Wszystko, co powinnaś wiedzieć o studiach MBA (Na czym polegają, czy się opłacają?)

18 Lipca 2011

Jeśli na dźwięk skrótu „MBA” z przerażeniem stwierdzasz, że nie wiesz, co to jest, oto garść niezbędnych informacji na temat tych studiów.

studia mba

Choć w Polsce o studiach MBA mówi się stosunkowo od niedawna, w Stanach Zjednoczonych szkoły biznesu będące ich podwalinami, zakładane były już ponad... 100 lat temu. W 1881 roku powstała Wharton School of the University of Pennsylvania, będąca pierwszą placówką kształcenia biznesowego. W tym samym roku na kontynencie europejskim została zbudowana École des Hautes Études Commerciales, założona przez Paryską Izbę Przemysłowo-Handlową. Ten rodzaj kształcenia ewoluował, aż na początku lat 50. w Stanach Zjednoczonych zaczęto organizować magisterskie studia menedżerskie. MBA, czyli Master of Business Administration, to stopień naukowy przyznawany po ukończeniu dwuletnich studiów podyplomowych. Często do otrzymania dyplomu konieczne jest również określone doświadczenie zawodowe. W Polsce studia MBA organizowane są od lat 90.

Zaistnieć na rynku polskim i zagranicznym

Studia MBA to przede wszystkim nowoczesna forma kształcenia. Wykłady oparte są na najnowszej wiedzy o gospodarce rynkowej, współczesnych trendach. Dlatego cieszą się renomą na całym świecie, a osoby z dyplomem takich studiów uważa się za świetnych specjalistów – głównie dlatego, że zdobywają wysokie kwalifikacje i nabywają kluczowych, praktycznych umiejętności. Poza tym studia MBA przeznaczone są głównie dla osób z branży: menedżerów, kadry kierowniczej, osób posiadających doświadczenie w prowadzeniu biznesu. Studia MBA uczą, jak zarządzać firmą na rynku lokalnym i zagranicznym. Rozwijają zespołową formę współpracy w postaci projektów międzynarodowych i konsultingowych. Kluczowy jest fakt, że polskie uczelnie oferujące studia MBA współpracują z zagranicznymi placówkami. Dzięki temu program studiów MBA jest na bieżąco dostosowywany do najnowszych koncepcji zarządzania firmą na tle konkurencji.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (9)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Jakub Leszczyński
(Ocena: 5)
2016-06-26 18:00:04

re: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o studiach MBA (Na czym polegają, czy się opłacają?)

Artykuł ma już parę lat, ale studia MBA nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem w Polsce. Rozwijają one nie tylko wiedzę, ale także inne umiejętności potrzebne w pracy lub prowadzeniu własnej firmy. Dyplom MBA to również szansa na awans lub zmianę pracy na lepszą. Dodatkowo studiowaniu MBA towarzyszy rozwój sieci kontaktów przydatnych w pracy zawodowej. Więcej aktualnych informacji o studiach MBA, szczególnie w kontekście kobiet w biznesie i szans jakie dają, można uzyskać dzięki inicjatywie „MBA dla Kobiet” (www.mbadlakobiet.pl), która jest prowadzona przez MBA Portal.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 21:04:44

ja skończyłam studia MBA, choć przyznam zaciągnąć mnie na te studia nie szło długo, to z perspektywy czasu uważam że warto, m.in dzęki dyplomie tych studiów z tygodnia na tydziń zostałam memnagerem zarządzającym 20 ludzmi, teraz juz stanowisko wyższe ludzi 150 plus osoby na umowe zlecenie, WARTO SIĘ JESZCZE TROCHE POMĘCZYĆ PO MAGISTERSKICH CZY PODYPLOMOWYCH

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 16:58:43

Mój szwagier skończył te studia :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 13:08:10

"Jeśli na dźwięk skrótu „MBA” z przerażeniem stwierdzasz" tak, tak, jestem przerażona -.-

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 10:49:10

ja żałuję że nie poszłam na studia MBA, może teraz nie byłabym bezrobotna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 17:29:26

byłabyś, tyle że z kolejnym papierkiem w ręku. Jak nie masz znajomości w tej branży, w konkretnej korporacji, firmie, to nie masz szans bo każdy od obcego chce od człowieka 10 -letniego doświadczenia, 10 języków obcych, dyspozycyjności 24/h, żadnych dzieci, faceta, rodziny i wtedy można pogadać o jakimś tam stanowisku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 10:48:28

fajny artykuł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 09:29:30

a w Poznaniu?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-18 19:39:22

Na stronie UEP są informacje na ten temat.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1