Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wakacyjnej pracy

13 Lipca 2009

Podejmujesz pracę tymczasową lub będziesz pracować po raz pierwszy? Przeczytaj, jakie przysługują ci prawa, a jakie masz obowiązki.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wakacyjnej pracy

Podczas wakacji możesz podpisywać różne umowy. Najpopularniejsze są umowy cywilnoprawne, a więc zlecenia lub o dzieło, umowy agencyjne, umowy o roboty budowlane. Nie zalicza się jednak do nich umowy o pracę. Jak podaje Monika Wacikowska, autorka publikacji „Prawo pracy. Poradnik dla podejmujących pierwszą pracę”, zawierając umowę cywilnoprawną, nie stajesz się pracownikiem, a co za tym idzie, nie podlegasz ochronie prawnej, jakiej podlegają osoby będące pracownikami i nie masz takich jak one uprawnień, np. urlopu wypoczynkowego czy prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, chyba że prawa takie zostaną zapisane w umowie.

W przypadku umowy o dzieło nie masz obowiązku stosować się do poleceń zamawiającego, bo rozliczana jesteś za efekt pracy, jaka została ci powierzona. Liczy się rezultat. Z kolei umowa zlecenie jest pod względem staranności wykonania podobna do umowy o pracę. Ważne jest zatem staranne i sumienne wykonywanie powierzonych zadań, a nie efekt.

Jak twierdzi Monika Wacikowska, młodociani pracownicy są traktowani według odrębnych przepisów. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18. roku życia. Niedozwolone jest zatrudnianie na podstawie umów o pracę osób, które nie ukończyły 16 lat. Pracodawca może zatrudnić tylko takiego młodocianego, który ukończył co najmniej gimnazjum i przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Jednakże, jak podaje Wacikowska, istnieją okoliczności, w których pracodawca na mocy szczególnych przepisów ma prawo zatrudnić osobę, która nie ukończyła 16. roku życia lub nie ukończyła gimnazjum. Młodociany, który nie posiada kwalifikacji zawodowych, może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego, a jego umowa o pracę musi określać:

- rodzaj przygotowania zawodowego;

- czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego;

- sposób dokształcania teoretycznego;

- wysokość wynagrodzenia.

Młodociany pracownik może wykonywać wyłącznie prace lekkie, które nie spowodują zagrożenia dla jego życia, psychofizycznego zdrowia ani nie będą utrudniać wypełniania obowiązku szkolnego.

Uważaj jednak, bo wielu pracodawców chce zatrudniać młodzież „na czarno”. W takim wypadku może się zdarzyć, że nie dostaniesz wynagrodzenia za swoją pracę, bo twój przełożony okaże się nieuczciwy i nie zapłaci ci za to, co zrobiłeś. Zanim podejmiesz pierwszą pracę, dokładnie sprawdź swoje dane osobowe na umowie i dokładnie przeczytaj dokument. Mogą się tam znaleźć "haczyki". Jako pracownik sezonowy jesteś objęty przepisami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy, masz również obowiązek poddać się badaniom lekarskim.

Twój czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin dziennie i 40 w ciągu tygodnia. Jak podaje zapis prawa pracy nr 5 z maja 2006 roku, może być stosowany system przerywanego czasu pracy (art.139 kp). Przy tym systemie pracy zasadą jest, że przerwa nie może przekraczać pięciu godzin na dobę, nie jest wliczana do pracy, ale za jej czas pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. Zasadą jest też, że system przerywanego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy. Inaczej kształtuje się kwestia przerywanego czasu pracy u pracodawcy, będącego osobą fizyczną, prowadzącego działalność w zakresie rolnictwa i hodowli (a przy tej działalności najczęściej zatrudnia się pracowników sezonowych), u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa. Pracodawca taki może stosować przerywany czas pracy na podstawie indywidualnej umowy o pracę. Wówczas wynagrodzenie za czas przerwy przysługuje tylko wtedy, gdy zostanie zastrzeżone w umowie o pracę. Niezmieniony pozostaje maksymalny czas przerwy, która w ciągu doby nie może przekraczać pięciu godzin. Nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik sezonowy był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, w systemie zadaniowym lub weekendowym.

Praca wakacyjna to bardzo dobra opcja dla osób, które nie mają konkretnych planów i chcą aktywnie spędzić ciepłe miesiące, przy okazji zdobywając doświadczenie zawodowe i zarabiając pieniądze. Pamiętaj jednak, że pracując, masz zarówno prawa, jak i obowiązki, z których jesteś rozliczana.

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Wakacyjny odpoczynek czy letnia praca?

Lato zbliża się wielkimi krokami. Pora zdecydować, czy wakacje przeleżysz, czy przepracujesz.

Co robimy w biurach zamiast pracować?

Amerykańscy naukowcy wzięli pod lupę swoich rodaków i zbadali, czym zamiast pracy zajmują się w biurach.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (89)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

yeti
(Ocena: 5)
2013-10-15 01:15:05

re: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wakacyjnej pracy

ja polecam firme gowork jako posrednika - umowy na naprawde przyzwoitych warunkach, sa rozne od miesiaca do szesciu czy dluzej nawet, jak na wakacje to na trzy miesiace czy cos...ja byulam raz na miesiac, testowo i choc obawialam sie to przynajmniej dobrze zarobilam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 16:45:10

Jejku, ta wiadomość o IQ to reklama... Ludzie, czym się podniecacie? xD Że wreszcie możecie zwyzywać kogoś, kto i tak tego nie przeczyta?...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 18:04:07

najlepiej zostać prostytutką za godzinke masz od 100 zł... :D zróbcie tak jak ja... zostancie prostytutkami! ;p Andzelika

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 18:56:38

cóż za wykwintna prowokacja... (ironia?)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 15:12:42

Czy wiesz że IQ Nicole Kidman oszacowano na 132, Shakiry na 140, Sharon Stone na 154, Przemka Salety na 102 a Dody na 156. A ty wiesz jakie masz IQ? Nie wiesz? Sprawdź się! www.iqtest24.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 18:49:49

Nie, nie chcę wiedzieć!!! Bujaj się z tym spamem, a nie napier* nim po forach jak gnojem po polu ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 20:20:53

;-D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-15 00:07:54

nienormalna jesteś? ;/ wszędzie to samo piszesz. ! lecz się idiotko ;///

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 13:51:26

ja pracuję na gastronomii na takich róznych imprezach jak np. igry,coke live,heineken,woodstock(także trochę mniejsze imprezy w mniejszych miastach) w weekendy. mam 15 lat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-20 16:48:26

Jak można pracować poniżej 16 roku życia? I to na takim stanowisku (nie pytam się złośliwie, po prostu jestem ciekawa)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 11:33:29

Moi rodzice także chcą żebym pracowała w wakacje...mam 15 lat i nie chce do ukończenia pełnoletności żerować na ich kieszeniach dlatego od sierpnia zaczynam pracę w sklepie i to bardzo płatną>>>:) będe pracowała po osiem godzin a na godzine jest 10 zł opłaca się :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 12:49:40

10zł za godzine??????? szczęsciara! ja mam 6, ale to i tak spoko :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 10:48:15

Ja w tym roku zdałam maturke no i mi sie poszczęściło jeśli chodzi o prace na wakacje jestem kelnerką w dosyć dobrej restauracji pracuje ile razy w tygodniu chce (min. 3 razy/tydz) około 10 godzin dziennie dostaje 5 zł za godzine i jeszcze z napiwków wyciągam w ciągu jednego dnia między 100 a 150zł więc nie narzekam. Ale to prawda w tym roku ciężko o prace i albo trzeba mieć znajomości albo dużo szczęścia..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-14 09:09:45

A ja zaczełam pracę w wieku 16 lat, oczywiście weekendowo tylko i nieformalnie, czyli "na czarno". Nie mam silnego harakteru i praca weekendowa zmieniła się w wyzysk w każdym dniu tygodnia, kiedy tylko komuś coś nie pasowało. A pracowałam w sklepie spożywczym i niejeden raz byłam ściągana do pracy wprost ze szkoły. Jako doświadczenie z tej pracy (bo oczywiście na żadne referencje ani nic liczyć nie mogę) wyniosłam tyle, że z szefostwem najlepiej jest trzymać się tylko oficjalnie i na dystans, bo im bardziej się z nimi zakumplowałam tym bardziej mnie wyzyskiwali. W te wakacje znów pracuję. Też w sklepie spożywczym ale już na umowę zlecenie i do końca wakacji. Z pracą faktycznie nie jest łatwo, dwa dni w Katowicach spędziłam na pytaniu o pracę, ale chcą kogoś na stałe, albo ewentualnie zaocznych studentów a przede mną jeszcze rok technikum. I taka porada dla tych co zaczynać będą pracę np w takim sklepie: jak gdzieś słyszycie pogłoski że szef tego sklepu jest nie fair, fałszywy, wredny bądź cokolwiek złego to zrezygnujcie, chyba że macie silne charaktery. Przekonałam się właśnie dwukrotnie, że ludzie doskonale są w tych sprawach obeznani i wiedzą co mówią. Ja się teraz nieźle przemęczę, odechciało mi się tej pracy, ale mam zaplanowany wyjazd we wrześniu i choćby tylko dlatego muszę tam wytrzymać bo kasy na ulicy nie znajdę. I powodzenia dla jeszcze poszukujących, jest duże prawdopodobieństwo że uda się wam jeszcze coś znaleźć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-13 22:06:11

Nie mam jeszcze 18 i nie moge znaleźć pracy dla małoletnich , a widziałam duyżo dla kelnerek !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-13 22:03:50

teraz to już chyba trochę za późno na znalezienie pracy na wakacje........ja mieszkam w małym mieście, szukam już od czerwca i nic sensownego nie mogę znaleźć, a przydałoby mi się trochę pieniędzy, tym bardziej, że od października zaczynam studia....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz