Umowa-zlecenie - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

30 Listopada 2015

Podczas rozmowy o pracę zaproponowano ci umowę-zlecenie? Sprawdź, co zyskasz, a co nie będzie ci przysługiwać.

umowa zlecenie

Udało się, wreszcie zostałaś zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Wypadłaś dobrze, oddzwonili do ciebie. Ucieszyłaś się niewymownie: prawdopodobnie zaproponują ci pracę! I rzeczywiście: chcą, żebyś dołączyła do ich zespołu. Na umowie-zleceniu. Co to dla ciebie oznacza?

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że umowa-zlecenie nie jest umową o pracę – to umowa cywilnoprawna. Umowa o pracę uregulowana jest Kodeksem pracy, natomiast umowa-zlecenie – Kodeksem cywilnym (podobnie jak umowa o dzieło). Ta ostatnia, jak wskazuje nazwa, polega na wykonaniu dzieła, natomiast umowa-zlecenie polega na wykonaniu zlecenia, czyli wskazanej w umowie czynności. Takie zlecenie może być wykonywane w konkretnym czasie albo bezterminowo. Osoba podpisująca umowę-zlecenie zobowiązuje się do wykonania określonego zlecenia (czynności). Zleceniobiorca nie jest odpowiedzialny za ostateczny efekt swojej pracy – w przeciwieństwie do umowy o dzieło, która jest tzw. umową rezultatu. Jesteśmy natomiast zobowiązani do starannego działania.

Umowy-zlecenia nie obejmują przepisy dotyczące minimalnego wynagrodzenia, nie ma również określonych tygodniowych czy dobowych limitów czasu pracy. Strony zlecająca i przyjmująca zlecenie ustalają termin i miejsce pracy.

Ten typ umowy ma tę przewagę nad umową o dzieło, że pracodawca odprowadza za nią część składek. Które konkretnie? Informuje ZUS: „Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na terenie Polski wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia”. I dalej: „Nie podlegają ubezpieczeniom społecznym osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia, jeżeli osoby te uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami – do ukończenia 26 lat”. Ubezpieczenie chorobowe w przypadku umowy-zlecenia jest dobrowolne.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz