Żenująco niskie pensje zmuszają polskich studentów do wyjazdu na Zachód!

16 Maja 2011

Ponad połowa absolwentów najlepszych uczelni w Polsce chce wyjechać za granicę. Wielu z nich prawdopodobnie nigdy nie wróci do kraju.

migracja studentów

Wyjazdy naszych rodaków z kraju, w poszukiwaniu lepszej pracy i wyższych zarobków, od wielu lat nikogo już nie dziwią. Nie jest bowiem tajemnicą, że na tle innych państw, nasze pensje są żenująco niskie.

Od pewnego czasu Zachód kradnie nam jednak przede wszystkim studentów i absolwentów najlepszych polskich uczelni. – Mamy zglobalizowanych studentów i bardzo lokalny rynek pracy. W rezultacie przegrywamy wojnę o talenty – twierdzi dr Tomasz Rostkowski z Katedry Rozwoju Kapitału Ludzkiego SGH.

Badanie, przeprowadzone przez Szkołę Główną Handlową i firmę Deloitte wykazało, że gotowych do wyjazdu jest około 60% żaków. W 2004 roku było ich o 40% mniej!

Marta Piasecka, szefowa Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że oferty z międzynarodowych firm i zagraniczne granty to dziś drzwi do kariery dla studentów chemii, fizyki czy biotechnologii. – Mimo dotowania tych kierunków przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nasz rynek pracy nie jest jeszcze gotowy do wchłonięcia absolwentów. Dlatego szansą są wyjazdy na zagraniczne kontrakty pozwalające zdobyć doświadczenie w zachodnich laboratoriach i firmach stosujących nowoczesne technologie – mówi. Zdaniem ekspertki, większość z nich prawdopodobnie nigdy nie wróci do kraju.

A Wy jakie macie zdanie na ten temat? Też nie wiążecie swojej przyszłości z Polską?

Maja Zielińska

Zobacz także:

TO SKANDAL! Ceny w Polsce są zachodnie, a pensje żenująco niskie! Nic dziwnego, że niektórym nie starcza do pierwszego!

Niemcy zarabiają trzy razy tyle co my!

Polki wydają fortunę na salony piękności! STAĆ NAS?

W 2010 roku mieszkańcy naszego kraju zostawili w centrach odnowy biologicznej 920 mln zł!

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (61)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-09 00:59:59

pgOJ1J psigicczicdt

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-07 16:26:37

DDtygx lxaopflvawyf

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-07 03:43:45

Memory means nothing. The only time that video meormy does anything is when the architecture supports it and is able to use it. In this case, both systems have different architectures.Xbox360: Unified meormy, less powerful CPU.PS3: split meormy, more powerful CPU.The way I see it, the systems are that way because each company had a vision. Those visions were slightly different, and therefore, their systems were different too.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-18 10:32:52

prawda w Polsce to kombinacje tylko pozostają...zresztą nieważne czy teraz zarabiasz 2 czy 3 tysiące i tak nie odłożysz, bo jest drożyzna:) a na starość jeśli w ogóle dostaniesz emeryturę to licz maksymalnie na ok 400 zł bo tak wynika z prognoz socjologicznych, więc ludziska na co czekać? pracując nawet fizycznie za granicą stać cie na wszystko łącznie z wakacjami za granicą, a tu trzy lata odkładasz...a dajcie spokój...nasze Państwo ma tylko jeden istotny plus, to że jeszcze kształci za darmo i nic więcej...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-17 23:34:01

ameryki nie odkryliscie papilocie gdyz od dawna wiadomo ze w Polsce nie ma pracy dla nikogo a dla młodych ludzi w szczególności. najlepiej w.y.p.i.e.r.d.a.l.a.c. za granice

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-17 19:10:50

Jeżeli ktoś myśli, ze w naszym kraju potrzebny jest kolejny socjolog, politolog albo spec od zarządzania, to tkwi w błędnym przekonaniu, ale za granicą też nie sądzę, aby nadarzyła się praca inna niż fizyczna. Ja po Politechnice Śląskiej, znajomi po tejże samej uczelni - problemu z praca i wynagrodzeniem nie napotkaliśmy żadnego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-17 18:35:02

Akurat każdy wyjeżdża...oczywiście, bo w to uwierzę. Ja skończyłam mechanikę i budowę maszyn na AGH i pracuję w zawodzie nie za marne 3000 zł, tylko 4500, a jestem dwa lata po mgr. I kto tu mówi, że jest źle? Wystarczy ruszyć te cztery litery, a praca się znajdzie. Jeśli myślicie, że studia dadzą wam pracę wszędzie, to jesteście w błędzie. Trzeba niestety szukać, czasem dłużej, kto szuka, ten znajdzie. Ja z Krakowa przeprowadziłam się o 400 km dalej...ale nie żałuję.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-17 13:47:14

kończę ostatni rok studiów i myślę o wyjeździe, tu w Polsce jest Dramat!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-17 13:33:30

brak perspektyw na przyszłość w Polsce to norma , jak będzie gorzej to też wyjadę!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-17 12:13:14

Przyszłość i Polska? WTF?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz