Uczelnia – państwowa czy prywatna?

To nieprawda, że lepiej jest studiować na uczelni państwowej. Studiowanie w szkole prywatnej także ma bardzo dużo plusów.
Uczelnia – państwowa czy prywatna?
26.07.2010

Pokutuje przekonanie, że najlepiej jest dostać się na dzienne studia na uniwersytecie. Jednak to błędne myślenie, które nijak się ma do wymogów na dzisiejszym rynku pracy. Tak naprawdę, jeśli już na studiach chcemy zadbać o karierę zawodową, warto wybrać studia zaoczne. Tylko taki tryb pozwala uczyć się i pracować, czyli zdobywać nieocenione doświadczenie – zwłaszcza że na dyplomie nie wpisuje się już trybu, w jakim ukończyło się studia.

Podobnie jest z uczelniami państwowymi. Do niedawna były uznawane za kuźnię specjalistów i pracowników najlepszych firm. Dzisiaj okazuje się, że uniwersytety to fabryki bezrobotnych, którzy po ukończeniu studiów nie mogą znaleźć pracy. Czasem naprawdę trzeba się zastanowić, czy w ogóle warto iść na studia. A szkoły prywatne, które stereotypowo uważa się za miejsce dla słabszych, stają się dziś przepustką do wysokich zarobków i spektakularnej kariery zawodowej. Jaką zatem uczelnię wybrać?

Uczelnia państwowa

Ma jedną istotną przewagę nad uczelnią prywatną: studia dziennie tutaj nie kosztują. Jeśli dostaniesz się na renomowany kierunek w trybie stacjonarnym i do tego w swoim mieście rodzinnym, możesz to uznać za bardzo duży sukces. Bo studiowanie nigdy nie jest darmowe – kupowanie książek, kserowanie notatek, dojazdy na uczelnię, imprezowanie (cóż, to również element studenckiego życia) naprawdę sporo kosztuje. A gdy do tego przyjdzie nam utrzymać się w obcym mieście, może się okazać, że lepiej byłoby uczyć się zaocznie, bo wtedy można pracować.

Na uczelniach państwowych (uniwersytety, politechniki, akademie) jest cała gama kierunków, w których możesz przebierać. Do tych renomowanych i co roku obleganych podczas rekrutacji wciąż dołączają nowe. A na uczelniach prywatnych tych wszystkich kierunków nie ma. Przykład? Medycyna. Jeśli chcesz być w przyszłości panią doktor, twoją przepustką jest wyłącznie uczelnia państwowa.

Niewątpliwą zaletą uczelni państwowych jest również ich prestiż. Już samo studiowanie na akademii medycznej czy uniwersytecie brzmi dumnie i na dyplom takich placówek pracodawca zawsze zwróci uwagę. Wielu z nich wciąż ma przeciętną orientację wśród uczelni wyższych i samo słowo „uniwersytet” robi na nich wrażenie. A gdy do tego doda się człon „jagielloński” czy „warszawski”, wielu szefów przyjmie cię do pracy z otwartymi ramionami. Mimo postępu, myślenie stereotypowe w naszym kraju w dalszym ciągu ma bardzo duże znaczenie – i jako studentka uczelni państwowej możesz na tym bardzo dużo zyskać.

Kolejną zaletą uczelni państwowych jest możliwość podjęcia studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich czy profesorskich. Oznacza to, że jeśli dostaniesz się na jakiś uniwersytet i okażesz się zdolną studentką, masz szansę zostać tam na stałe. Możesz zdobywać kolejne stopnie naukowe, czyli piąć się po szczeblach uniwersyteckiej kariery. Dla porównania, wiele uczelni prywatnych wciąż oferuje tylko studia licencjackie, a tytuł magistra musisz wtedy zdobyć w zupełnie innej placówce.

opłacalne kierunki studiów

Uczelnia prywatna

Są osoby, które uczelnię prywatną uważają za ostateczność. Ale są również tacy, którzy od razu składają podanie do takiej szkoły, a uczelni państwowej w ogóle nie biorą pod uwagę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że priorytetem jest dla nich doświadczenie zawodowe. W ciągu tygodnia pracują, a na studiowanie zostaje im weekend. Oczywiście, pracować można także będąc na uczelni państwowej, ale tutaj często wymogi są bardziej restrykcyjne. Na uczelniach prywatnych można się porozumieć z wykładowcami znacznie łatwiej niż na uniwersytecie czy politechnice. I choć także w szkole niepublicznej nie ominą cię egzaminy czy kolokwia, wykładowcy zrozumieją, że pracujesz i postarają się ci pomóc, nie robiąc przy tym problemów.

