Muszę golić twarz, brzuch i ramiona. Boję się, że nazwą mnie babochłopem! Karola, 15 l.

Piszę do Was, bo od około roku żyję w ciągłym strachu. Boję się, że ktoś się dowie o moim problemie i zaczną mnie nazywać babochłopem, małpą, albo jeszcze gorzej. Dla kogoś w moim wieku wygląd jest ważny. To, co mówią inni też. Mam 15 lat i od ubiegłych wakacji zaczynam zarastać. Zawsze miałam delikatny meszek na twarzy, ale teraz pod nosem to już prawie wąsy, z kłaków w okolicy uszu mogłabym zrobić sobie baki. Włosy pojawiły się też na brzuchu i ramionach. Jak mam się tego pozbyć? Podbieram od taty maszynkę do golenia twarzy, ale to się wreszcie wyda. Kilka razy jej nie domyłam i potem robił dochodzenie skąd to się wzięło. Zresztą, mam po tym podrażnioną skórę. Bardzo szybko wszystko odrasta i znowu trzeba się martwić. Nogi depiluję maszynką elektryczną mamy, która na brzuchu i ramionach prawie nie działa. Wiem, że to mało higieniczne, ale nie dostaję kieszonkowego. Mam powiedzieć, że potrzebuję kupić golarki i kosmetyki do depilacji?
02.07.2013

Piszę do Was, bo od około roku żyję w ciągłym strachu. Boję się, że ktoś się dowie o moim problemie i zaczną mnie nazywać babochłopem, małpą, albo jeszcze gorzej. Dla kogoś w moim wieku wygląd jest ważny. To, co mówią inni też. Mam 15 lat i od ubiegłych wakacji zaczynam zarastać. Zawsze miałam delikatny meszek na twarzy, ale teraz pod nosem to już prawie wąsy, z kłaków w okolicy uszu mogłabym zrobić sobie baki. Włosy pojawiły się też na brzuchu i ramionach. Jak mam się tego pozbyć?

Podbieram od taty maszynkę do golenia twarzy, ale to się wreszcie wyda. Kilka razy jej nie domyłam i potem robił dochodzenie skąd to się wzięło. Zresztą, mam po tym podrażnioną skórę. Bardzo szybko wszystko odrasta i znowu trzeba się martwić. Nogi depiluję maszynką elektryczną mamy, która na brzuchu i ramionach prawie nie działa. Wiem, że to mało higieniczne, ale nie dostaję kieszonkowego. Mam powiedzieć, że potrzebuję kupić golarki i kosmetyki do depilacji?

Czuję się strasznie, bo nie wszystko mogę zgolić lub się zakryć. Zaraz będą wiedzieli o tym rodzice i brat, potem koleżanki i cała szkoła. Będę skończona. Już teraz mam lęki przed WF-em, jest mi niedobrze przed wyjściem do szkoły, na każdej przerwie latam do łazienki, żeby zobaczyć w lustrze, czy coś nowego nie wyrosło. Nie potrafię o tym nikomu powiedzieć, a mam wrażenie, że niektórzy już wiedzą. Jeszcze się to nie rozniosło, ale niczego nie mogę być pewna.

Jeśli w tym wieku mam na sobie tyle włosów, to przecież potem może być jeszcze gorzej. Czytałam w internecie, że to coś z hormonami. Można się leczyć, a jak nie pomoże to depilować laserowo. Tylko najpierw musiałabym się tym z kimś podzielić, a potem wydawać dużo kasy na to wszystko. To naprawdę nie jest mój wymysł, bo włoski są coraz bardziej widoczne. Czerwone plamy po goleniu też.

Strasznie się tego wstydzę. Skoro nie potrafię porozmawiać z mamą, to już w ogóle tragedia. Jestem z tym problemem zupełnie sama. Nie potrafię się wyluzować, jak ludzie z mojej klasy. W głowie mam ciągle, że jestem jakimś owłosionym dziwakiem. Wiem, że nie da się tego długo ukrywać, ale to straszny wstyd dla mnie.

Może znacie jakiś sposób, żeby nad tym zapanować? Wolałabym nikomu nie mówić.

