Niech nikt mi nie wmawia, że tylko kujon z liceum osiągnie sukces! Ja jestem w technikum i... Sylwia

Chcę odpowiedzieć na list maturzystki, która twierdzi, że jest najmądrzejsza, a wszyscy inni są beznadziejni. Nie rozumiem dlaczego uważasz, że masz aż taką przewagę nad osobami, które mniej czasu poświęcają nauce. To, że ktoś nie spędza całych dni nad książkami nie znaczy, że ma nadzieję prześlizgnąć się przez maturę. Czytając Twój list czułam się jak jakiś debil, który i tak nic w życiu nie osiągnie, bo nie spędza całych dni na nauce. Pewnie od razu powinnam przepisać się do zawodówki i do końca życia malować paznokcie osobom takim jak Ty, które coś w życiu osiągnęły. Zachowujesz się jakbyś pozjadała wszystkie rozumy. Dużo osiągnęłaś w szkole, ale co poza tym? Z listu wynika, że nic nie robiłaś tylko się uczyłaś. Czasem trzeba wyjść do ludzi, na imprezę. Marnujesz najlepsze lata swojego życia. Nie mówię oczywiście, że nie masz życia towarzyskiego itd., ale teraz, gdy jest czas, by próbować życia, Ty galopujesz do przodu nie rozglądając się. Pisałaś, że parę razy uległaś pokusom. I stało się coś z tego powodu? Świat się nie zawalił, dobrze się trzyma, a Ty z tego powodu nie stałaś się jakaś gorsza. Bo niestety, czytając te słowa wydawało mi się, że dla Ciebie, odpuszczenie parę razy równa się z byciem gorszą.
13.05.2014

Chcę odpowiedzieć na list maturzystki, która twierdzi, że jest najmądrzejsza, a wszyscy inni są beznadziejni. Nie rozumiem dlaczego uważasz, że masz aż taką przewagę nad osobami, które mniej czasu poświęcają nauce. To, że ktoś nie spędza całych dni nad książkami nie znaczy, że ma nadzieję prześlizgnąć się przez maturę. Czytając Twój list czułam się jak jakiś debil, który i tak nic w życiu nie osiągnie, bo nie spędza całych dni na nauce. Pewnie od razu powinnam przepisać się do zawodówki i do końca życia malować paznokcie osobom takim jak Ty, które coś w życiu osiągnęły.

Zachowujesz się jakbyś pozjadała wszystkie rozumy. Dużo osiągnęłaś w szkole, ale co poza tym? Z listu wynika, że nic nie robiłaś tylko się uczyłaś. Czasem trzeba wyjść do ludzi, na imprezę. Marnujesz najlepsze lata swojego życia. Nie mówię oczywiście, że nie masz życia towarzyskiego itd., ale teraz, gdy jest czas, by próbować życia, Ty galopujesz do przodu nie rozglądając się.

Pisałaś, że parę razy uległaś pokusom. I stało się coś z tego powodu? Świat się nie zawalił, dobrze się trzyma, a Ty z tego powodu nie stałaś się jakaś gorsza. Bo niestety, czytając te słowa wydawało mi się, że dla Ciebie, odpuszczenie parę razy równa się z byciem gorszą.

I nie jestem osobą z zawodówki, która chce pokazać, że nieuczenie się jest spoko (bo niestety tam dużo osób ma takie podejście). Jestem w 3 klasie technikum. Zaraz ktoś może stwierdzić, że mówię źle o ludziach z zawodówki, a sama jestem w marnym technikum, bo przecież ludzie inteligentni idą tylko do liceum... Nauki w technikum jest bardzo dużo, ale opłaca się. Po liceum MUSISZ iść na studia. Bez tego nie jesteś nic warat, równie dobrze mógłabyś nie mieć matury, na jedno by wyszło. W technikum zdając dodatkowo egzamin zawodowy, masz większe pole do popisu. Teraz do pracy szuka się ludzi, którzy mają zawód

Kończąc technikum można znaleźć całkiem niezłą pracę albo i iść na studia. Można też i jedno i drugie. Jak się ma głowę na karku to jest łatwiej. Nie jestem jakimś wybitnym uczniem, ale nigdy nie miałam problemów by zdać jakiś przedmiot. Niewiele się ucząc jestem w stanie mieć średnią powyżej 4. O maturę się nie martwię. Mimo, że nie spędzam całych dni nad książkami, jestem spokojna.

Jesteś bardzo pewna swojego wyniku na maturze i tego co będziesz robić później i oczywiście dobrze być taką pewną. Ale gdy okaże się, że jednak nie ma tych 90%, a Ty nie dostaniesz się na wymarzone studia? Co wtedy? Twoja pewność siebie i spokój znikną bardzo szybko. Ta pewność Cię zgubi. Nie życzę Ci źle, bo pracowałaś ciężko i wydaje Ci się, że należy Ci się wszystko. Ale tak niestety nie jest. Jeśli się jest sprytnym i wystarczająco inteligentnym zda się maturę i da sobie radę w życiu.

Sylwia

To odpowiedź na LIST MATURZYSTKI: „Znajomi nie śpią, łykają tabletki uspokajające... A trzeba było się uczyć!”

Komentarze (57)

Ocena: 4.63 / 5
lola (Ocena: 5) 16.07.2014 15:39
Stara gadka licealistów że są lepsi i mają więcej nauki , ta jasne , tyle że oni mają 3 letnie liceum i tylko przedmioty podstawowe a w technikum ma się i podstawowe i zawodowe i w technikum się przygotowujesz i do matury i do zawodowego , śmiać mi się chciało jak kiedyś koleżanka mi powiedziała że liceum jest cięższe , w technikum się robi dwie rzeczy na raz , jestem po technikum i zdałam i maturę i zawodowy i dostałam się na dobre studia , również pracuję ;)
odpowiedz
margotka (Ocena: 5) 15.05.2014 09:10
Brawo! Ja co prawda skończyłam liceum, jednocześnie po południami ucząc się w szkole muzycznej, dzięki której otrzymałam tytuł zawodowy (czasami wychodząc z domu o 7:00 wracałam o 21:00). Maturę zdałam na poziomie ok 60% plus geografia i rozszerzony polski. Jak dla mnie spoko. Nigdy nie przesiadywałam nad książkami, bo po prostu nie miałam na to czasu, wystarczyło siedzieć i słuchać na lekcjach, żeby mieć średnią w granicach 4.0. Ale mam mnóstwo przyjaciół z technikum i to wystarczy, aby zrozumieć, że technikum to nie jest szkoła dla debili. Tam wliczając przedmioty zawodowe wychodzi ich około 20 a nie 14 tak jak w zwykłym liceum. W dodatku przez to muszą siedzieć w szkole dłużej. Co za tym idzie: więcej nauki, prac domowych i... egzamin zawodowy oprócz matury. A niektóre kierunki, np teleinformatyczne wymagają dużego pokładu wiedzy ścisłej. I kto tu się musi napracować? No właśnie. Nie wrzucajcie więc wszystkich do jednego worka.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.05.2014 10:42
Jakie te dyskusje są denne. Najchętniej rzuciłabym popcornem i w jedną i w drugą. Róbcie co chcecie i dostawajcie się na te kierunki, które Wam pasują. A jak czytam o tym, że "to najlepsze lata Twojego życia!", "Nie zmarnuj ich!" (taaak, szczególnie, gdy jesteście niepełnoletnie) blablablabla to mi się nóż w kieszeni otwiera. Każdy ma inny sposób na sukces. Więc może już zamilknijcie jedna z drugą raz na zawsze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2014 23:22
Dobrze gada, polac jej!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.05.2014 23:15
@lexipedia Zazdrościsz dziewczynie, że potrafiła sobie dać radę w życiu? Ach ten ból dupy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo