Będzie można ZWOLNIĆ kobietę w ciąży? Trwają prace nad ustawą

20 Marca 2018

Samo bycie ciężarną już nie uchroniłoby przed utratą pracy.

kobieta w ciąży

Partia rządząca zabrała się za wprowadzanie zmian w kodeksie pracy. Zgodnie z pomysłem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, niektórzy pracodawcy otrzymaliby większe przywileje, które działałyby na niekorzyść przyszłych matek. 

Obecnie prawo zabrania rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą, która jest w ciąży. Po wprowadzeniu zmian byłoby to możliwe w małych firmach, gdzie zatrudnionych jest do 10 osób. Ponadto ochronę straciłyby również ciężarne pracujące na czas zastępstwa.

Zobacz również: Ona dostaje minimalną pensję. Teraz zdradza, jak żyje się za 1500 zł miesięcznie

Dodatkowo w większych firmach obowiązywałaby zasada ostrzeżenia pracownika przed planowanym zwolnieniem i wysłuchania go. (Ta reguła nie ma mieć zastosowania w przypadku zwolnień z przyczyn niezależnych od pracowników). Od momentu zawiadomienia o zamiarze rozwiązania stosunku pracy, ochrona przed rozwiązaniem umowy w trakcie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim lub urlopie przestałaby obowiązywać na okres 30 dni. Ma to dotyczyć również kobiet w ciąży. Żeby w tym czasie mogło dojść do zwolnienia, będzie potrzebna zgoda Państwowej Inspekcji Pracy.

Te kontrowersyjne pomysły, na razie są na etapie analizy. projekt kilka dni temu został przekazany na ręce minister Elżbiety Rafalskiej,  która zapowiedziała, że potrzebuje conajmniej miesiąca na zapoznanie się z treścią. Jednak jeśli wejdzie w życie, to przyszłe matki będą w o wiele gorszej sytuacji niż do tej pory. 

Zobacz również: Właściciele tych imion zarabiają najwięcej. Czy Twoje też znalazło się na liście?

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (6)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

rger
(Ocena: 5)
2018-03-28 20:49:15

Noi d obrze. Sama znam dziewczyny ktore jak tylko umowe dostaly to od razu ciaza, pod koniec urlopow nastepne itd. Rekordzistka miala 4 dzieci pod rzad ! 5 lat jej nie bylo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-21 11:34:56

I bardzo dobrze, może w końcu durne baby przestaną mnożyć się jak durne króliki i zaśmiecać świat rozwrzeszczanymi bachorami.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-21 22:13:30

Co ty pierdolisz debilu? A ty nie byłeś takim bachorem złamasie? Czy odrazu wylazles taki wielki? Szczyt chamstwa, egoizmu i ciemnoty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-20 17:35:31

No to teraz napewno wszystkie beda rodzic. Bardzo madre! Bedzie mniejszy przyrost naturalny i bedzie wiecej ukraincow. Gratuluje pomyslodawcom pomyslu!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-03-20 17:52:42

Kasy na 500+ im brakuje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Podpis
(Ocena: 5)
2018-03-20 18:29:02

Oczywiście, że będzie niż demograficzny. Kto się świadomie zdecyduje na ciążę, jak będzie nad nim wisialo widmo zwolnienia? BRAWO! Do tego dołożmy zaostrzona ustawę antyaborcyjna i co? Nadal chętni na 500+? To się kiedyś skończy a rodziny zostaną z długami, chorymi dziećmi i problemami. Niedługo rodze moje pierwsze dziecko. Już teraz wiem, że będzie jedyne. Gdybym miała się zdecydować na dziecko po tych zmianach - nigdy bym się nie zdecydowała.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1