Karola

Polecane wideo

Komentarze (34)
Ocena: 5 / 5
Ewka (Ocena: 5) 19.06.2020 21:43
Wszyscy mówią badania hormonalne, idż do lekarza, endokrynologa. Byłam, zrobiłam wszystkie możliwe badania. Usłyszałam na koniec, że widać takie są uwarunkowania genetyczne, bo wszystkie wyniki mam w normie. Niektóre podwyższone ale w normie. No i co dalej?!!! Sama na siebie nie mogę patrzyć, jestem owłosiona jak małpa! Wszystko mam owłosione!!! Nawet twarz, na szyji, na policzkach, na brodzie, no i oczywiście te pieprzone wąsiki. Golę się codziennie bo co mam robić?! Wyglądać jak szympans???? O nogach i udach tylko powiem że to nawet nie jest owłosienie, to czarna dżungla. Łatwo Wam mówić laser, sraser, ale na to nie mam kasy!!! No to co mam zrobić? Przepraszam Was dziewczyny, piszę tak bo naprawdę jestem sama i nie mam do kogo napisać. Nie mam. Wiem że mój wpis nic nie pomoże, ale przynajmniej się wyżalę. Jest mi cholernie smutno, mam doła, siedzę w łóżku i znowu chce mi się płakać. Więcej nic nie napiszę. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.04.2020 04:34
no coz mowimy o goleniu . ja musze sie golic ,TAM<bo rosna mi tam wlosy koloru siwego ,dlatego sie ich pozbywam i lubie odwiedzac plaze gdzie wszyscy chodza nago z wygolonymi a panie sa wsaniale,i nie maja siwych wlosow a nawet zadnych.
odpowiedz
Aśka (Ocena: 5) 28.08.2019 10:07
Mam taki sam problem. Dużo włosów na nogach, okolicach bikini plecach i brzuchu :( Odkładałam kasę i zdecydowałam się na zabiegi laserowe. Polecam, bo teraz czuje się znacznie bardziej komfortowo. Mieszkam w Gdyni i na zabiegi chodziłam do salonu Laser Delux
odpowiedz
Pan Norunki (Ocena: 5) 18.09.2018 00:25
Droga Olu! Nie przejmuj się tak bardzo owłosieniem. Mnie u dziewczyny w ogóle nie przeszkadza owłosienie, nawet bardzo obfite. Jeśli jesteś ładna to Twoje nogi z udami włącznie, ręce, ramiona, brzuch i piersi, nawet bardzo owłosione, są piękne. Grube, gęste zrośnięte brwi też są w porządku. A golona buźka, w sumie też to się da znieść. Nie umieraj ze wstydu, czy z jakiegoś tam innego powodu, nie ma sensu. Po co płakać. Wiem, że w latach 80-tych XX wieku nikt w Polsce się nie przejmował owłosieniem i takie dziewczyny żyły normalnie, miały chłopaków, wychodziły za mąż, rodziły dzieci, itp. Dopiero po 1989 roku ci z zachodu nam narzucili tą dziwną modę, że kobiety nie powinny być owłosione i masa ludzi na to dała się nabrać i wytresować przez propagandę. Dopiero niedawno, tak od około 2013-2014 roku zaczął się na świecie odwrót od tego i sama zobaczysz, że coraz więcej dziewcząt i kobiet znów będzie nosiło owłosienie na nogach i nie tylko. Oczywiście najbardziej nadokuczano atrakcyjnym brunetkom o wschodnich rysach, które są najbardziej owłosione. Ale to nie powód, żeby aż tyle płakać, chociaż podobno płacz ma działanie odstresowujące i oczyszcza oczy, szczególnie piękne czarne oczy z długimi rzęsami, jak sądzę. Są też rejony świata, gdzie cały czas owłosione kobiety traktowane są normalnie, jak na przykład Ameryka Łacińska, czy Azja. Jak chcesz to napisz mi mejla na: [email protected] . Mogę pogadać na różne tematy najlepiej drogą mejlową.
odpowiedz
Ola (Ocena: 5) 09.12.2017 22:42
Mam taki sam problem. Jestem bardzo obficie owłosiona. Moje nogi, uda są po prostu czarne od włosów. Mam owłosione ręce i ramiona, brzuch i bardzo dużo włosów na piersiach. Włosy rosną dosłownie wszędzie. Najgorsze są wąsy i włoski na brodzie i na szyji. Codziennie muszę się golić. Mam 24 lata i nie mam chłopaka. Nie wyobrażam sobie by ktoś zobaczył mnie taką jaką jestem. Umarłabym ze wstydu. Wierzcie mi, że nie chce mi się żyć. Często płaczę i co dalej???!!!! Naprawdę to wszystko jest do du.....
odpowiedz

Polecane dla Ciebie