Uzależnienie od pracy: Jak niszczy Cię pracoholizm?

29 Września 2014

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego jest tak, że większość pracoholików nie lubi swojej pracy? Odpowiedź jest prosta – bo pracoholizm to choroba, która nas wyniszcza.

bizneswoman

Pracoholizm jest rodzajem uzależnienia psychicznego, które oznacza silne zaangażowanie w pracę. Objawia się obsesyjną i wewnętrzną potrzebą ciągłego wykonywania swoich zawodowych obowiązków kosztem innych czynności – również rodziny, snu i odpoczynku. To stosunkowo nowe pojęcie w psychologii, które stworzył w 1971 roku Wayne Edward Oates, amerykański profesor psychologii religii.

Pracoholizm wciąż dzieli badaczy. Marilyn Machlowitz pisała na przykład, że pracoholizm jest pozytywną cechą, pożądaną w firmie i wartą dalszego wzmacniania. Niektórzy eksperci są zdania, że pracoholizm oznacza, że praca jest naszą pasja, a poświęcenie się jej to pozytywne zjawisko. Nie da się ukryć, że praca jest podstawowym wyznacznikiem większości życiowych sukcesów człowieka – to więc dziedzina aktywności bardzo pożądana we wszystkich grupach społecznych. Bywa zatem, że pracoholizm spotyka się z aprobatą i uznaniem. Dostrzega się wtedy jego dobre strony: zyski finansowe, prestiż czy dobrobyt materialny rodziny.

Pracoholik, czyli kto?

Większość współczesnych specjalistów zwraca jednak uwagę na negatywne skutki pracoholizmu. Oczywiście, o ile mówimy o pracoholizmie – wbrew pozorom nie jest to takie łatwe do stwierdzenia. Pracoholikiem może być ten, kto pracuje raptem po kilka godzin dziennie, a nie musi być ten, kto spędza nad zawodowymi zadaniami 50-60 godzin w tygodniu. Eksperci zauważają, że pracoholik wyróżnia się trzema rodzajami zachowań: wykonuje pracę zawodową w czasie wolnym; myśli o problemach związanych z pracą, nawet gdy jest poza miejscem pracy; pracuje ponad to, czego się od niego wymaga.

Podstawowa różnica między pracoholikiem a osobą przykładającą się do swoich obowiązków (nawet jeśli ten drugi spędza nad powierzonymi mu zadaniami więcej czasu) to brak zadowolenia z siebie w przypadku pracoholika. Osoba uzależniona zazwyczaj nie czerpie ze swojej pracy radości, nigdy nie jest usatysfakcjonowana. Do pracy motywowana jest wewnętrznym przymusem, przekonaniem, że tak trzeba, poczuciem, że nie wykonując obowiązków, traci się czas.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Lukrecja
(Ocena: 5)
2014-09-29 01:07:35

re: Uzależnienie od pracy: Jak niszczy Cię pracoholizm?

W przerwie od pracy warto wyrwac sie w jakies malownicze miejsce - czemu by nie Mazowsze, np? Dzieki nowemu projektowi "Moda na Mazowsze", odkryjemy bardzo wiele nowych zakątków polozonych w tym regionie ;) polecam :) modanamazowsze.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-29 02:22:48

ale wieśniacko wpleciona reklama hahhhahaahha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-29 15:28:50

hahahahhaha no dokładnie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1