W Polsce bardziej opłaca się zbudować dom niż kupić mieszkanie!

22 Sierpnia 2010

Przeciętne polskie małżeństwo, planując kupić własne M, musi pracować ponad 20 lat, nie wydając przez ten czas ani złotówki na inne potrzeby.

W Polsce bardziej opłaca się zbudować dom niż kupić mieszkanie!

Własne mieszkanie jest na pewnym etapie życia marzeniem większości z nas. Niestety stosunkowo niskie zarobki, przy jednocześnie wysokich cenach często skutecznie uniemożliwiają jego spełnienie. Zbyt duży koszt własnego lokum w stosunku do zarobków to problem globalny dotykający nie tylko Polaków. Jedyna różnica jest taka, że istnieją również miejsca, gdzie na własny dom pracuje się dużo krócej, a jego rozmiar znacznie przekracza oczekiwania do jakich przywykliśmy.

Stosunek dostępności mieszkania oblicza się z ilorazu średniej ceny za lokum oraz średniego rocznego dochodu brutto przeciętnego gospodarstwa domowego. Liczba jaką otrzymujemy jest wskaźnikiem P/E i jeżeli przekracza 4 - wtedy uznaje się, że mieszkania w danym mieście są trudno dostępne. Polska średnia wynosi w zależności od miasta ok. 6 punktów. To dużo więcej niż np. w Berlinie (3,0), Waszyngtonie (3,9) czy Detroit (2,3), ale w porównaniu do Hawajów (9,0) lub Londynu (7,0) wypadamy całkiem nieźle. Oczywiście ten wskaźnik dotyczy jedynie mieszkań, a przy ich ciągle wysokich cenach coraz częściej młode małżeństwa jako alternatywę wybierają budowę domu. W niektórych wypadkach takie rozwiązanie wydaje się paradoksalnie tańsze.

Jednym z głównych czynników mających wpływ na cenę domu jest koszt działki na jakiej planujemy go postawić. Często jej wartość wynosi nawet 1/3 ceny samego budynku. Natomiast jeżeli pragniemy zamieszkać w okolicy gdzie ziemia jest stosunkowo tania lub, co ważniejsze, posiadamy własną działkę, to porównanie cen wypada korzystniej dla domów jednorodzinnych. Koszt budowy metra domu wynosi ok. 3,5 – 4 tys. zł.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (21)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-30 22:59:23

to chyba lepiej mieć cały dom dla siebie niż stada ludzi dookoła :) jakieś miłe osiedle, w miarę blisko do centrum miasta - to fajna sprawa :) mieszkam w domu i sobie to cenię. jeśli nocuję u kogoś w mieszkaniu czuję się mniej komfortowo niż kiedy na przykład śpię w innych domach. własny kawał ziemi, własne ekscesy - twój dom to twój zamek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-27 14:10:24

jeszcze tylko 4 lata w holandii i z chlopakiem bede mogla kupic mieszkanie..a siedzimy dopiero rok

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-24 21:05:05

skonczy sie liceum pojde na studia jezykowe i wyjezdzam zagranice! mam zamiar byc tlumaczka kilku jezykow! au revoir! tego kraju za niedlugo znow na mapach nie bedzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-23 13:18:56

to jest właśnie u nas beznadziejne... młodzi ludzie którzy nie maja mieszkania czy domu po rodzicach aby miec cos na wlasnosc musza na starcie zadłużyć się na całe życie. Nie był tak w czasach naszych rodziców ( co wcale nie było tak dawno) rodziny wcale nie bogate było stać na wybudowanie domu bez koszmarnych kredytów. A spółdzielnie mieszkaniowe przyznawaly mieszkanie na własność nawet za 800 zl... A teraz jeszcze rzad chce zlikwidowac program rodzina na swoim, ktory pomagal splacic jakos kredyty.. I jaka nas tu czeka przyszlosc ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-22 23:55:15

dom modułowy? to barak jest :/ przyjdzie powódź - dom popłynie, większy wiatr to go może zwieje??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-22 18:08:40

i jak mozna pracować w polsce?! masakra, wyjezdzam stąd!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-22 00:33:44

ee tam ja mam dom poniewaz mieszkam z rodzicami.. ale planuje wyjechać z tąd (jak tylko znajde męzą)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-22 16:34:36

może zacznij pracować i sama się wyprowadź, a nie licz na męża. nie ma to jak być darmozjadem na koszt rodziców

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-22 17:58:03

a potem darmozjadem na koszt męża :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz