zł netto. Choć pensja mnie nie satysfakcjonowała wiedziałam, że zmiana stanowiska to możliwość rozwoju. Mówiłam sobie wtedy, że od czegoś przecież trzeba zacząć. Dzisiaj jestem na jeszcze wyższym stanowisku, z każdym rokiem zarabiam więcej i jestem zadowolona, że zostałam w tej firmie. Studia ukończyłam roku temu, ale nie szukam pracy w swoim zawodzie, ponieważ wiem, że miałabym podobny problem do Twojego. 

Na moim przykładzie staram się Tobie pokazać, że do wszystkiego dochodzi się z czasem i na wszystko trzeba sobie w życiu zapracować. Idąc po ukończeniu studiów do pracy nie dostaniesz 2500 zł netto i nie ważne czy jesteś po kierunku humanistycznym, czy ścisłym. Dla pracodawców liczy się w tej chwili doświadczenie, które musisz nabyć, a jak już je nabędziesz, to pieniądze do Ciebie „przyjdą”. 

Odnosząc się do pracy kasjerki, o której napisałaś. Twierdzisz, że zostałabyś wyśmiana, bo chcesz pracować na tak niskim stanowisku z tak wysokim wykształceniem. 

Zapewniam Cię, że w sklepach pracuje mnóstwo osób po studiach. Myślę, że to taka wymówka, bo przecież masz wyższe aspiracje. Zastanów się, czy nie warto nieco obniżyć poprzeczki. Moim zdaniem nie jest wstydem pracować w hipermarkecie „na kasie”, wstydem jest być na utrzymaniu rodziców i brać od nich pieniądze na swoje wydatki w wieku dwudziestu kilku lat. I tak masz szczęście, że masz rodziców, którzy są w stanie i mają chęci, żeby Cię utrzymywać. 

Nie traktuj moich słów jako krytyki Twojej osoby, tylko przemyśl raz jeszcze co możesz zrobić, żeby poprawić swoją sytuację. Czasem to co na początku wydaje się niekorzystne wychodzi nam w życiu na dobre!

A.

To odpowiedź na list: „Skończyłam studia i siedzę na bezrobociu. Na kasę do sklepu nie pójdę!”.

Polecane wideo

Komentarze (101)
Ocena: 4.85 / 5
gość (Ocena: 1) 18.05.2019 20:23
Ja już mloda nie jestem, mam 35 lat, mam 11 letnie doswiaczenie zawodowe. Mowie płynnie po angielsku, ukonczylam 4 rozne kierunku studiow. W czasie studiow dziennych robiłam bezpłatne staze i praktyki, by zdobyc doświadczenie zawodowe. Mieszkalam ostatnie 6 lat w Londynie. Przylecialam do Polski, z nadzieja na godne zarobki i ciekawa prace - bo podobno już tak super w Polsce. Poprawilo się od 2013 roku - tak slyszalam, bedac zagranica. Przylecialam, wyslalam ponad 100 CV i odzew ? - ZERO! Zero rozmow o prace, zero interview. Siedzialam tu i aplikowalam 2 miesiące...., po czym już stracilam cierpliwość i zdecydowalam się wrocic do Anglii, bo tam mam prace od reki, w biurze, z pensja 5 razy taka, jaka w Polsce. Tyle ze ja chciałabym mieszkac w Polsce, mieć te 4 000 na reke, bo odlozylam tyle, by kupil własne 2 pokoje mieszkanie, także za 4 000 na reke, i bez kredytu będę w stanie się utrzymać w Warszawie, i to realna pensja na początek. Jestem singielka, także na 1 osobe wystarczy. Tyle ze nie mam zadnych rozmow o prace! Kompletnie nic. Co ciekawe na to same CV firmy w Londynie się odzywaja, i miałam 5 firm oferujących mi stanowiska w UK. Nie rozumiem o co chodzi... , naprawdę zglupialam :((( Nie chce dluzej siedzieć na bezrobociu w Polsce, wracam do Londynu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.08.2015 23:23
To co napisze będzie dla niektórych ciężkie do uwierzenia, ale mi w wyjściu na prostą pomógł rytuał przyciągnięcia pieniędzy ze strony energiaduchowa.pl , sama wcześniej nie wierzyłam w takie rzeczy, ale po tym rytuale naprawdę moje finanse znacznie się polepszyły.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.12.2014 17:39
Fajnie. Tylko że ja znam biegle 3 języki, jestem po studiach i nawet tej pracy za 1300 od ponad roku nie mogę znaleźć. Pora wyjechać z tej postkomunistycznej dziury.
odpowiedz
N (Ocena: 5) 25.06.2014 12:04
W pelni sie zgadzam, jestem po studiach, umiem kilku jezykow. Moje pierwsza praca? Sprzedwczyni papierosow i prasy w trafice za 1200 zl:) Potem tlumacz jezyka czeskiego, sprzedawczyni w jezyku czeskim w e-shopie. Teraz tez to robie i jestem zadowolona:) Mam wlasne biuro i czas pracy jak chce ja. Pensja srednia az wyzsza, ale wystarczy - bo nigdzie nie dadza wiecej! Wszyscy maja o sobie wysokie mniemanie bo tak nam wmawiano - studiuj, otrzymasz swietna prace! Haha:) Niestety jestesmy pierwsza generacja samych uczonych, ale zwykle rzemioslo nikt wykonywac nie umie i nawet nie bedzie - bo po studiowal? :) Trzeba pomyslic o rzeczywistosci i mozliwosciach i nie plakac w domu, ze jestem na bezrobociu - jestem pewna, ze to nie jest rozwiazanie :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2014 15:57
Ja poszłam na miesięczny bezpłatny staż w firmie w której chciałam pracować, pokazałam, że jestem dobrym pracownikiem i przyjęto mnie do pracy. Zarabiam średnio, ale mam perspektywę rozwoju. Nie rozumiem ludzi, którzy mówią, że robienie praktyk i staży to frajerstwo. Zwłaszcza, że mówią to głównie Ci, którzy siedzą na garnuszku u rodziców i mają i czas i możliwości finanasowe na coś takiego. Takie czasy, że trzeba dużo robić, żeby być atrakcyjnym dla pracodawców. A Ci, którym nie chce się rozwijać niech nie narzekają, że nie ma pracy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie