WŁASNA KSIĄŻKA (Jak ją wydać, ile można zarobić, czy się opłaca?)

13 Listopada 2011

Marzy ci się kariera pisarki? Sprawdź, na jakie zarobki może liczyć pisarz w Polsce i za granicą.

własna książka

Wydanie własnej książki to marzenie wielu osób. Piszemy o wszystkim – o miłości, przyjaźni, magii, śmierci, morderstwie, wyzwaniach. Tyle że najczęściej do szuflady. Coraz więcej osób pragnie jednak dotrzeć ze swoją twórczością do szerszego grona odbiorców. Zwłaszcza że udaje się to coraz młodszym – Leo Hunter to sześciolatek, który uwielbia wymyślać różne historie i już wydał swoją pierwszą książkę! I podpisał opiewający na kwotę kilku tysięcy funtów kontrakt na kolejne części. To w Anglii. A ile może zarobić pisarz w naszym kraju?

Polska elita

Znamy już najświeższy ranking najlepiej zarabiających polskich pisarzy. Stan konta lidera tej listy powiększył się w ubiegłym roku aż o... trzy czwarte miliona dolarów! Pierwsze miejsce pewnie dla wielu będzie niespodzianką – najlepiej zarabiającym polskim pisarzem jest Wojciech Cejrowski, popularny autor programów i książek podróżniczych. Tylko w ubiegłym roku sprzedał 300 tys. egzemplarzy książki „Gringo wśród dzikich plemion” i 100 tys. egzemplarzy drugiego, poprawionego wydania „Podróżnika WC”. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Kalicińska (około 960 tys. zł), autorka tzw. sagi mazurskiej („Dom nad rozlewiskiem”, „Miłość nad rozlewiskiem” itp.).

Trzecie miejsce z zarobkami rzędu 945 tys. zł przypadło Katarzynie Grocholi, najbardziej znanej twórczyni literatury kobiecej w Polsce. W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Joanna Chmielewska, Wojciech Mann, Monika Szwaja, Artur Domosławski, Janusz Głowacki, Szymon Hołownia i... Kinga Rusin, której książkę „Co z tym życiem?” napisaną razem z psycholog Małgorzatą Ohme, kupiło w ubiegłym roku 85 tys. osób, generując zarobek Kingi Rusin na poziomie ponad 200 tys. zł.

Grosze za debiut

Taka perspektywa kusi. Ci pisarze to jednak w naszym kraju czołówka, do której należy garstka osób. I to często nie wybitnych pisarzy, a po prostu znanych osobowości. Początkujący, a tym bardziej debiutujący autor nie tylko wiele na swojej książce nie zarobi, ale przeważnie musi do interesu dołożyć. Najpierw trzeba znaleźć wydawcę, który zechce dać nam szansę – a to dopiero jest wyzwanie! Jeśli w końcu nam się to uda, trudno będzie liczyć na więcej niż około 10 proc. zysku. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że na własnej książce nieznany nikomu pisarz może zarobić jakieś 500-600 zł... Również poczytny autor Andrzej Pilipiuk przyznał, że za opowiadanie 20-stronicowe można zarobić od zera do 500 zł. Trudno zatem traktować pisanie jako źródło stałego dochodu. Zwłaszcza że specjaliści są zgodni: próg, powyżej którego można się już utrzymywać z pisarstwa, to 10 tys. egzemplarzy. Przy założeniu, że autor opublikuje dwie książki rocznie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (40)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Barbara Romańczuk
(Ocena: 5)
2017-03-26 15:11:31

Moje dwie małe książeczki (wierszem) zostały wydane przez Ludową Spółdzielnie Wydawniczą w Warszawie. Ale zastrzeżono, że mają prawo wnieść poprawki i rzeczywiście; zastąpiono w każdej z tych książeczek po jednym wyrazie z tym, że zgubiono po jednej sylabie (obydwa te słowa nie były zbyt delikatne, ale trudno byłoby je nazwa wulgarnymi). Ja wcale nie uważam, że należy używać wulgarnych słów i praktycznie ich nie używam, ale czasami jest jakieś słowo tak pasujące do treści, że aż się prosi, aby je wstawić. Graficznie okładka i wnętrze opracowane są dobrze, nawet bardzo dobrze i było to konsultowane ze mną. Myślę, że jeszcze jedną książkę zgłoszę do wydania w LSW.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Barbara Romańczuk
(Ocena: 5)
2017-03-26 14:52:54

Artykuł jest OK. Ja od dość dawna zdaję sobie sprawę z tego, że wydać książkę w Polsce to niełatwa sprawa. Wymienieni w artykule pisarze są też znani z telewizji, więc jakie szanse mam ja, autorka wierszy? Żadnych. Dotąd wydałam dwie małe książeczki wierszem; są to "GODY" oraz "ZNAKI ZODIAKU". Mam do wydania jeszcze kilkanaście książek, a przy pisaniu ilością wersów starałam się dopędzić samego... Adama Mickiewicza. Nie śmiejcie się ze mnie, przecież za wzór brać najlepszych i do nich się przyrównywać. Udało mi się to, choć to tylko ilość. A poza tym wieszcz pisał gęsim piórem, a ja na komputerze. Jednak nie poddaję się i myślę, ze w tym roku wydam swoja trzecia książkę i wówczas przyjęta zostanę do Związku Literatów Polskich.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Wiesław
(Ocena: 5)
2016-01-09 17:47:55

re: WŁASNA KSIĄŻKA (Jak ją wydać, ile można zarobić, czy się opłaca?)

