W tych zawodach kobiety radzą sobie lepiej od mężczyzn!

19 Stycznia 2014

Choć analitycy rynku pracy alarmują, że kobiety często zarabiają mniej od mężczyzn, są profesje, w których nie mają sobie równych.

praca

Komisja Europejska wyliczyła, że przeciętna kobieta musi pracować o 59 dni dłużej, by otrzymać tę samą pensję co mężczyzna. Z badań przeprowadzonych w naszym kraju wynika, że luka płacowa w Polsce wynosi 10 proc., choć niewykluczone, że różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn jest jeszcze większa. Mniej zarabiają kobiety nawet na najwyższych stanowiskach.

Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy alarmują, że kobietom trudniej jest zrobić karierę – bywają dyskryminowane, często są niedoceniane, nierzadko stoją w cieniu mężczyzn. Na całe szczęście są zawody, w których od mężczyzn zarabiamy więcej i radzimy sobie naprawdę bardzo dobrze.

Być jak Gisele

Branżą, w której kobiety wiodą niekwestionowany prym, jest modeling. Wyliczono, że modelki zarabiają o… 150 proc. więcej niż modele. Mówi się wręcz o przepaści między nimi. Za granicą dziewczynom stawiającym pierwsze kroki na wybiegu płaci się od 500 euro wzwyż. Przy dużych projektach modelki mogą zarobić nawet 200 tys. euro. Najsławniejsze modelki świata zarabiają krocie. Mężczyźni o takich stawkach mogą co najwyżej pomarzyć. Wystarczy wspomnieć, że najlepszy model Sean O’Pry rocznie zarabia ok. 1,5 mln dolarów, podczas gdy Gisele Bündchen – najlepiej opłacana modelka świata – każdego roku zgarnia ponad… 40 mln dolarów!

Kolejną branżą, w której dysproporcje pomiędzy zarobkami płci są bardzo duże, jest profesja związana z urodą. Makijażystki, kosmetyczki, manicurzystki w zdecydowanej większości zarabiają więcej od mężczyzn na tych samych posadach. Wyjątek stanowią jednak fryzjerzy – jak wyliczyli eksperci Bureau of Labor Statistics mężczyźni w tym fachu zazwyczaj zgarniają większe sumy.

W tych branżach nam się powodzi

Jednym z kolejnych zawodów dobrych dla kobiet jest agentka nieruchomości. Z raportu serwisu GlassDoor.com wynika, że panie na tym stanowisku otrzymują o ponad 10 proc. większe wynagrodzenie niż panowie. Dlaczego tak jest?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (1)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-01-19 16:54:43

re: W tych zawodach kobiety radzą sobie lepiej od mężczyzn!

Niewiarygodna jest głupota pracujących dla tego portalu "dziennikarzy". Chociaż śmiem wątpić, że ktokolwiek z redaktorów ukończył liceum, ponieważ to by zobowiązywało do znajomości podstaw matematyki. "Serwis GlassDoor.com wyliczył, że kobiety pracujące jako sprzedawczynie mogą zarabiać nawet… 100 proc. pensji otrzymywanej przez panów-handlowców." - to zdanie oznacza, że kobiety mogą zarabiać NAWET tyle, co mężczyźni. Jeśli zarabiają 100% tego, co faceci, to znaczy, że zarabiają dokładnie tyle samo. A zarabianie NAWET tyle samo raczej nie jest sukcesem. Jeśli dziennikarz pisze artykuł na podstawie danych statystycznych, powinien najpierw nauczyć się obliczać procenty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1