Obecnie wiele uczelni prywatnych ma znacznie większą renomę niż uczelnie państwowe. Są takie niepubliczne szkoły, po których nie będziesz miała problemu ze znalezieniem pracy, czego nie można powiedzieć o byle jakim uniwersytecie. Dziś lepiej jest studiować na uczelni prywatnej z wyrobioną marką niż na przeciętnym uniwersytecie, po którym nie można znaleźć pracy. Jako przykład warto podać Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie. Od kilku lat króluje ona w rankingach najlepszych niepublicznych uczelni akademickich w Polsce. Jako jedyna polska szkoła wyższa trzykrotnie znalazła się w klasyfikacjach edukacyjnych opracowanych przez brytyjski dziennik "Financial Times". Uczelnia jest doceniana przez pracodawców i właśnie przez nich uznawana jako bardzo prestiżowa. ALK może śmiało konkurować z najlepszymi polskimi uniwersytetami. I w wielu dziedzinach te porównania wygrywa.

Ponieważ konkurencja wśród prywatnych uczelni jest ogromna, placówki tego typu muszą stawiać przede wszystkim na jakość. Dlatego oferta wielu z nich jest naprawdę imponująca. Uczelnie prywatne mogą pochwalić się doskonałymi warunkami studiowania - aule są nowe i przestronne, w salach znajdują się płaskie monitory, nowoczesny sprzęt elektroniczny. Bardzo często prywatne placówki mają świetnie wyposażone biblioteki, zapewniają bezpłatny dostęp do internetu na terenie uczelni, oferują wiele dodatkowych zajęć, wymiany studenckie, treningi dla aktywnych żaków oraz wysokie stypendia.

Mówi się także, że studia na uczelni prywatnej są nowoczesne i odpowiadają na wymagania współczesnego rynku pracy. Tutaj wiele jest zajęć praktycznych, które pomagają nabyć cenne umiejętności. Dzięki temu uczelnie prywatne nie produkują kolejnych „wykształciuchów”.

Wciąż zastanawiasz się, jaki rodzaj uczelni wybrać? Przede wszystkim nie myśl stereotypowo – pamiętaj, że od tego, jakie studia i gdzie wybierzesz, zależy twoja przyszłość. Warto zatem nie podejmować decyzji pochopnie i wybrać najlepszą uczelnię dla ciebie. A nie taką, do której idą wszyscy.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Niemieccy studenci strajkują na golasa!

Studenci zza Odry mają dość wysokiego czesnego, ciasnych sal i drogich podręczników. Jak załatwić studia za granicą? 

Jak załatwić studia za granicą?

Sprawdź, co musisz zrobić, jeśli marzy Ci się zagraniczny uniwersytet.

Polecane wideo

Komentarze (214)
Ocena: 5 / 5
hannaanna (Ocena: 5) 18.02.2019 12:39
uczelnie prywatne mają tak samo wysoki poziom jak państwowe a nawet rzekłabym że i wyższy - ja wybrałam WSEH w Bielsku-Bialej i jestem zadowolona z poziomu kształcenia i widzę też, że jeżeli płacę to bardziej mnie tam szanują i pomagają w razie problemów - czego nie mogę powiedzieć o publicznych, gdzie student się w ogóle nie liczy ( a przynajmniej tak mówili mi znajomi, którzy poszli na publiczne uczelnie)
odpowiedz
Martyna (Ocena: 5) 24.09.2017 17:32
Ja wybrałam WSB. Maja bardzo dobrą ofertę, szeroki wybór jeśli chodzi o kierunki studiów. Studiuje zaocznie i pracuję, jestem bardzo zadowolona z wyboru i szczerze polecam :)
odpowiedz
Renata Mazur (Ocena: 5) 08.09.2013 18:15
Witam, WSB to uczelnie których oferta i organizacja skierowane są przede wszystkim do osób łączących naukę i pracę. Kierunek obrany przez Wyższe Szkoły Bankowe został doceniony nie tylko w rankingach i w opinii pracodawców, ale również przez ponad 35 000 pracujących studentów, którzy co roku zdobywają tu wiedzę i doświadczenia. Wyższe Szkoły Bankowe to uczelnie najchętniej przez nich wybierane. Ponadto do dnia 16 września można się zapisywać korzystając z promocji: 0zł wpisowego (zamiast 395zł) 300zł zniżki w czesnym na I roku studiów Pozdrawiam, Renata Mazur, Wsb OnlineExpert
odpowiedz
kreskkka (Ocena: 5) 07.09.2013 10:34
ja własnie zacyznam studia na WSB w Toruniu, kierunek psychologia w biznesie :) licze na potężną dawkę wiedzy no i zmaierzam pracować jednocześnie syudiując
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.05.2012 14:20
Wiecie co, ja wybrałam prywatną właśnie ze względów wymienionych powyżej - ja pracę i wykładowcy nie robią mi problemów z obecnością i zaliczaniem egzaminów. Co więcej, na mojej uczelni (wyzsza szkola zarządzania i bankowości w krakowie) mozna kontynuwować naukę po licencjacie i ja planuje zrobi tez i tutaj magistra. takz nie wszystkie uczelnie prywatne kończą na licencjacie :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie