Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wynajmiesz mieszkanie (PRAKTYCZNE!)

16 Października 2011

Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki.

mieszkanie

Wynająć mieszkanie można bardzo szybko (choć, niestety, nie wszystkich na to stać). W praktyce jednak i wynajmujący, i najemca powinni stosować się do przepisów, które sztywno pokazują, co można robić w wynajętym mieszkaniu, a czego nie. Jeśli planujesz wkrótce przeprowadzić się do wynajętego lokum, sprawdź, co ci wolno (a co wolno właścicielowi), jak wygląda zawiązanie i rozwiązanie umowy oraz kiedy płaci się kaucję. Pamiętaj, że umowa najmu uregulowana jest w Kodeksie Cywilnym. Umowę najmu lokalu mieszkalnego reguluje również ustawa z dn. 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego.

Co powinna zawierać umowa o wynajem mieszkania?

Przede wszystkim, dane wynajmującego i najemcy (czyli twoje) oraz opis przedmiotu najmu. Chodzi o adres, status prawny, ilość pomieszczeń, dodatkowe instalacje, metraż itp. Powierzchnia mieszkalna to powierzchnia wszystkich pokoi. Trzeba również podać, w jakim celu ma służyć wynajmowany lokal. Ponadto, taka umowa powinna zawierać datę i miejsce jej zawarcia, wysokość czynszu i inne opłaty niezależne od wynajmującego (woda, energia, prąd), sposób i termin zapłaty, czas trwania umowy, ewentualna wysokość kaucji itp. Ważny jest także protokół przekazania mieszkania, czyli szczegółowy opis stanu mieszkania. Dobrze jest w nim zamieścić wszelkie wady, które mogą utrudniać korzystanie z lokalu.

Kiedy i kto może wypowiedzieć umowę najmu?

Określenie czasu trwania umowy to gwarancja dla dwóch stron. Jeśli chciałabyś skrócić ten czas, będzie to możliwe tylko, gdy taka wzmianka została w umowie zawarta – dlatego warto przy jej spisywaniu zwrócić na to uwagę. Trzeba wtedy zachować wskazany w umowie okres wypowiedzenia. Podobnie jest w przypadku umowy spisanej na czas nieokreślony. W dowolnym momencie można natomiast rozwiązać umowę za pisemnym porozumieniem stron. Warto w umowie umieścić zapis, że w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia losowego (choroba, utrata praca), najemca może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem, np. miesięcznym. Masz również prawo wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia, jeśli wady lokalu zagrażają twojemu zdrowiu albo domownikom.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (8)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-17 14:18:23

Przyjechałam w tym roku do Warszawy do pracy. Musiałam sobie wynająć mieszkanie i byłam mile zaskoczona bo znalazłam naprawdę ładne, niedaleko mojej pracy i to w cenie niższej niż się spodziewałam. Jeżeli się szuka to na 100% się znajdzie. Żeby nie siedzieć bezczynnie w domu poszłam jeszcze na kurs do Progresu na administrację. Także i pracuję i się uczę, cieszę się bo zajęcia są naprawdę fajne, poznałam mnóstwo ludzi i w pracy i w szkole, uwielbiam Warszawę!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-16 23:45:51

Wynajmowanie mieszkania to straszne frajerstwo i wyrzucanie kasy w błoto.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-16 10:41:47

wynajecie mieszkania to jest pikus! Napiszcie lepiej na co zwracac uwage przy zakupie mieszkania-jestem teraz wtrakcie i powiem Wam ze znalezc mieskznaie do kupna to jets problem a jak juz sie znajdzie to sie dopiero zaczyna jazda z papierami:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-16 23:38:10

najważniejsze to obczaić czy nie ma grzyba na ścianach- nieważne czy nowe czy stare budownictwo. No i obowiązkowo hipoteka !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-16 07:52:13

aha no super,kto o tym nie wie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-10-18 22:06:59

choćby ja? :) pewnie dlatego, że mieszkam w domku jednorodzinnym.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1