Sylwia85 – wybór może być tylko jeden: Poligraf! To wydawnictwo jest liderem, „numerem jeden” w Polsce, jeśli chodzi o self-publishing. Może nie są najtańsi, ale na pewno najlepsi. Lepiej zainwestować nieco więcej, ale mieć dobrze wydaną i dystrybuowaną książkę niż „zaoszczędzić”, a potem pluć sobie w brodę, że nasza praca włożona w napisanie książki zdała się psu na budę i szansa została zaprzepaszczona przez nie do końca kompetentnych ludzi… A drugi raz tę samą książkę już nie za bardzo można wydać :) Poligraf to już chyba prawie 25 lat doświadczenia, najlepsze opracowanie edytorskie, najlepsza dystrybucja (mają też swoje księgarnie internetowe), chyba też najlepsze okładki. No i co nie mniej ważne: solidnie się rozliczają, jest z nimi dobry kontakt, szybko reagują na potrzebę dodruków. Poza tym wydane przez nich książki są naprawdę drukowane i naprawdę znajdują się w dystrybucji. Dzięki temu jest szansa, że książka stanie się bestsellerem (wydali np. Ołówek, który sprzedał się w nakładzie kilkudziesięciotysięcznym!, a to nie jedyny ich tytuł tak dobrze się sprzedający). W ogóle Poligraf wyznacza trendy i standardy w polskim self publishingu. Inni próbują ich co najwyżej naśladować, najczęściej z miernym efektem :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 3)
2017-01-24 15:52:16

marketing szeptany?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
sylwia85
(Ocena: 5)
2016-01-09 00:35:14

re: WŁASNA KSIĄŻKA (Jak ją wydać, ile można zarobić, czy się opłaca?)

Współczesny kryminał z polskim (a dokładnie mazurskim) krajobrazem w tle. Wysłany do ponad 20 wydawnictw. Nie czekam dłużej. WFW, Poligraf lub Rozpisani. Na razie najlepsze warunki mam w Rozpisanych. Decyzja wkrótce:). Nie liczę na kokosy, ale połowa ceny książki w kieszeni i książka w ogólnopolskim dostępie plus pomoc promocyjna - to na początek może być.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-02 11:29:35

re: WŁASNA KSIĄŻKA (Jak ją wydać, ile można zarobić, czy się opłaca?)

fajny artykuł - dużo o tym jak zarabiać na książkach też tutaj jakoszczedzacjakzarabiac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-21 21:55:56

Ostatnio szukałem czy jest może książka Metro ale Polska wersja ze akcja Dzieje się w Polskie a te google jest takie głupie ze tylko pokazuje Polską Premier książki Metro .i chyba nie ma Polskiej Wersji Metro . dostaje pieniądze z ZUS jak bym wiedzial ze mi nie zabiorą to napisze Polską Wersje Metra 2033 ze Akcja dzieje sie w Polsce.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-15 18:44:32

Brakuje Ci pieniędzy na torebki i buty? Mam sposób jak szybko zarobić przez internet! Wejdź na tnij*org*/n8fr (usuń gwiazdki)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-14 21:06:49

Jeśli ktoś czyta komentarze to gorąco polecam odwiedzenie mojego nowego ,niedawno założonego bloga literackiego.Jeśli chcesz przeczytać coś zupełnie innego to wejdź ,choć na chwilkę.To dla mnie bardzo ważne. www.zakochanazlosnica.webatu.com

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
LauraSco
(Ocena: 5)
2013-02-22 15:58:16

Ja również zapraszam do mnie --->www.scopowiadania.piszecomysle.pl Jestem już doświadczoną pisarką opowiadań, prosiłabym o rozsyłanie dalej mojego bloga i komentowanie wpisów. Jestem również w trakcie pisania książki, która będzie umieszczana na tymże blogu :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-14 08:57:36

"pisarze" hołownia, kinga rusin? jak to czytam to rece opadaja! gdzie gretkowska, pilch, pilot? jest tyle cennych pisarzy, a kase zdobywa grafomania - jakaś Kalicińska i Grochola!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-14 10:24:01

+

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-14 16:13:16

GRETKOWSKA??! szok.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-13 17:57:21

"losy Klary" Pani Frączyk polecam:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz